в строителството обещетение на собственици на земя с апартаменти

24.04.2017, 15:01 2050 7

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


dimapapalkova

  • Публикации: 3 / 0
Здравейте, има ли е някой такъв случай  в строителството собственици на земя  се обезщетяват с апартаменти .Дават земя и получават обезщетение  апартаменти. Какви операции се вземат.

irenabrili

  • Публикации: 6167 / 976
Каква земя?
Земеделска или УПИ?
Ако собственици на УПИ го предоставят на строителна фирма за построяване на жилищна сграда срещу обезщетение с апартаменти, имате бартерна сделка.
При бартера съгласно чл. 130 от ЗДДС, доставката с по-ранна дата на данъчно събитие (тази на прехвърляне собствеността на парцела) се счита за авансово плащане по втората доставка (тази на апартаментите). Размерът на данъчната основа е равен на размера на данъчната основа на по-ранната доставка, т. е. на цената на парцела.
Собствениците, ако са физически лица, нямат задължението да издадат фактура на строителната фирма. Тя, обаче, трябва да издаде фактура за полученото авансово плащане с начислен ДДС. Зависи много какво точно е записано в НА, оформящ сделката. Ако не е изрично упоменато, че цената на парцела е без ДДС, то се приема, че ДДС е включен в цената.
Това е най-общо.
Дайте конкретна информация за условията на сделката и характеристиките на страните по отношение на регистрация по ЗДДС, за да  получите по-точен отговор.

dimapapalkova

  • Публикации: 3 / 0
земята е Упи имам издадени фактури за авансово плащане на което е начислено ДДС те ще получат апартаменти

irenabrili

  • Публикации: 6167 / 976
Строителната фирма прави следните записвания:

За издадената фактура към собствениците, прехвърлили УПИ

Дт с/ка 203 Земи
       Кт с/ка 412 Клиенти по аванси
       Кт с/ка 4532 Начислен данък за продажбите

Когато прехвърли апартаментите след построяването

Д-т с/ка 411 Клиенти
       К-т с/ка 701 Приходи от продажба на продукция
       К-т с/ка 412 Клиенти по аванси със знак "минус" на стойност равна на сумата от предишния запис
       К-т с/ка 4532 Начислен данък за продажбите

Ако няма анекси към договора и доплащане за апартаментите, този запис ще е "нулева фактура", т.е. данъчната основа ще е нула и, съответно, няма да се дължи ддс.

За изписване на апартаментите, с които са обезщетени собствениците

Д-т с/ка 701 Приходи от продажба на продукция
     К-т с/ка 303 Продукция

       


miela

  • Публикации: 3 / 0
а ако фирмата не е била рег. по ЗДДС при сделката за обезщетението, но после се е регистрирала, при предаването на готовите апартаменти на собствениците  ще начисли ли ДДС

пасат

  • Публикации: 723 / 148
Естествено, че ще начисли ДДС.

СтивиМ

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте irenabrili!

Четох на много места Вашите мнения и искрено благодаря за предоставените съвети и високата Ви експертиза по счетоводните и данъчни въпроси.

Аз съм студент по счетоводство и бих искал да Ви попитам въпрос по отношение на ЗДДС и прехвърляне право на строеж по УПИ, за да съм сигурен, че правилно разбирам Вашето тълкувене, 

При прехвърляне на право на строеж от фирма, която е регистрирана по ЗДДС, на строителна фирма, която също е регистрирана по ЗДДС, вярно ли е да се предположи, че реално ДДС не се дължи, тъй като данъчната основа на двете фактури издадени по бартерната сделка за еднакви?

Благодаря предварително!


Строителната фирма прави следните записвания:

За издадената фактура към собствениците, прехвърлили УПИ

Дт с/ка 203 Земи
       Кт с/ка 412 Клиенти по аванси
       Кт с/ка 4532 Начислен данък за продажбите

Когато прехвърли апартаментите след построяването

Д-т с/ка 411 Клиенти
       К-т с/ка 701 Приходи от продажба на продукция
       К-т с/ка 412 Клиенти по аванси със знак "минус" на стойност равна на сумата от предишния запис
       К-т с/ка 4532 Начислен данък за продажбите

Ако няма анекси към договора и доплащане за апартаментите, този запис ще е "нулева фактура", т.е. данъчната основа ще е нула и, съответно, няма да се дължи ддс.

За изписване на апартаментите, с които са обезщетени собствениците

Д-т с/ка 701 Приходи от продажба на продукция
     К-т с/ка 303 Продукция

       

irenabrili

  • Публикации: 6167 / 976
Здравейте, СтивиМ,
Правилно разсъждавате. При учредяване право на строеж срещу задължение за построяване на готова строителна продукция имаме бартер, при който, ако сделката е между две регистрирани по ЗДДС лица, и двете няма реално да внесат данък.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook