Право на борса

26.08.2016, 09:23 205490 379

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Siseto0oo

  • Публикации: 8 / 0
Re: право на борса
Отговор 120 | 26.08.2016, 09:23
Здравейте,
една наша служителка иска да напусне(има лични причини за това). Понеже се разделяме в добри отношения искаме да и помогнем да отиде за повече време на борсата, но вече и е изтекъл срока на изпитване по договор. Може ли да я назначим на нова длъжност във същата фирма пак със срок на изпитване и да я освободим по чл.71?

ХХХХХ

  • Публикации: 6082 / 882
Re: право на борса
Отговор 121 | 26.08.2016, 09:35
На друга длъжност може.
Можете да сключите и срочен ТД за определена работа, която да приключи а няколко дни.

Siseto0oo

  • Публикации: 8 / 0
Re: право на борса
Отговор 122 | 26.08.2016, 09:48
Благодаря Ви много :) Хубав ден

ROKSITA

  • Публикации: 1 / 0
Re: право на борса
Отговор 123 | 26.08.2016, 13:35
 Здравейте, днес бях в едно от седалищата на трудовата борса. Казуса е следния :Съкратена съм от бившият си работодател, но съм студент дистанционна форма и ми беше обяснено , че няма как да отида на борсата защото уча.



marpan_64

  • Публикации: 5587 / 457
Re: право на борса
Отговор 124 | 26.08.2016, 13:47
Като чета чл.54 а от Кодекса за социалното осигуряване никъде не видях проблем.

ХХХХХ

  • Публикации: 6082 / 882
Re: право на борса
Отговор 125 | 26.08.2016, 13:49
Да, така е. След промените в наредбата от тази година учащите се нямат право на обезщетение за безработица. Те не се водят "активно търсещи работа" или каквато и да беше формулировката.

Елеонора Матеева

  • Публикации: 633 / 23
Re: право на борса
Отговор 126 | 26.08.2016, 14:17
Да, така е. След промените в наредбата от тази година учащите се нямат право на обезщетение за безработица. Те не се водят "активно търсещи работа" или каквато и да беше формулировката.

Бихте ли ми посочили нормативния текст, че и аз чух от редовна студентка в Свищов, специалност статистика, но нещо не ми се връзва?

Fenix42

  • Публикации: 131 / 21
Re: право на борса
Отговор 127 | 26.08.2016, 15:55
https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=FA2&fcat=19
"2016-08-25 17:44:53 - Дирекция "Политика на пазара на труда и трудова мобилност"
Ако сте студентка (независимо от формата на обучение) и нямате прекъсване в студентските права, при регистрация в бюрото по труда Вие попадате в групата на лицата, които са „учащи се, които желаят да работят през свободното си от учене време“ (съгласно чл. 18, ал. 2, т. 3 от Закона за насърчаване на заетостта). Като такава Вие имате право да ползвате следните посреднически услуги: информация за обявени свободни работни места; посредничество по информиране и наемане на работа; психологическо подпомагане и професионално ориентиране. В момента се подготвят законодателни промени, които ще регламентират правото на учащи се, които отговарят на условията за получаване на парично обезщетение за безработица, регламентирани в чл. 54 а, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, да получават такова обезщетение, независимо от факта, че продължават образованието си. / ДТ"

Елеонора Матеева

  • Публикации: 633 / 23
Re: право на борса
Отговор 128 | 29.08.2016, 09:20
Да, така е. След промените в наредбата от тази година учащите се нямат право на обезщетение за безработица. Те не се водят "активно търсещи работа" или каквато и да беше формулировката.

Отново моля за конкретния нормативен текст, който е променен!

ХХХХХ

  • Публикации: 6082 / 882
Re: право на борса
Отговор 129 | 29.08.2016, 09:44
Отново моля за конкретния нормативен текст, който е променен!
КСО чл. 54а, ал.1  Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, ... които:
1. (изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта; (текста е непроменен)

Закон за насърчаване на заетостта,  чл.18, ал.2 Търсещите работа лица се регистрират в една от следните групи:
1. безработни;
2. заети;
3. учащи се, които желаят да работят през свободното си от учене време; (те не са безработни! Отделени са в друга група)
чл.18, ал.5  (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2003 г., бр. 54 от 2014 г., бр. 101 от 2015 г.) При регистрацията лицето декларира статуса си по ал. 2. В срок 7 работни дни от промяната в декларираните обстоятелства лицето уведомява някое от поделенията на Агенцията по заетостта.

Не съм сигурна дали съм намерила точните цитати, но цялата тънкост идва от деленето на лицата на безработни и учащи се, желаещи да работят в свободното време.

