Тема за обезщетенията по КТ

14.03.2016, 11:06 94534 290

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


marpan_64

  • Публикации: 5583 / 457
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 80 | 14.03.2016, 11:06
Може ли да уточните какво точно обезщетение се опитвате да изчислите, защото на чл.222 от КТ няма т.3?

teddaa

  • Публикации: 48 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 81 | 14.03.2016, 11:11
Работника е освободен по чл.328 т.3 и му дължа обещетение по чл.222

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 82 | 14.03.2016, 11:15
за март: 432,60/22*17=334,28
за април: 432,60/20*6=129,78

р.р. ако  432,60 му е брутната заплата, а не обезщетението за 1 месец

служител

  • Публикации: 242 / 5
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 83 | 14.03.2016, 11:24
Но като цяло обезщетението излиза да е 464,06 лв, което не е една брутна заплата /432,60/? Защо се получава така?

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 84 | 14.03.2016, 11:26
Защото за периодите е изчислено пропорционално на отработените дни помесечно. И имайки предвид подчертаната забележка на колежката.
 

lili_valenti

  • Публикации: 4 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 85 | 14.03.2016, 13:04
Казвам се Лилия Янчева и съм управител на фирма. На 01.10.2013г назначих на трудов договор в моята фирма нов служител. На 19.02.2016г служителката ми подаде заявление за прекратяване на трудовото правоотношение по чл.326,ал.1,т.1 и чл. 326,т.1 и изяви устно, че си е намерила нова работа и желае да напусне във възможно най- кратък срок. На 25.02.2016г аз я уведомих, че ще я освободя на 03.03.2016г, при което тя подписа съгласие с моето решение. При връчването на заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение, тя отказа да я подпише с мотива, че освен обещетение по чл.224 за изплащане на използван отпуск дължа и обещетение за неспазване на срока на предизвестието.
При тези обстоятелства бих искала да попитам дали и дължа обещетение за срока на предизвестието и в какъв размер? На коя дата е трябвало да освободя лицето според представеното ми заявление?

KALINA_TS

  • Публикации: 496 / 8
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 86 | 14.03.2016, 13:11
и аз да попитам по темата;
лице напуска през и трябва да му изплатя обезщетение по чл.224 от КТ
За база вземам м.01, но там е бил в болничен за 5дена.
Въпроса ми е освен осн,РЗ взема ли се впредвид и сумата от 3-ти дни от работодателя?

marpan_64

  • Публикации: 5583 / 457
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 87 | 14.03.2016, 13:13
След като лицето е подало заявление (предизвестие) на 19.02.2016 год., то започва да "тече" от 20.02.2016 год. - 30 дни.  Освобождаване - от 21.03.2016 год.

ХХХХХ

  • Публикации: 6072 / 881
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 88 | 14.03.2016, 13:17
и аз да попитам по темата;
лице напуска през и трябва да му изплатя обезщетение по чл.224 от КТ
За база вземам м.01, но там е бил в болничен за 5дена.
Въпроса ми е освен осн,РЗ взема ли се впредвид и сумата от 3-ти дни от работодателя?

Вземате заплатата за отработените дни и делите на броя на отработените дни. Ако са повече от 10, разбира се.

Нещо много се усукаха проблемите, въпросите и отговорите....

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 89 | 14.03.2016, 13:19
Казвам се Лилия Янчева и съм управител на фирма. На 01.10.2013г назначих на трудов договор в моята фирма нов служител. На 19.02.2016г служителката ми подаде заявление за прекратяване на трудовото правоотношение по чл.326,ал.1,т.1 и чл. 326,т.1 и изяви устно, че си е намерила нова работа и желае да напусне във възможно най- кратък срок. На 25.02.2016г аз я уведомих, че ще я освободя на 03.03.2016г, при което тя подписа съгласие с моето решение. При връчването на заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение, тя отказа да я подпише с мотива, че освен обещетение по чл.224 за изплащане на използван отпуск дължа и обещетение за неспазване на срока на предизвестието.
При тези обстоятелства бих искала да попитам дали и дължа обещетение за срока на предизвестието и в какъв размер? На коя дата е трябвало да освободя лицето според представеното ми заявление?

Дължите обезщетение за неспазено предизвестие за периода до 20.03. вкл.

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 90 | 14.03.2016, 13:20
и аз да попитам по темата;
лице напуска през и трябва да му изплатя обезщетение по чл.224 от КТ
За база вземам м.01, но там е бил в болничен за 5дена.
Въпроса ми е освен осн,РЗ взема ли се впредвид и сумата от 3-ти дни от работодателя?

брутното на база отработените дни

KALINA_TS

  • Публикации: 496 / 8
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 91 | 14.03.2016, 13:24
т.е. ако БТВ е 545лв. отработени дни 15дни , то базата ми е 389,28 така ли? /545/21*15/

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 92 | 14.03.2016, 13:31
т.е. ако БТВ е 545лв. отработени дни 15дни , то базата ми е 389,28 така ли? /545/21*15/

Не!
За 15-те дни колкото е - основна+клас+бонуси..... без трите дни болнични

р.р. може би не разбрах!
Ако брутното за 15-те дни е 545, то базата е 545/15

KALINA_TS

  • Публикации: 496 / 8
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 93 | 14.03.2016, 13:33
ами нали и аз това казах
да разбрах

KALINA_TS

  • Публикации: 496 / 8
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 94 | 14.03.2016, 13:34
 :good:

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 95 | 14.03.2016, 13:35
Важното е, че се уточнихме :)

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 96 | 14.03.2016, 13:39
Дължите обезщетение за срока на неспазено предизвестие  пропорционално на брутното трудово възнаграждение. Не можах да разбера дали сте го приели на 19.02 или на 25.02, но която и да е датата, започвате да си броите 30 дни от следващия ден след получаване(и входиране), като след изтичането на тези дни, прекратявате от следващия. Обезщетението ще бъде от 03.03 до когато се пада тридесетия ден.
И другия път - някой като иска да напуска - по взаимно съгласие с молбичка от негова страна. Както показва практиката, няма много полза от работещи, които последния месец се попипват и "мътят главите" на останалия персонал...  :wink1:

п.с. И още нещо дребно за отказа от подписване - в такива случай отказа се удостоверява с подписите на двама свидетели. Въпреки, че заповедта за прекратяване има само констативен, удостоверяващ характер и не отразява желанието на другата страна(в чиито интерес изцяло е да си я получи иначе), е добре да имате документ.

teddaa

  • Публикации: 48 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 97 | 15.03.2016, 09:46
Така и неразбрах  какво да правя с въпросното обещетение освободен по чл 328 т.3 и изплащам обещетение по чл.222 т.3  :blush:

marpan_64

  • Публикации: 5583 / 457
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 98 | 15.03.2016, 09:52
Така и неразбрах  какво да правя с въпросното обещетение освободен по чл 328 т.3 и изплащам обещетение по чл.222 т.3  :blush:

Така и не отворихте Кодекса на труда и да видите, че на чл.222 НЯМА т.3.

teddaa

  • Публикации: 48 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 99 | 15.03.2016, 09:57
След като е напуснал по чл.328 т.3 аз съм длъжна да му изплатя за 1 месец обещетение за това ,че не си е намерил работа по чл.222

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook