Право на борса

07.02.2019, 10:45 199436 379

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.


bodytech

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 360 | 07.02.2019, 10:45
Здравейте, следният казус ме измъчва. :blink: Имам 2 год и 10 месеца трудов стаж и тази седмица напуснах по взаимно съгласие чл325 т.1. Трябват ми 3 год. стаж за да взимам от борсата 6 месеца. Мога ли да започна работа във фирмата на майка ми, за 2-3 месеца, която обаче е замразена.И ако може има ли значение това от кога започва трудовият ми договор,защото четох нещо при прекъснат трудов стаж нямам право на борса? Благодаря предварително :)

ХХХХХ

  • Публикации: 5943 / 864
Re: право на борса
Отговор 361 | 07.02.2019, 10:55
Мога ли да започна работа във фирмата на майка ми, за 2-3 месеца, която обаче е замразена - може, но трябва да се "размрази"
Няма изискване за непрекъснат трудов/осигурителен/ стаж. Изискването е да имате общо 12 месеца с осигуровки за безработица /трудов договор/ през последните 18 календарни. Може да има прекъсвания, но по-малко от 6 месеца сумарно.
Защо смятате, че Ви трябват 3 години? Преди тази работа на борсата ли бяхте? Пък и да сте били, едва ли е било по-малко от 2 месеца. Трите години, които ограничават обезщетението до минималното, се броят от отпускането на обезщетението, а не от края му.
и още два неща: 1. Ако продължавате с този чл. 325, ал.1, т.1, няма да имате право на "пълна" борса.; 2. Предупреждавам, че са зачестили проверките от страна на НОИ  при очевидно нагласени ТД с цел по-високо обезщетение.

bodytech

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 362 | 07.02.2019, 11:12
Благодаря за бързият отговор.Не не съм бил на борсата това е първата ми сериозна работа.Обаче така да се каже бях принуден да напусна и 2 месеца не достигат за 3 години,в случай че започна работа в друга фирма(например на майка ми) и те ме освободят след 3 месеца ще получавам ли борса и това незаконно ли е? Все пак 3 години съм си плащал осигуровките  :blush:

ХХХХХ

  • Публикации: 5943 / 864
Re: право на борса
Отговор 363 | 07.02.2019, 11:25
Не е незаконно. Малко е подозрително и може за проверят фирмата. Ако всичко е оформено добре и ако фирмата е имала някаква работа,  за която да Ви назначи, няма проблем.
За да бъде по-пълноценна врътката, консултирайте се със счетоводител как точно да Ви назначат

tihomir.petrov

  • Публикации: 93 / 10
Re: право на борса
Отговор 364 | 07.02.2019, 11:33
Здравей,

осигуровките не са само за безработица за да очакваш, че НОИ ти е длъжен с нещо. По скоро си плащал много по малко осигуровки за безработица, от колкото ще вземеш за 6 месеца. А и идеята е хората да се трудят, а не да чакат на готово да им паднат пари.

bebebe123

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 365 | 27.02.2019, 16:03
Здравейте,
искам да попитам по кой член е най-приемливо да ме освободи работодателя /и за него, и за мен/, за да мога да се възползвам 60% обезщетение на борсата.
В тази фирма съм от 1 год и 1 месец, т. е не съм в срок на изпитване, а на постоянен договор. Преди това имам непрекъснат трудов стаж около 18 години. Прочетох, че чл. 331 по ваимно съгласие и с обещетение е отпаднал от 2018г.


ХХХХХ

  • Публикации: 5943 / 864
Re: право на борса
Отговор 366 | 27.02.2019, 16:10
Вече имате отговор тук:
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,24572.msg145930.html#msg145930

Винаги може да се направи нещо, което че пак да сте в срок на изпитване :)  Или на срочен договор.
Иначе чл. 328 в онези точки за не справяне с работата, не отговарящ на изискванията за длъжността и т. н.

Чанев

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 367 | 27.03.2019, 21:16
Здравейте,
Съжалявам, че задавам този въпрос, но виждам, че тук мога да получа адекватен отговор. През последните 3 години живея и работя във Великобритания. Решихме с приятелката ми да де приберем за постоянно в България. Напускаме по взаимно съгласие и имаме право на 4 месеца обезщетение. Въпроса ми е:
Когато ми изчисляват обезщетението ще бъде 60% от това което съм получавал през тези 3 години във Великобритания, или ще получим минималното обезщетение за България от 9 лева на ден.

ХХХХХ

  • Публикации: 5943 / 864
Re: право на борса
Отговор 368 | 27.03.2019, 21:23
Взаимно съгласие  = 4 месеца по 9 лв на работен ден  (около 200 лв. месечно).

Чанев

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 369 | 27.03.2019, 21:48
Благодаря, за бързият отговор.
Може ли да обясните защо,  не се взимат под внимание стажа ми във Великобритания.

ХХХХХ

  • Публикации: 5943 / 864
Re: право на борса
Отговор 370 | 28.03.2019, 06:25
Когато прекратяването на договора е по взаимно съгласие, по желание на работника или поради негово виновно поведение (дисциплинарно уволнение), обезщетението е минималното и не зависи от стажа и дохода.
КСО, чл. 54б, ал. 3

hamurtia

  • Публикации: 4 / 0
Re: право на борса
Отговор 371 | 15.05.2019, 14:36
Здравейте!Предварително се извинявам за вероятно обърканият въпрос, който ще задам, но просто се опитвам да си изясна всички възможности...
Напускам по взаимно съгласие работа на трудов договор с работодател, към когото имам едва 6 месеца трудов стаж.Преди това съм работила 2 години на граждански договор,а година преди това имам трудов стаж във Великобритания на трудов договор и внасяни осигуровки за интервал от около 6-7 месеца.След завръщането ми от Великобритания бях подала искане към Д "Бюро по труда", но се оказа че нямам право на помощ за безработица, заради липсващ интервал работа на трудов договор.
Питането ми е към момента имам ли право на обезщетение за безработица, след като имам само 6 месеца на трудов договор и ако не- бих ли могла да си внасям сама осигуровки през моя фирма за оставащият период време, така че да придобия право на Борса?

ХХХХХ

  • Публикации: 5943 / 864
Re: право на борса
Отговор 372 | 15.05.2019, 14:44
Май нямате право. Необходимо е да имате 12 месеца с осигуровки за безработица през последните 18. Осигуровки за безработица има по трудов договор и по договор за управление. По граждански договор няма осигуровки за безработица. При самоосигуряване също няма осигуровки за безработица. Ако искате да се осигурявате през "ваша" фирма, трябва да е на трудов договор.

hamurtia

  • Публикации: 4 / 0
Re: право на борса
Отговор 373 | 15.05.2019, 15:10
Много благодаря за бързата реакция!Да, това имах предвид- през моя фирма.

marpan_64

  • Публикации: 5548 / 455
Re: право на борса
Отговор 374 | 15.05.2019, 15:20
Много благодаря за бързата реакция!Да, това имах предвид- през моя фирма.

А каква е Вашата фирма? Защото при някои няма как сама да сключите договор със себе си.

hamurtia

  • Публикации: 4 / 0
Re: право на борса
Отговор 375 | 22.05.2019, 15:23
не, случаят не е такъв.Имах предвид фирма на приятел. :)

marpan_64

  • Публикации: 5548 / 455
Re: право на борса
Отговор 376 | 22.05.2019, 16:04
През тези 6 месеца на трудов договор на каква сума бяхте осигуряван? Защото така като гледам и смятам, няма смисъл да се осигурявате през фирма на приятел от финансова гледна точка. По-добре си намерете работа, работете си и получавайте заплата.

hamurtia

  • Публикации: 4 / 0
Re: право на борса
Отговор 377 | 12.06.2019, 13:10
През тези 6 месеца на трудов договор на каква сума бяхте осигуряван? Защото така като гледам и смятам, няма смисъл да се осигурявате през фирма на приятел от финансова гледна точка. По-добре си намерете работа, работете си и получавайте заплата.

През тези 6 месеца- на един основен и един допълнителен трудов договор за обща сума 1150 лв. двата.Преди това имам 3 месеца без работа /т.е няма осигуровки/,и до оставащите 18 месеца назад имам още 4-5 месеца на трудов договор на мининална заплата с прекъсване,  плюс без прекъсване текущ граждански договор от 2016 октомври до септември 2018. Преди гражданския заетост в чужбина на висока заплата за нашите стандарти /4000 лв/, но като смятам 18 месеца май не го хваща...Ако има един проблемен месец недостиг, вземат ли се предвид всички тези факти, или те си броят 18 месеца и не ги интересува другото.

marpan_64

  • Публикации: 5548 / 455
Re: право на борса
Отговор 378 | 12.06.2019, 13:42
За гражданския договор забравете. При него няма осигуровки за фонд "Безработица".

Bibka94

  • Публикации: 4 / 0
Re: право на борса
Отговор 379 | 12.06.2019, 20:41
Здравейте,имам следния случай.Работя във фирма и за последните 5 години и осигурявана на доход около 1400брутна заплата. В момента искам да напусна по взаимно съгласие чл325. Намеренията са ми да започна във фирма при мои познат,за да може да ме освободи по член, който да получавам 60% от брутната заплата. Бихте ли ми казали кой е правилния закон и член,за да получавам следващите 9 месеца обезщетение.Благадаря ви

В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook