Майчинство,напускане,обезщетение

10.01.2019, 14:51 621 10

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Zlateto83

  • Публикации: 8 / 0
Здравейте. Моето майчинство (2ра година) изтича на 16.03.2019. Шефа не ми позвява платен или неплатен болничен за отглеждане на детето до 3г. Иска да ме освободи по взаимно съгласие. Ако приема какво следва след това? Запазвам ли някакво право от социалните или бюрото по труда за отглеждане до 3 г или всичко се губи. Разбрах ,че и неможе да ме съкрати  за по голямо обезщетение тъй като няма право.

Pupeshche

  • Публикации: 2223 / 235
Кога сте започнала работа при шефа?

P.G.H.R.

Малко уточнения.
1. Болничния за гледане на дете винаги е платен и не зависи от разрешението или забраната на шефа.
2. След като ви изтече майчинството, което е до навършване на 2 г. на детето имате право на 6 м. НО на осн. чл. 167а от КТ и на още 5 месеца от полагаемите се на бащата, а ако сте самотна майка можете да ползвате още 6 м.
Този отпуск е право на майката и със заявлението тя де факто уведомява шефа, че иска да се възползва, а не иска разрешението му, макар че този въпрос не е изрично формулиран в нормативните документи.

3. Да, вие сте под защита като майка на дете под 3 г. и шефът може да ви съкрати, но с разрешение от ИТ, което той няма да иска, защото ще си "сложи таралеж в гащите".
4. Ако напуснете по свое желание можете да отидете на борсата, но на минимума за 4 месеца.
5. Ако намерите някой близък да ви назначи с изпитателен срок и да ви освободи по негова инициатива в рамките на изпитателния срок пак ще отидете на борсата, но ще ползвате т.нар. пълна борса, като при този вид освобождаване не се ползвате от защита и няма да навредите на евентуалния си работодател.

Ами май е само това, ако нещо да съм пропуснала колегите ще ме допълнят.  :smile1:

Zlateto83

  • Публикации: 8 / 0
[quote aзапочнах на 19.09 .2016.

Zlateto83

  • Публикации: 8 / 0
Благодаря за изчерпателния отговор. Да той ме предупреди,че няма да се занимава с ИТ.

Zlateto83

  • Публикации: 8 / 0
А  има ли значение по кой член да ме освобят  по време на изпитателния срок ? Четах,че има промяна в обещетенията и трябва да си съкратен за да имаш право на обезщетение?

P.G.H.R.

Прочетете още веднъж точка 5 от написаното по-горе.
Работодателят трябва да ви освободи по негова инициатива и може да го направи в рамките на предизвестието.
Обикновено се ползва чл. 71 (1) от КТ.

registrirana

  • Публикации: 218 / 24
Цитат на: Zlateto83 в Днес в 14:51

    ... Запазвам ли някакво право от социалните или бюрото по труда за отглеждане до 3 г или всичко се губи.


       Не се губи. Отпускът, за който говорите, може да се ползва по-късно и при друг работодател  на части или наведнъж  до 8-годишна възраст на детето. Всеки от родителите има право на 6 месеца неплатен отпуск /по чл. 167а от КТ, за който P.G.H.R. подробно Ви е обяснила/.

Zlateto83

  • Публикации: 8 / 0
Благодаря. Извинявайте . Не съм ви разбрала относно точка 5. Вече ми е ясно. А  какъв е реда за ползването на болничния при друг работодател? Извинявайте ,че питам но нищо не ми е ясно. С каката не взимах нито майчинство,детски,болнични  и т.н..затова сега искам да се информирам спрямо второто ми дете.

P.G.H.R.

Ами ползването на какъвто и да е болничен си е един регламентиран процес. :smile1:
Взимате го, представяте го, работодателят го обработва, изпраща данните на НОИ, той плаща обезщетението за първите 3 дни, НОИ останалите.
А защо не сте ползвали нищо с каката... зависи от статута ви тогава.

Zlateto83

  • Публикации: 8 / 0
За дъщеря ми статуса беше заплетен и сложен. Минало заминало. Благодаря ви много.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook