УП 2 на 4 часа

28.05.2014, 15:34 85246 66

#60 | 28.05.2014, 15:34
Публикации: 1202 / 120
Възползвам се от темата за конкретен въпрос: Имам "Психолог" назначен на пълен работен ден - 8 ч. Веднъж за 2 месеца е помолил да премине на 6 часов работен ден, след това е пак на 8 ч. и последно отново за 2 месеца минава на 4 часов работен ден. Проблемът е, че през тези периоди с намалено раб. време не е сключван ТД или ГД с друг осигурител и сега се чудя да разделям ли периодите и сумите и правилото за по месечно отразяване приложимо ли е или да си карам по принципът РЕД - ГОДИНА  :hmmm: Всеки случай си е частен случай - признавам за толкова години такъв съм нямал. Благодаря предварително!
#61 | 28.05.2014, 16:55
Публикации: 1705 / 207
http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=3005.20
Когато лицето работи при непълно работно време се издава помесечно. Целогодишно е, когато работи на 8ч

От указанията за попълване на УП-2 :

За времето след 31.12.2002 г., когато лицето е работило при няколко осигурителя, от които и при непълно работно време, удостоверенията обр. УП-2 се издават помесечно.
#62 | 28.05.2014, 17:03
Публикации: 1166 / 86
Имайки в предвид указанието за попълване на УП-2, аз лично бих разделила периодите и сумите съответно при 8, 6 и 4 часов работен ден.
#63 | 06.10.2014, 16:21
Публикации: 404 / 14
Здравейте!
Трябва да направя УП2 и УП3 на служител,назначен от 01.02.2014 на 8 часа ,от 01.03.минава на 4 часа.От 01.07.излиза 30 дена неплатена отпуска,която се признава за трудов стаж,а от 12.08. до 30.09. пак в неплатена,която не се признава за трудов стаж.Затруднявам се в УП 2-за периода,който трябва да посоча-не знам трябва ли да се посочват месеците в неплатен отпуск?
#64 | 29.05.2017, 15:58
Публикации: 286 / 9
Здравейте!
При служител, който е назначен на 4 часа как следва да се оформят документите при напускане:
 - ТК - записвам си трудовия стаж, и не посочвам забележката "Осигурителният стаж е равен на зачетения трудов стаж";
 - УП-2 - извеждам си го от програмата, но трябва да направя проверка. Справката излиза помесечно като включва следната информация примерно за месец Януари 2017 година на база на работните дни:
        длъжността, 4 часа,
        период от 01.012017 до 31.01.2017 година,
        00 г, 00м 10 дни и 04 часа,
        296,77 лв (заплата и прослужено време)
 - УП-3 - извеждам си информацията за осигурителния стаж общо за периода в работни дни.
Ще съм благодарен на отзовалите се!
#65 | 29.05.2017, 16:21
Публикации: 1187 / 228
Ами принципно - да, ако издавате. Знаете, че с нормативните промени отпреди доста време би трябвало НОИ да ползват осигурителния регистър, в който пък Вие нормативно сте задължени да подавате информация с определено съдържание и ред. Е, ако лицето желае, или пък Вие държите да го направите - трябва.
И с уточнението, че УП-3 се издава за придобит осигурителен стаж, а УП-2 - за осигурителен доход. В НОИ(поне според мен) нямат утвърдена визия какво се вписва в УП-2 - някои служители и до момента искат да се посочи календарен период(което според мен е по-правилно), а други - по същество осигурителния стаж, идентичен с този по УП-3... Говорим за случаи, когато те се разминават, разбира се...
#66 | 29.05.2017, 16:35
Публикации: 286 / 9
Ами принципно - да, ако издавате. Знаете, че с нормативните промени отпреди доста време би трябвало НОИ да ползват осигурителния регистър, в който пък Вие нормативно сте задължени да подавате информация с определено съдържание и ред. Е, ако лицето желае, или пък Вие държите да го направите - трябва.
И с уточнението, че УП-3 се издава за придобит осигурителен стаж, а УП-2 - за осигурителен доход. В НОИ(поне според мен) нямат утвърдена визия какво се вписва в УП-2 - някои служители и до момента искат да се посочи календарен период(което според мен е по-правилно), а други - по същество осигурителния стаж, идентичен с този по УП-3... Говорим за случаи, когато те се разминават, разбира се...
Ами служителят желае да му бъдат издадени. А и аз също от прочетеното останах с впечатление, че се посочват календарните дни и като изведох в програмата с отметка "календарни дни" ми излезе съобщение:
"Внимание! Лицето е работило с работно време, различно от законоустановеното и тази отметка не бива да бъде поставена. При изготвяне на УП2 съгласно Наредбата за пенсиите и осиг. стаж, осигурителният стаж на лицата при непълно работно време се изчислява, като сборът на отработените часове се раздели на разделената с нормативен акт продължителност на работното време"
И сега съвсем се обърках кой е прав и кой не е, и какво точно ще сметнат за правилно в НОИ ...
Програмният продукт е плюс минус между другото.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група