ХХХХХ

  • Публикации: 6082 / 882
Re: право на борса
Отговор 130 | 29.08.2016, 09:55
Ето и и конкретната промяня в Закона за насърчаване на заетостта /ДР, бр.101/2015 г./
§ 46. В § 1 от допълнителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. Точка 1 се изменя така:
„1. „Безработен“ е лице, което при регистрация в дирекция „Бюро по труда“ не работи, търси работа, има готовност да започне работа в 14-дневен срок от уведомяването му от дирекцията „Бюро по труда“ и не попада в друга група търсещи работа лица.“

Елеонора Матеева

  • Публикации: 633 / 23
Re: право на борса
Отговор 131 | 29.08.2016, 10:38
Благодаря за информацията.
Поредната съвършена глупост, но предвид факта кой е на власт, нищо учудващо.
Не ми е ясно, ако съм студент, независимо от формата на обучение редовна,  задочна или дистанционна, кое точно ще ме спре да си търся работа.
Вярна дефиницията за безработен изисква да е лице, което си търси работа, но факта, че учи, въобще не означава, че не си търси работа.
Е целта им е ясна- да се намалят обезщетенията за безработица.
Ами тогава студентите да не се осигуряват за безработица иначе няма никакъв смисъл.

n_alex76

  • Публикации: 1522 / 166
Re: право на борса
Отговор 132 | 29.08.2016, 11:40
Ето какво намерих:
https://www.mlsp.government.bg/index.php?section=FA2&fcat=19
16-07-26 13:55:00 - Наталия Иванова
Ще има ли някакви промени за безработните УЧАЩИ или само да се надяваме някой да се сети за студентите на България ???
2016-08-25 17:45:24 - Дирекция "Политика на пазара на труда и трудова мобилност"
В момента се подготвят законодателни промени, които ще регламентират правото на учащи се, които отговарят на условията за получаване на парично обезщетение за безработица, регламентирани в чл. 54 а, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, да получават такова обезщетение, независимо от факта, че продължават образованието си. / ДТ

anichkaaa83

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 133 | 07.11.2016, 12:13
Здравейте, изчетох подробно темата и мисля, че си отговорих на въпросите, но искам да ме консултирате дали съм разбрала правилно.
Изтича ми втората година платено майчинство и няма да се връщам на старата работа. Законът ме защитава от съкращение до 3 год на детето, затова ще го прекратим по взаимно съгласие. Няма да почвам друга работа, защото искам да си гледам детето до 3 год, когато ще тръгне на детска. Но искам да се запиша на борсата.
Според стажа имам право на 8 месеца. На старата работа се осигурявах на 1000 лв.
Знам, че при прекратяване по взаимно съгласие имам право само на 4 месеца по 7.20 на ден. Разбрах и че при майчинство се взима размера на осигурителния доход, върху който е изчислено майчинството.
Въпросът ми е дали ако започна срочна работа за, да кажем, 10 дни, това е достатъчно, за да мога да получавам борса в пълен размер за 8 месеца?

delphine

  • Публикации: 8542 / 1430
Re: право на борса
Отговор 134 | 07.11.2016, 12:26
Въпросът ми е дали ако започна срочна работа за, да кажем, 10 дни, това е достатъчно, за да мога да получавам борса в пълен размер за 8 месеца?

Да, точно това трябва да направите.Дали ще е срочна или не е важно да не сте освободена по взаимно съгласие. :smile1:

marpan_64

  • Публикации: 5587 / 457
Re: право на борса
Отговор 135 | 07.11.2016, 12:53
Доста неща сте разбрали. Размерът на обезщетението за безработица се изчислява от осигурителния доход за 24 месеца назад. За времето, през което сто ползвали отпуска за гледане на дете до 2-годишна възраст - МРЗ за страната.

anichkaaa83

  • Публикации: 2 / 0
Re: право на борса
Отговор 136 | 07.11.2016, 14:05
Благодаря!

Plivpe

  • Публикации: 1 / 0
Re: право на борса
Отговор 137 | 08.11.2016, 11:49
Здравейте, искам да попитам до колко дни след освобождаването ми по взаимно съгласие могат да ме назначат на друга работа и да ме съкратят за да вземам по-голямо обезщетение. И до колко дни трябва да отида до бюрото по труда след освобождаването ми за вземане на 7 и 20 лв. на ден. Благодаря предварително!

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Re: право на борса
Отговор 138 | 08.11.2016, 11:53
до колко дни след освобождаването ми по взаимно съгласие могат да ме назначат на друга работа и да ме съкратят за да вземам по-голямо обезщетение. 
Няма ограничение

 И до колко дни трябва да отида до бюрото по труда след освобождаването ми за вземане на 7 и 20 лв. на ден.
7 работни дни

ХХХХХ

  • Публикации: 6082 / 882
Re: право на борса
Отговор 139 | 08.11.2016, 12:29
И до колко дни трябва да отида до бюрото по труда след освобождаването ми за вземане на 7 и 20 лв. на ден.
7 работни дни
Ще отидете, ако искате да се заробите с тези 4 месеца по 7,20 на ден за близките 3 години.
Ще отидете в Агенцията по заетостта до 7 работни дни след последното прекратяване на трудовия договор /този с познатите/, което ще е по-изгодно за Вас.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook