Счетоводство на ЗП рег. по ЗДДС

21.05.2019, 15:05 740 9

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

turhan64

• Публикации: 4 / 0
Здравейте, ЗП съм и съм регистриран по ЗДДС. Облагам се по чл.29 от ЗДДФЛ - 60 % НПР. При проверка от страна на НАП ми поискаха оборотна ведомост.Аз досега съм водил едностранно счетоводство. Какво да правя?

turhan64

Водил съм редовно регистрите по чл.124 от ЗДДС - дневник за продажби и дневник за покупки.

ХХХХХ

• Публикации: 5941 / 864
Точно това обяснявате и не представяте оборотна ведомост.
Като ЗП-физическо лице, което се облага по чл.29 с  НПР, не сте длъжен да водите счетоводство

turhan64

Обяснявам им, но упорито казват, че трябва да представя оборотна ведомост.

irenabrili

• Публикации: 6127 / 965
Обяснявам им, но упорито казват, че трябва да представя оборотна ведомост.
В ЗСч няма изискване към ФЛ да го прилагат.
Скрит текст :

САЛЛАКОВА КОНСУЛТ

• Публикации: 2 / 0
Всяко регистрирано по ЗДДС лице е длъжно да води двустранно счетоводство, независимо как формира облагаем доход. Това, че не го правите е ваш проблем. А ако се води такова, исканите отчети се изготвят веднага!

turhan64

Извинявам се за въпроса, но кой нормативен акт или закон ме задължава да водя двустранно счетоводство?  Аз съм ЗП - физическо лице.

irenabrili

Всяко регистрирано по ЗДДС лице е длъжно да води двустранно счетоводство, независимо как формира облагаем доход. Това, че не го правите е ваш проблем. А ако се води такова, исканите отчети се изготвят веднага!
Това не е вярно!

Счетоводна отчетност

Чл. 123. (1) Всяко регистрирано лице води подробна счетоводна отчетност, която е достатъчна за установяване на задълженията му по този закон от органите по приходите.
(2) Всяко регистрирано лице е длъжно да води регистър на стоките по чл. 7, ал. 5, т. 8 - 10 и чл. 13, ал. 4, т. 8 - 10.
(3) Всяко данъчно задължено лице води регистър на стоките, транспортирани до него от друга държава членка от лице, регистрирано за целите на ДДС в тази държава членка, във връзка с предоставянето на услуги по оценки или работа по движими вещи.
(4) Формата и реквизитите на регистрите по ал. 2 и 3 се определят с правилника за прилагане на закона.

66DANI

• Публикации: 28 / 0
Здравейте, аз съм счетоводител на ЗП   регистриран по ЗДДС. Облага  се по чл.29 от ЗДДФЛ - 60 % НПР. Водя двустранно счетоводство и при проверка от страна на НАП във връзка с ЗДДС винаги искат оборотна ведомост за проверявания период, а някога и главна книга и хронологични ведомости по някои сметки.

irenabrili

Здравейте,
Не сте длъжен да водите двустранно счетоводство, но щом имате такова, какъв е проблемът да предоставяте ОВ и Главна книга? Въпреки, че не формирате резултата въз основа на документално обоснованите разходи, а на база НПР.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост

Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook