Платен отпуск след майчинство. Прекратяване на договор след майчинство.

20.12.2018, 21:36 3792 13

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


jennll

  • Публикации: 7 / 0
Здравейте!
Майчинството ми приключва на 24.01.2019.
Имах намерение да се върна на работа, но работидателят ясно ми показа с поведение, че не съм желана във фирмата. Смятам да подам молба за напускане, но в този случай какво е случва с натрупания платен отпуск. Абсолютно съм убедена, че работодателят ще ми откаже да ползвам този отпуск и че ще се опита по всякакъв начин да направи нещата, така че да не ми го плати.
Въпросът ми е следния: подавайки молба за напускане, той длъжен ли е да му плати този отпуск. Има ли причина с която законово да се обоснове, че няма да ми го изплати и ако не ми го изплати какви действия бих могла да предприема аз?

ХХХХХ

  • Публикации: 6261 / 913
По закон е длъжен да плати. Ако не плати можете да го съдиите. И ще спечелите.

jennll

  • Публикации: 7 / 0
Въпросът е ако го съдя имате ли представа колко време може да се отлага и продължи това дело  и докато тече  този съдебен процес какво се случва с работата ми - мога ли да започна на друго място или ако не намеря такова да съм на борсата?

P.G.H.R.

Бих ви препоръчала първо да си подадете молба или заявление (както се практикува във вашата фирма) за ползване на платения годишен отпуск, който не сте ползвала до момента.
 Платеният годишен отпуск се разрешава въз основа на писмено искане на работника или служителя до работодателя.
Подайте го поне 2 седмици преди началната дата по възможност с входящ номер и напишете изрично, че очаквате писмен отговор на искането.
В Кодекса на труда не е предвиден срок, в който работодателят трябва да ви отговори на молбата, но подавайки я предварително му оставяте достатъчно голям толеранс от време за отговор.
Ако до предложената в молбата начална дата на ползване на отпуска няма писмено съгласие от работодателя за ползването му, налице е негов мълчалив отказ, като няма да коментирам до колко това е в нарушение на текстовете на чл. 176 от КТ.

За плащането Хиксовете е отговорила, точно така е.

Ако решите да съдите няма причини делото да се "отлага", както сте написала.
Обикновено трудовите дела се решават по бързата процедура и в случай като вашия със сигурност ще спечелите.
Колко време ще продължи делото е въпрос с повишена трудност, на който никой не може да ви отгодори дефинитивно.
Докато тече делото можете да си намерите и да започнете работа, можете и да се регистрирате в АЗ, фактът че водите дело не ви пречи на тези занимания.
А при какви условия евентуално ще получавате обезщетение за безработица зависи от поредица други фактори.

Успех и късмет!

Sue61

  • Публикации: 13 / 1
Здравейте!
Подадох молба за платен годишен отпуск след майчинство, който трябваше да започне на 02.01.2019г. До момента не съм получила отговор на молбата си, нито имам паричен превод, ако все пак молбата ми е била удовлетворена. Имах намерение да подам и молба за напускане 30 дни преди изтичането на платения отпуск, но при това положение не знам какво да правя.

P.G.H.R.

Доста време сте изчаквала "нещо да се случи".
Първото, което би трябвало да направите е да се свържете с длъжностното лице, занимаващо се с човешките ресурси във фирмата, в която работите и да попитате дали е удовлетворена молбата ви.
За паричния превод нищо не мога да кажа, зависи на коя дата ви превеждат заплатите.
Успех и късмет!

Sue61

  • Публикации: 13 / 1
Благодаря! Говорих с шефа и се оказа, че съм в отпуск... Чакал да си взема парите лично и затова не ги бил превел. Иска да ми преведе цялата сума, когато ми свърши отпуска (до 18.03.2019 вкл.). А относно молбата за напускане, каза, че едномесечното предизвестие не му е нужно и може няколко дни преди 18-ти да я пусна. Малко се притеснявам, защото може да реши да ми прекрати отпуска след като получи молбата за напускане. Има ли такова право? И още един въпрос - искал да се подпиша, че съм получила сумата за изплатен отпуск, когато ми я преведе. След като е с банков превод, нужен ли е подпис от моя страна? Уточнение: Докато бях на работа, получавах заплатата си „на ръка”.

bobo

  • Публикации: 2828 / 383
"Иска да ми преведе цялата сума" - не е много редно, отпускът трябва да се плаща месец за месец при плащането на заплатите за дадения месец. Ако е по банков път няма нужда от подписи. Предполагам, че "има нещо предвид", иначе нямаше да прави тези врътки. Освен ако не получавате различно от договореното в ТД.

Ако прекрати отпускът и остане неползван - трябва да го плати като обезщетение.


Sue61

  • Публикации: 13 / 1
Здравейте отново!
Как трябва да изчисля каква сума евентуално ще получа за 53 дни платен отпуск след майчинство? Сумата, на която са ме осигурявали преди да започне майчинсвото или минималната раб. заплата към момента? Или друго?

P.G.H.R.

За база се взима последния месец, в който имате отработени поне 10 р.д.
От сумата, която е начислена тогава се изчислява сумата, която ще се заплати за ПГО.

Sue61

  • Публикации: 13 / 1
Т.е. при осиг.доход тогава 450 лв. и отработени 22 раб. дни, трябва да сметна:
450÷22 и това да бъде среднодневното брутно възнаграждение, което трябва да умножа по броя на дните отпуск? Правилно ли съм разбрала „формулата”?

ХХХХХ

  • Публикации: 6261 / 913
Обезщетението се изчислява минимум от минималната работна заплата,  т.е. поне 560:22 за всеки ден неползван отпуск.
Върху сумато се начислява и удържа 10% данък

Sue61

  • Публикации: 13 / 1

kydravata

  • Публикации: 4 / 0
Здравейте, предстой ми да прекратя майчинството си. Имам 3 месеца платен годишен отпуск и увелечение на заплата. Въпросът ми е задължително ли трябва да се върна 10 р. д., за да взема увеличението? Ако си взема първо платения отпуск на как ще ми се заплати?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook