Раждане по време на борса

31.08.2018, 09:48 2683 4

31.08.2018, 09:48
Публикации: 2 / 1
Здравейте. Моля ако някой може да ми помогне със съвет. Регистрирана съм на борсата и родих по-рано - в 7 месец. От болницата ми издадоха болничен, но в НОИ ми обясниха, че мога да го ползвам, тъй като нямам трудов договор. Загатнаха ми, че ако намеря работодател, който да ме назначи на трудов договор ще мога да си ползвам майчинството. Моля да ми обясните кога може някой да ме назначи на трудов договор, при положение че имам издаден болничен от болницата.
#1 | 31.08.2018, 09:53
Публикации: 6682 / 662
Болничният не може да го ползвате, защото към датата на издаването му не сте осигурена за фонд Общо заболяване и майчинство. Дори се чудя, защо са Ви го издали в нарушение на наредбата. Имате право на социални помощи, ако отговаряте на условията по Закона за семейни помощи за деца.
#2 | 31.08.2018, 10:05
Публикации: 1705 / 207
Може да си търсите работа след като изтече срокът за издаване на болнични и ако има кой да Ви гледа бебенцето през това време.
http://www.nssi.bg/forusers/faq/390-qesiseodd/4537-votg11
По половин майчинство за майките, които се връщат по-рано на работа
Дотогава потърсете възможности за социално майчинство, както  marpan_64 писа.
#3 | 31.08.2018, 10:13
Публикации: 6682 / 662
Имах подобен случай, но с тази разлика, че на жената не бяха и издали болничен за раждане. Той и вашия болничен няма никаква стойност и е неправилно издаден. От дата на раждане започвате да броите 90 календарни дни. Малко преди изтичането им трябва да си намерите фирма, която да ви назначи на работа. "Отработвате" няколко дни и от първия ден след изтичане на тези 90 календарни дни подавате документи за ползване на отпуска по чл.163 от КТ (до 410-т календарни дни). Предполагам, че имате необходимия стаж назад във времето (след като получавате обезщетение за безработица), осигурена за фонд Общо заболяване и майчинство - 12 месеца.
#4 | 31.08.2018, 10:29
Публикации: 2 / 1
Много благодаря за съветите. Точно това ме интересуваше - от кой момент може да ме назначат на работа. Още веднъж благодаря и хубав ден!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група