Услуга към ЕС

07.11.2019, 18:36 386 8

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


markel

  • Публикации: 17 / 1
Българско дружество  РЕГ, по ДДС,   предостави услуга по чл. 21 на страна от ЕС
 Контрагента в ЕС е дружество, което  НЕ е регистрирано , -  ще получа декларация от тях, че са данъчно задължено лице, но нямат ДДС номер.  Съответноз няма как да подам за тази сделка ВИЕС декларация. когато подавам номера за ДЗЛ,

Начислява ли се ДДС  за извършената услуга от Българското д-во ? Как се подава в ДДС дневници

delphine

  • Публикации: 8777 / 1475
Re: Услуга към ЕС
Отговор 1 | 08.11.2019, 10:51
ще получа декларация от тях, че са данъчно задължено лице, но нямат ДДС номер. 

Това са несъвместими обстоятелства принципно - едно ДЗЛ от ЕС следва да има регистрация по ЗДДС при получаване на услуга от ДЗЛ от ЕС.
В описания от Вас случай нямате основание за неначисляване на ДДС.

Magrat

  • Публикации: 123 / 12
Re: Услуга към ЕС
Отговор 2 | 08.11.2019, 11:07
Бих начислила ДДС на основание чл. 21, ал.1 от ЗДДС.

huckleberry

  • Публикации: 8 / 0
Re: Услуга към ЕС
Отговор 3 | 08.11.2019, 11:59
Чл. 3. (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея."
Т.е. тука е без значение дали има или не регистрация по ЗДДС. Според  чл.21 ал.2-място с изпълнение на получателя. Не бих начислила ДДС

Magrat

  • Публикации: 123 / 12
Re: Услуга към ЕС
Отговор 4 | 08.11.2019, 12:08
Има разлика в понятието данъчно задължено лице в контекста на нашия ЗДДС и когато става дума за доставка с получател в друга страна членка.
Когато става дума за място на изпълнение на услуга за определяне на статута на получателя се прилагат критериите в  Регламент за изпълнение (ЕС) № 282/2011.

Скрит текст :

tihomir.petrov

  • Публикации: 160 / 15
Re: Услуга към ЕС
Отговор 5 | 08.11.2019, 12:25
Смисъл чл.3, (1) един вид, касае всички компания в целия свят, че дори и тези, които не знаят, че има България ли? Аз мисля, че има някакво ограничение в крайна сметка.
За Камбоджа си мисля в момента.

delphine

  • Публикации: 8777 / 1475
Re: Услуга към ЕС
Отговор 6 | 08.11.2019, 12:33
Чл. 3. (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея."
Т.е. тука е без значение дали има или не регистрация по ЗДДС. Според  чл.21 ал.2-място с изпълнение на получателя.

Принципно това е точно така. Регистрацията по ЗДДС обаче предполага в този случай получателят на услугата да издаде протокол и да си самоначисли ДДС , което без регистрацията по ЗДДС няма да се случи. И става така, че една иначе облагаема сделка остава необлагаема в рамките на ЕС .

huckleberry

  • Публикации: 8 / 0

delphine

  • Публикации: 8777 / 1475
Re: Услуга към ЕС
Отговор 8 | 08.11.2019, 13:07
И в тази и в посочената от Вас дискусия е видно, че проблемът да се даде еднозначен отговор идва от факта, че лицето извън всяко съмнение е данъчнозадължено , но не е изпълнило законовото си задължение да се регистрира по ЗДДС. Все пак обаче остава въпросът с неначисленото в крайна сметка ДДС - никой в посочения вариант не го прави .
Със сигурност може да се намерят аргументи и за и против начисляването на ДДС - в посочената от Вас тема също има отговор за практика на НАП , свързана с начисляване на ДДС.
Ако визирате конкретно моя отговор бих казала, че бих обмислила към момента решението си с оглед на това дали евентуално при съдебен спор имаме шанс да се защитим.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook