Трудов и осигурителен стаж признат от граждански договор

05.07.2016, 13:49 42828 26

#20 | 05.07.2016, 13:49
Публикации: 2 / 0
Ясно, благодаря!
#21 | 05.07.2016, 14:21
Публикации: 4400 / 737
Плащането не беше ли за "трудов стаж и професионален опит"?
Да, вярно, че съюзът е "и", но ако се търсеше само трудов стаж защо са сложили този "професионален опит"?
Та, аз бих признал всяко време, през което може да се докаже, че е работено по конкретната или сходна работа.

Чл. 12. (4) При определяне размера на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит работодателят отчита и:
2. времето, през което без трудово правоотношение лицата са упражнявали трудова дейност и/или професия, която е същата или сходна с работата по сключения трудов договор, и са били задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, общо заболяване и майчинство;
#22 | 05.07.2016, 14:24
Публикации: 5497 / 371
Плащането не беше ли за "трудов стаж и професионален опит"?
Да, вярно, че съюзът е "и", но ако се търсеше само трудов стаж защо са сложили този "професионален опит"?
Та, аз бих признал всяко време, през което може да се докаже, че е работено по конкретната или сходна работа.

Чл. 12. (4) При определяне размера на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит работодателят отчита и:
2. времето, през което без трудово правоотношение лицата са упражнявали трудова дейност и/или професия, която е същата или сходна с работата по сключения трудов договор, и са били задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица или за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, общо заболяване и майчинство;

Само, че при ГД няма "задължително осигурени за общо заболяване и майчинство,"
#23 | 05.07.2016, 14:26
Публикации: 4400 / 737
Да де, ама в последния въпрос не виждам да се пита за майчинство, а само за плащане стаж? Може и де не виждам де :) Поправяйте ме, да не заблуждавам питащия.

"Здравейте, имам следния въпрос: няколко години съм работил на граждански договор, което знам, че се брои за стаж при пенсиониране. Въпросът ми е: признава ли се за стаж при изчисляване на добавка за прослужени години? Ако да - с какви документи се удостоверява?"
#24 | 05.07.2016, 14:30
Публикации: 5497 / 371
Да де, ама в последния въпрос не виждам да се пита за майчинство, а само за плащане стаж? Може и де не виждам де :) Поправяйте ме, да не заблуждавам питащия.

"Здравейте, имам следния въпрос: няколко години съм работил на граждански договор, което знам, че се брои за стаж при пенсиониране. Въпросът ми е: признава ли се за стаж при изчисляване на добавка за прослужени години? Ако да - с какви документи се удостоверява?"
Не :)
писах по-горе защо
Прочети целият текст, който си копирал :) е ще разбереш

Не се признава за стаж при при пенсиониране, а само за осигурителен доход, евентуално
#25 | 05.07.2016, 14:37
Публикации: 4400 / 737
Ааа, да, сто пъти ги четох... в грешка съм :)
 :good:
#26 | 29.01.2019, 12:19
Публикации: 7 / 0
За определяне на % клас за прослужено време не се брои. Освен за осигурителен доход се брои и за осигурителен стаж ако сумата, върху която се начисляват осигурителните вноски след приспадане на нормативно признатите разходи от сумата по договора е не по-малка от размера на минималната работна заплата за съответната година. В случая 2019 г. МОД е 560 лв, ако гражданския договор е за 600 лв, НПР са 150 лв, 600-150=450, т.е. не се смята за осигурителен стаж. Гражданския д-р трябва да е за поне 750 лв. В този случай се брои за осиг. стаж ако лицето не работи на друго основание.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група