Предизвестие за пенсиониране от работодател

20.06.2018, 21:00 4251 3

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


trangelova

  • Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Имам служителка, която навършва 61 години и 2 месеца на 08.07.2018г.
Мога ли да и връча предизвестие за пенсиониране в края на месец юни?
Тоест няколко дни преди да е навършила възрастта.

bobo

  • Публикации: 2851 / 386
Гледам, че има разлика в изразяването:

Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
12. е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
и
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
10. при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст...;

и допускам, че само в първия случай се търси правото вече да е настъпило. Освен ако не е просто произволна разликата в двата изказа. Както и бих изчакал, щом става дума за няколко дни.
Всъщност, уверени ли сте, че служителката действително е придобила право на пенсия? Само възрастта не е достатъчна.

trangelova

  • Публикации: 2 / 0
Има си необходимия стаж.
От началото на месец юли излиза в дълъг платен годишен отпуск и затова ми се иска да пусна предизвестието.

P.G.H.R.

Здравейте!
Имам служителка, която навършва 61 години и 2 месеца на 08.07.2018г.
Мога ли да и връча предизвестие за пенсиониране в края на месец юни?
Тоест няколко дни преди да е навършила възрастта.

От кога искате да я освободите?
Ако връчите предизвестието на 30.06.18 би следвало да я освободите от 31.07.18 г. или евентуално от 01.08.18 г., но да й дадете отпуска само до 30 (или 31).07.18 г. и така ще спазите изискванията на закона.
Останалата отпуска ще й я пуснете като обезщетение по чл. 224 от КТ, както и други обезщетения, ако има такива.
Другият вариант е да я пуснете да си ползва цялата отпуска и после да я освободите без предизвестие, като платите обезщетение за неотработено предизвестие.

Помислете и решете кое ви е "по-евтино", според мен първият вариант.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook