Право на борса

22.02.2019, 22:00 5302 7

22.02.2019, 22:00
Публикации: 1 / 0
Здравейте !Имам едно питане и много моля който може да ми помогне.Прекратявам си договора по чл.327 т 2 поради ненавременно изплащане на трудовото възнаграждение на 26,02 .на 20,03 започвам нова работа.Ако се регистрирам на борсата ,в 7 дневен срок но без да се регистрирам в НОИ и не ползвам обезщетение ако нещо не потръгнат нещата в новата фирма ще имам ли право на борса при условие че съм се регистрирала в БТ но не съм ползвала обезщетение за безработица.
#1 | 23.02.2019, 00:03
Публикации: 9297 / 1557
Ако мислите да започвате нова работа, по-добре не се регистрирате в Агенцията по заетостта. Още повече ако става въпрос за няколко дни. После на новата работа - каквото сабя покаже. Ако Ви уволнят, тогава ще се регистрирате на борсата. Ако, дай боже, как нещата потръгнат, ще си работите.
Няколко дни прекъсване на трудовия стаж не е е проблем за бъдещо обезщетение.
Регистрирането на борсата е право,  но не е задължение
#2 | 25.02.2019, 10:01
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
според последните промени по кои членове имам право на 60% обезщетение от борсата. Разбрах, че по чл 331 вече нямам право. Кой от останалите членове е най-приемлив за работодателя и за мен? Не съм имала прекъсване на трудовия стаж и съм на тази работа около година.
#3 | 25.02.2019, 10:33
Публикации: 9297 / 1557
Кой от останалите членове е най-приемлив за работодателя и за мен?
325, ал.1, т. 2, 3, 4
71, ал.1,
чл.328 - има точки, приемливи и за двете страни
#4 | 25.02.2019, 23:47
Публикации: 8 / 0
Здравейте,
в предизвестие с освобождаване по чл. 328, ал.1 , т.3  съм до края на февруари.
Очертава се да започна нова работа на 1.04. (надявам се да подпиша договор в първите дни на март). Чудя се има ли смисъл да се регистрирам в Бюрото по заетостта и НОИ, тъй като обезщетението за безработица няма да е кой знае какво, а и докато го взема, живот и здраве ще съм започнала новата работа, + би следвало да взема обезщетение от сегашния работодател за март. 
1. Губя ли нещо, по отношение на правото си на обезщетение за безработица в случай че  по време на изпитателния срок и аз или новият работодател решим, че не си пасваме?
2. как стои въпросът със здравните осигуровки за този месец?  (тук въпросът ми е малко по-сложен  и не знам дали точно за този форум/тема) тъй като съм със здравословен проблем искам да използвам месецът, в който няма да работя да отида на санаториум, което по клинична пътека е всъщност болничен). Възможно ли ще е това да се случи точно в този един месец, в който не съм нито работеща, нито регистрирана за безработна? ...
#5 | 26.02.2019, 07:22
Публикации: 9297 / 1557
При тези обстоятелства (прекратяване на договора от 01.03., започване на нова работа от 01.04. или скоро след това и обезщетение от бившия работодател за м. март), по-добре не се регистрирайте. Ако на новата работа сте в изпитателен срок, работодателят не Ви хареса и прекрати договора по негова инициатива, ще имате същите права като безработен, че както при чл. 328, т. 3.
За здравните през м. март: трябва сам/а да си ги платите. За целта трябва да подаде те декларация обр. 7 в НАП по адреса от личната карта. Може да се подаде на място или с ПИК. Срокът е 25-то числи на месеца, следващ този, който през който е прекратено осигуряването. Във Вашия случай при прекратяване от 01.03., Д7 се подава до 25.04..До същата дата се внасят и здравните осигуровки в размер на 22,40.
През месеца с обезщетение от работодателя нямате право на болничен, защото не сте осигурен/а за общо заболяване и майчинството /ОЗМ/. Здравните осигуровки, които внасяте за своя сметка, че Ви осигуряват непрекъснат здравноосигурителен статус и безплатен достъп до медицинска помощ.
#6 | 16.04.2019, 21:08
Публикации: 1 / 0
Здравейте. Миналата година ме освободиха от фирмата в която работих по взаимно съгласие чл. 325 записах се на трудовата борса и в НОИ. Но след 3-4дни ми предложиха работа от друга фирма на същата длъжност и заплата и Аз приех. Отписах се от борсата и отидох и до НОИ да ми спрат документите които съм подал. До тук всичко добре.
Но се оказа че в новата фирма са ме назначили за извършване на определена работа и 6 месеца по късно решиха да ме освободят защото съм свършил определената работа. Сега отново трябва да се регистрирам в трудовата борса. Въпроса ми е такъв, че те ми бяха превели 27лв. за дните които съм бил регистриран при тях и ме интересува сега при нова регистрация ще взимам ли 60% от възнаграждението или си оставам на минималното 9 лв на ден. С настъпване на нови обстоятелства преразглеждат ли се новите документи.
#7 | 16.04.2019, 22:24
Публикации: 9297 / 1557
След като сте получавали обезщетение преди по-малко от 3 години , независимо за колко дни, сега  няма да имате право на "пълна борса ".
Вариантите са:
- да си вземете остатъка от предходното обезщетение, ако сте спазили 7-дневните срокове за отписване и нова регистрация. Имам предвид, че сте работили под 12 месеца.
- да Ви бъде отпуснато ново обезщетение за 4 месеца по 9 лв на работен ден /ако не е спазен срока за отписване/.
Първият вариант е по-вероятен.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група