НОВАТА Декларация по чл. 55 и данъка за Декември.2012

10.01.2013, 13:05 165922 259

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


vish

  • Публикации: 145 / 5
Защо да подавам Д55, за удържаните през м.12 данък в/у ГД и наем и внесени през м.01, след като пише че за 3то тримесечие НЕ СЕ ПОДАВА таза декларация???

delphine

  • Публикации: 8562 / 1435
Защото ще трябва да подадете не за четвърто тримесечие, а за месец 12.2012, когато е бил платен доходът и удържан ДДФЛ.

Катя Крънчева

Защо да подавам Д55, за удържаните през м.12 данък в/у ГД и наем и внесени през м.01, след като пише че за 3то тримесечие НЕ СЕ ПОДАВА таза декларация???

Оказа се, че тази Забележка важи за 4-то тримесечие на 2013 и натам (а не 3-то) ...

vish

  • Публикации: 145 / 5
Оказа се, че тази Забележка важи за 4-то тримесечие на 2013 и натам (а не 3-то) ...

 Имах предвид 4то, а не 3то.
Благодаря!

valenciq

  • Публикации: 184 / 17
Супер, това е добра новина. В кой НАП се случва тази добра организация?
НАП Варна.


sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
Начислявам разход по ГД в м.12.2012, плащам дохода по ГД и удържам ДДФЛ в 01.2013. Авансовият данък-плащам, а Д55 декларирам до 30.04.2013г? Прав ли съм? Питам, защото в § 60 от ПЗР на ЗИД ЗДДС е казано данъците, дължими за доходи, начислени/изплатени до 31 декември 2012 г.

Latinova

  • Публикации: 165 / 6
Според мен съвсем ясно е казано, че ако данъка е начислен, удържан и внесен до 31,12,2012 , не подаваме декларация, а ако е начислен, удържан, но не внесен подаваме!

sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
Въпросът ми е мога ли да начисля разхода за дохода по ГД в 12.2012, а да го изплатя и удържа ДДФЛ в 01.2013г.?

lorenca

  • Публикации: 133 / 13
Въпросът ми е мога ли да начисля разхода за дохода по ГД в 12.2012, а да го изплатя и удържа ДДФЛ в 01.2013г.?
Начислявам разход по ГД в м.12.2012, плащам дохода по ГД и удържам ДДФЛ в 01.2013. Авансовият данък-плащам, а Д55 декларирам до 30.04.2013г? Прав ли съм? Питам, защото в § 60 от ПЗР на ЗИД ЗДДС е казано данъците, дължими за доходи, начислени/изплатени до 31 декември 2012 г.

Прав си.
Начислени/ изплатени пишат, защото декл. чл. 55 вече ще се подава за всякакви данъци - а някои от тях са на принципа на плащане, други на принципа на начисляване.

sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
идеята е да пусна сметки за изплатени суми в 01.2013г за услуга по ГД в м12.2012г. и да избегна деклариране на Д55 и внасяне на ДДФЛ до 10.01.2013 г. Все пак водещо при ГД е плащането....

lorenca

  • Публикации: 133 / 13
идеята е да пусна сметки за изплатени суми в 01.2013г за услуга по ГД в м12.2012г. и да избегна деклариране на Д55 и внасяне на ДДФЛ до 10.01.2013 г. Все пак водещо при ГД е плащането....

Да така ще е .
Но няма да е данъчно признат разход в 2012.

sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
да, но това е вариант за избягване на тази лудница със срок 10.01.2013

IVAN_19

  • Публикации: 570 / 9
до 10,01,2012 не са внесени  сумите но  до 14,01,2012 ще бъдат внесени в такъв случай декларация трябва ли да подавам сега или за тези суми ще е в юни месец

lorenca

  • Публикации: 133 / 13
да, но това е вариант за избягване на тази лудница със срок 10.01.2013

Ти избираш злините - данъчно планиране;))


sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
малка злина ли е, че ни съобщиха на 09.01 да платим и декларираме на 10.01?  А защо да не се признава?

lorenca

  • Публикации: 133 / 13
малка злина ли е, че ни съобщиха на 09.01 да платим и декларираме на 10.01?  А защо да не се признава?

Разходи, представляващи доходи на местни физически лица
Чл. 42. (1) Разходите на данъчно задължени лица, представляващи доходи на местни физически лица по Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които не са изплатени към 31 декември на текущата година, не се признават за данъчни цели в годината на счетоводното им отчитане.
(2) Алинея 1 не се прилага за разходите, представляващи:
1. основно или допълнително трудово възнаграждение, определено с нормативен акт;
2. доходи на еднолични търговци.
(3) Непризнатите разходи по ал. 1 се признават за данъчни цели в годината, през която доходът е изплатен, до размера на изплатения доход.

Виж и целия член 42 от ЗКПО.

sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
 :rofl: при данъчното ми планиране това ми е убягнало! значи излиза, че на неизплатените доходи и неизплатените осигуровки....не е болка за умиране. Благодаря за инфото!

sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
а за ЕТ и ЗП по чл.29а - облагащи се като ЕТ, чл.42 ЗКПО важи ли?
понеже облагаемият доход от стопанска дейност като едноличен търговец и лицата по чл.29а ЗДДФЛ е формираната по реда на ЗКПО

IVAN_19

  • Публикации: 570 / 9
имам удържан данък от ФЛ  при покупка на вторични суровини,това ше се декларира ли с тази декларация

sunwalker

  • Публикации: 308 / 8
ако е удържан м12.2012 - плащаш и декларираш днес, ако е удържан 01.2013 - плащаш и декларираш до 30.04.2013 г., ако данъкът е трябвало да бъде внесен до 31.12.2012 г., но не е внесен към тази дата - срок 31.07.2013 г., ако данъкът е внесен през 2012 не декларираш нищо!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook