Тема за обезщетенията по КТ

07.02.2017, 21:27 96860 293

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


KrasyD

  • Публикации: 1 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 120 | 07.02.2017, 21:27
Здравейте, предварително се извинявам, че не съм прочела предишните коментари по темата. Имам конкретен въпрос. Работя от 2 години и половина в ДГ, на постоянен трудов договор. Искам да напусна работа. При напускане по мое желание имам ли право на обезщетение за безработица и в какъв размер ще е то и за какъв период от време. Следващия ми въпрос е има ли какво да направя, (нещо зависещо от мен) за да получавам възможно по-високо обезщетение за безработица?

maria_p_a

  • Публикации: 1 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 121 | 27.02.2017, 12:59
Здравейте Колеги,
Искам да попитам Има ли право на обезщетение по чл.222, ал.1 от КТ /  за 1 месец за оставане без работа след уволнение/ лице което е било освободено по чл.328, ал.1, т.10 от КТ / пенсионер/?

marpan_64

  • Публикации: 5606 / 461
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 122 | 27.02.2017, 13:21
Здравейте Колеги,
Искам да попитам Има ли право на обезщетение по чл.222, ал.1 от КТ /  за 1 месец за оставане без работа след уволнение/ лице което е било освободено по чл.328, ал.1, т.10 от КТ / пенсионер/?

Не.

t_margaritova

  • Публикации: 74 / 1
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 123 | 28.02.2017, 09:28
""
Здравейте,

Следва да изплатя обезщетение за неизползван отпуск /чл. 224 КТ/.
Последните месеци служителят е получавал различен по размер бонус, така е и през предходния месец с отработени 10 дни . Този бонус не е регламентиран в трудовия договор, но има издадено мениджърско решение за него.
Следва ли при определяне на среднодневното брутно тудово възнаграждение, освен основната заплата и класа прослужено време, да сборувам и бонуса?

Благодаря!

Janѐ

  • Публикации: 189 / 18
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 124 | 28.02.2017, 10:00
Вижте си какво пише в ВПРЗ. С постоянен характер ли е този бонус?

t_margaritova

  • Публикации: 74 / 1
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 125 | 28.02.2017, 10:16
Вижте си какво пише в ВПРЗ. С постоянен характер ли е този бонус?

Там - не.

dandonov87

  • Публикации: 75 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 126 | 02.03.2017, 20:30
Здравейте, имам следния казус, лице което по взаимно съгласие е прекратило ТД и е ползвало от НОИ обезщетение 4 месеца, след което е работил една година и е съкратен на основание чл.328, ал.1, тт.3. Има ли право да позлва обезщетението от НОИ за остатъка до 12 месеца, защото лицето има трудов стаж над 30 години? Според мен няма право защото трябва между двете обезщетения да са минали минимум 3 години, но във форумите виждам противоречиви мнения.
Благодаря предварително!

ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 890
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 127 | 02.03.2017, 21:50
Има право само на мимнимума, защото не са минали три години от отпускане на последното обезщетение. Не зная какво пише във форумите, но това, което казвам, го пише  в КСО.

didias

  • Публикации: 51 / 4
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 128 | 03.04.2017, 12:53
Здравейте колеги!
Имам следното запитване: На наш служител прекратяваме Тр.Дог. поради навършване стаж и години за пенсия. Полагат му се 6 /ШЕСТ/ брутни заплати по чл.222 от КТ , но при изчисляването БТВ е над 10 000.00лв. Можем ли да му ги изплатим в брой  или имаме право само по банков път. Имам противоречиви отговори ЕДИН от тях е, че когато е възнаграждение по Трудово правоотношение можем да ги изплатиме в БРОЙ на ръка съгл. последната ведомост за заплати.
Знам, че тук мога да получа бърз и компетентен отговор. Благодаря Ви предварително!!!

ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 890
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 129 | 03.04.2017, 12:59
И аз залагам на плащане в брой, защото е по ТД.

n_alex76

  • Публикации: 1522 / 166
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 130 | 03.04.2017, 13:17
В Указанието на стр.3 е посочено, че изключението касае само трудовите възнаграждения, но не и обезщетенията.
https://www.minfin.bg/document/9272:2

ЗАКОН ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА ПЛАЩАНИЯТА В БРОЙ
Чл. 2. Законът не се прилага при:
6. изплащането на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда;

didias

  • Публикации: 51 / 4
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 131 | 03.04.2017, 13:47
Колеги Хиляди благодарности за бързите отговори. Страшно много ми помогнахте. Благодаря от сърце

Радостина Тачева

  • Публикации: 2 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 132 | 01.05.2017, 18:42
Здравейте имам следният въпрос, Четох назад в страниците, но не намерих отговор и затова моля за такъв. За да се регистрира човек на борсата, трябва да има без прекъсване 3 години?
Аз имам година на граждански договор, 2г и 5м на трудов договор прекратен на 27.04.2017. Наа 11.05.2017 заминавам на работаа в чужбина за 4 месеца с договор, след като се върна ще ми бъдат ли признати гражданският договор и договорът от чужбина за регистрация на борсата?
Благодаря ви

ХХХХХ

  • Публикации: 6131 / 890
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 133 | 01.05.2017, 20:26
Няма изискване за 3 години непрекъснат стаж. Изискването е да имате 9 месеца с осигуровки за безработица от последните 15 календарни. Стажът по гр.доровор не се брои, защото няма осигуровки за безработица. Стажът в чужбина се брои, ако има договор между България и дръгата страна за признаване на осигурителния стаж.

Нормално е в тази тема да не намериш отговори на въпросите си, защото обезщетението за безработица е по КСО, а не по КТ.

Радостина Тачева

  • Публикации: 2 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 134 | 01.05.2017, 21:25
Благодаря

fun31

  • Публикации: 1 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 135 | 02.05.2017, 23:11
Здравейте,
имам въпрос относно изплащане на обещетение за неизползван платен годишен отпуск. На 30.04.2017г съм прекратил трудови взаймоотношения с фирмати ми с отработено едномесечно предизвестие. Въпросът ми е за колко дни трябва да ми се изплати обезщетени и на каква стойност. Започнал съм работа на 15.11.2015 с бруто ТВ 638лв. Използван е 5 дни годишен отпуск от започване на работа при полагащи се 20 на година. Главното което ме бърка е дали трябва да ми се изплатят само 10 дни за 2016г(който се прехвърлят) или общите оставащи 15 неизползвани, а също така и дали се изплаща остатъка и от 2015. Благодаря предварително за отговора.

Поздрави.

vesodimov

Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 136 | 03.05.2017, 12:25
Привет.
Ще съм благодарен за мнение по следния въпрос:  с лице /пенсионер/ се прекратява трудовия договор на основание чл.328 ал.1 т.3 - намаляване на обема на работа. Дължи ли му се обезщетение на основание чл.222 ал.1 за времето, през което е останал без работа /макс 1 месец/  ? Обръщам внимание, че лицето е пенсионер.
Поздрави

n_alex76

  • Публикации: 1522 / 166
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 137 | 03.05.2017, 12:36
В чл. 222, ал. 1 от КТ е предвидено, че при уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа и спиране на работата за повече от 15 работни дни работникът или служителят, независимо дали е пенсионер или е в трудоспособна възраст, има право на обезщетение от работодателя.

Източник: http://www.karieri.bg/trudovopravna_konsultaciq/2859979_pravo_na_obezshtetenie_po_chl222_al1_ot_kt/

vesodimov

Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 138 | 03.05.2017, 14:42
Източник: http://www.karieri.bg/trudovopravna_konsultaciq/2859979_pravo_na_obezshtetenie_po_chl222_al1_ot_kt/

Макар, че становището е от преди 7 години смятам, че още е в сила.
Благодаря.

obojinova

  • Публикации: 33 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 139 | 05.05.2017, 11:40
Здравейте,
Прекратяване на договор по чл 328 ал 1 т 10б/когато трудовото правоотношение е възникнало, след като работникът или служителят е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст/ има ли право на обезщететение по чл 222 ал 3?
Благодаря!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook