Деклариране на действителните собственици

09.01.2019, 11:38 8949 14

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


delphine

  • Публикации: 8454 / 1415
Искам да изкоментираме декларирането на истинските собственици конкретно на ООД и ЕООД.
ЗМИП
.........
(5) Данните за действителните собственици се вписват, ако не са вписани на друго основание по делата или партидите на юридическите лица или други правни образувания в съответния регистър като физически лица, които са еднолични собственици или съдружници с най-малко 25 на сто дялово участие. Когато действителните собственици са физически лица, които са различни от вписаните по изречение първо и които попадат в обхвата на § 2 от допълнителните разпоредби на основание, различно от прякото притежание на дялове, данните за тях се вписват в съответния регистър.

.........
ДР
§ 2. (1) т.1
Индикация за пряко притежаване е налице, когато физическо лице/лица притежава акционерно или дялово участие най-малко 25 на сто от юридическо лице или друго правно образувание.


Предвид горецитираната разпоредба на закона считате ли, че следва да декларираме истинските собственици на ООД, когато съдружниците са с по-малко от 25 на сто дялово участие ? За ЕООД текстът е категоричен, че не следва деклариране .

di_t

  • Публикации: 348 / 6
Мерси за инфото
Във фирмата-собствениците имат повече от  25 %- и за тях иде реч...

ХХХХХ

  • Публикации: 6007 / 874
Според мен трябва да се подчертае текста: Данните за действителните собственици се вписват, ако не са вписани на друго основание по делата или партидите на юридическите лица или други правни образувания в съответния регистър
Аз го разбирам така: Имаме ООД "Иван, Стоян и Гошо" със съдружници ФЛ Иван, ФЛ, Стоян и ФЛ Гошо и дялове 30%, 30%, 40%. Същите вече са вписани като ФЛ-собственици в ТР при регистрацията на дружеството по силата на учредителния договор. При тези обстоятелства, мисля, че същите не трябва да подават декларация по ЗМИП.

delphine

  • Публикации: 8454 / 1415
Хиксче,
аз искам ти да си права и да не декларираме нищо за ООД . :good:
Смущават ме обаче тези 25 на сто.

registrirana

  • Публикации: 224 / 24
       Според мен няма място за притеснение за ООД-тата.
 Декларират се само собствениците с над 25% дялово участие, каквито са голяма част от фирмите. А те вече са вписани в ТР и няма да се подава Декларацията по чл.63 ал.4.
Целта е да се ограничи списъка до няколко ФЛ.

Собственици с под 25% не ги признават за никакви. :smile1:

delphine

  • Публикации: 8454 / 1415
Попаднах на ето тази статия :
Деклариране на действителните собственици

от линка :
Скрит текст :

gal4eto

  • Публикации: 197 / 18
А дали този текст не се отнася само до дружества, чийто собственик е друго дружество. Така действителния собственик - физическо лице е собственика на дружеството , притежаващо дяловете на първото. Малко объркано стана. Ще пробвам с пример.
В дружество "А" собственици на капитала са физ.лица - Иван и Стоян - 50/50. Това дружество "А" е собственик на капитала на дружество "Б". Не са ли Иван и Стоян действителните собственици на дружество "Б"?

n_alex76

  • Публикации: 1521 / 166
gal4eto, в този линк е уточнено какви са примерните категории действителни собственици:
Фирмите ще обявяват действителния си собственик
Между другото...
Информацията за действителен собственик не е публична. Достъп до нея ще имат ДАНС, БНБ, КФН и задължените лица по чл. 4.

registrirana

  • Публикации: 224 / 24
"Информацията за действителен собственик не е публична. Достъп до нея ще имат ДАНС, БНБ, КФН и задължените лица по чл. 4."

Това е интересен момент.
 Задължените лица по чл. 4 са един много дълъг списък, в който попадаме и ние счетоводителите. Не е ясно как ще ни бъде предоставен достъп. Според мен ще трябва ние сами да събираме информацията за действителните собственици с отделна декларация, а именно Декларация по чл. 59, ал. 1, т. 3 от ЗМИП /Приложение № 2 към чл. 37, ал. 1 от ППЗМИП/

diditria

  • Публикации: 22 / 1
Излишен смут според мен ..  и множество подвеждащи статии навред  :)
Тази обаче ми хареса, т.е написана е разбираемо и я поствам:

https://advokattrifonov.com/%D0%B8%D0%B7%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8/

caspar1976

  • Публикации: 135 / 22
Кога подавам декларация за действителен собственик на фирма?
https://pravatami.bg/29897
на тази страница доста подробно и със картинки е обяснено кой и как подава декларации - прикачвам файл

akacia

  • Публикации: 58 / 7
Здравейте колеги , бих помолила   и за Вашето мнение, относно следното .........Става въпрос за ООД , с основен собственик ЕТ - в размер на 95% и други две физически лица с по 2,5%, съгласно определението в Търговския закон ЕТ е физическо лице и при неговото създаване не възниква нов правен субект , тоест няма различен правен субект, от което според мен следва , че прозрачността на действителната собственот е ясна и не трябва да се декларира нищо в Търговския регистър до 31,05,2019 г. .........или ????

martenichka

  • Публикации: 3 / 0
Здравейте. Моля за съвет.

ООД с тримата собственници /семейство - баща, майка, дъщеря/, с дялово участие  50%, 25%, 25%.  И тримата са управители, поотделно. Към момента на регистрацията на фирмата в ТР /май 2014/, са чужди граждани. Обаче двамата от тях получават българско гражданство по произход, съответно през 2015 и 2016гг. В личните им карти има постоянен адрес в България. Трябва ли да подават някакви документи в ТР във връзка със ЗМИП?

bialata

  • Публикации: 40 / 1
В тази връзка да питам:
1/ ЕТ - не декларира нищо
2/ ЕООД - собственик физ.лице - не декларира нищо
3/ ООД с 3-ма съдружника физически лица, притежаващи по 32% - 34% от капитала не декларира нищо
Провилно ли разсъждавам?

mari2301

  • Публикации: 9 / 1
И аз да питам. ООД с 8 съдружници, от които 3 ЕООД - та. Дяловете са под 25 %. Според вас, трябва ли да се декларира действителен собственик.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook