Болничен при неплатен отпуск по чл. 164 КТ - гледане на дете до 8 год.

30.11.2019, 11:53 714 11

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


El Mar

  • Публикации: 17 / 0
Здравейте,
от 2015 бях в майчинство за 2те ми последователно родени деца, сега съм в неплатен отпуск за гледане на дете до 8 год. (не съм се връщала на работа).  Ноември месец т.г. бях в болничен за гледане на болно дете (2 поредни седмици с 2 отделни болнични листа). Нетната ми работна заплата при излизане в първото майчинство бе 1450.00 лв. Не знам да има индексации на заплатата ми от тогава, въпреки че във фирмата е имало.  Колко трябва да ми изплати работодателят за първите 3 дни от болничния - как се изчислява този болничен като 70% от МРЗ или от мойта заплата? Превода, който съм получила от работодателя е за 24,91 лв.

ХХХХХ

  • Публикации: 6333 / 925
Трите дни от работодател са 70% от среднодневното възнаграждение за месеца на настъпване на неработоспособността. Вие имате ли отработен ден през м.ноември? Ако нямате, би трябвало да вземат заплатата Ви по договор, но не под МРЗ. Като правя пресмятания по посочената сума, нещо не ми се връзва. Или се отнася за по-малко от три работни дни (от коя дата започва болничния?) или има нещо с непълно работно време..
Поискайте си фиша за заплатата, вижте какво пише в него и после ще коментираме

El Mar

  • Публикации: 17 / 0
Благодаря за отговора и помощта.  Вчера се поразтърсих и се чудя не го ли изчисляват според "НАРЕДБА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ ИПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ", чл. 16? Аз нямам отработен ден през ноември тг, и въобще нямам такъв откакто излязох в майчинство 2015-та. Иначе съм назначена на пълен работен ден, а в случая болничните листи са два - един след друг общо за 14 дни за гледане на дете. След като съм в неплатен по чл. 164, може ли да искам да ми издадат фиш?

marpan_64

  • Публикации: 5686 / 479
Изобщо не се връзва сметката. Аз смятах на МРЗ, но нямам информация за минималния праг на длъжността.

El Mar

  • Публикации: 17 / 0
Имам отговор от работодателя-излезе, че ми удържат ми от болничния вноските за здравно осигуряване от месец август насам. Вноските за здравно осигуряване по време на неплатен отпуск за гледане на дете до 8 год. възраст за сметка на работника или на роботодателя? Декември месец 2018 получих един ваучер за 300 лв. от работодателя (за ползване на туристически услуги по случай годишнина на фирмата), като сега счетоводителката ми пише, че ми удържа 67,21 от облагането на ваучера (???) Ваучери (подарени) облагат ли се за сметка на работника?  И...Болничните имат ли бруто и нето?
"За 3 дни от работодателя са изплатени 184,21 / бруто/.
Изчислява се от осн. заплата:1728+6,6%=1842,05 брутна заплата;
1842,05/21 раб.дни*70%* 3 дни=184,21.
От нетото 147,10 сега като се приспаднат тези минуси, остават 24,91."
Благодаря!

El Mar

  • Публикации: 17 / 0
......И съм допуснала една ГРЕШКА още в заглавието - неплатеният отпуск е по чл. 167 от КТ, а не 164, извинявам се........

ХХХХХ

  • Публикации: 6333 / 925
Нямам възможност да проверя чл.40 на ЗЗО, но когато неаплатения е по желание вна работника,  здравните осигуровки са за негова сметка.
При болничните има бруто и нето. От сумата на болничния се удържат лични осигуровки (за пенсия, ОЗМ, ПКБ, ДЗПО  и здравни  - както при заплатата по трудов договор). Върху болничните (три дни от работодател) не се удържа данък върху доходите.

El Mar

  • Публикации: 17 / 0
 И още един въпрос - отчита ли се майчинството, гледането на дете до 2 год, отпуска по чл. 167 КТ към класа за прослужено време? ( в случая не е отчетен от счетоводителката, позицията си е една и съща)

El Mar

  • Публикации: 17 / 0
Много благодаря за навременната и професионална помощ !!! (на последния си въпрос намерих отговор). Поздрави!

marpan_64

  • Публикации: 5686 / 479
Когато неплатения отпуск е по чл.167 А за гледане на дете, здравните осигуровки са за сметка на работодателя - чл.40, ал.1, т.1 б от ЗЗО.

bobo

  • Публикации: 2850 / 386
И още един въпрос - отчита ли се майчинството, гледането на дете до 2 год, отпуска по чл. 167 КТ към класа за прослужено време? ( в случая не е отчетен от счетоводителката, позицията си е една и съща)

От известно време "класът" е и за "професионален опит", по време на майчинството нямате набран професионален опит, може би така е заложено във вътрешните правила за работната заплата.

Мемо Консулт ООД

  • Публикации: 7 / 1
От известно време "класът" е и за "професионален опит", по време на майчинството нямате набран професионален опит, може би така е заложено във вътрешните правила за работната заплата.

и едва ли в някоя ТРЗ програма  :wink1:

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook