Обезщетение на борсата 2018 г.

22.10.2019, 11:14 166473 577

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.


delphine

  • Публикации: 8708 / 1462
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 540 | 22.10.2019, 11:14
В подкрепа на Хиксчето за размера на обезщетението за времето в Англия :
http://www.noi.bg/en/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

Electro

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 541 | 22.10.2019, 11:30
От кога е така? Защото имам познати  на които юни и август месец им дадоха по 74лв. На ден със стаж само от Англия. И не са чрез български посредник.

delphine

  • Публикации: 8708 / 1462
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 542 | 22.10.2019, 11:44
Обърнете внимание на текста от линка :
" за времето, зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна - среднодневната минимална работна заплата, установена за страната за съответния период;"


Може би осигурителният стаж на тези ваши познати не е съгласно законодателството на друга държава ? И съответно за Вас също ще има значение съгласно чие законодателство е положен трудовият Ви стаж.

Anilok

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 543 | 28.10.2019, 14:44
Здравейте! Въпросът ми е свързан с получаване на обезщетение от НОИ за четири месеца по 9 лв на ден.
1.Ако се регистрирам чак към края на третия месец /преди да е изтекъл срока/ и след 2 дни например започна работа, съответно уведомя НОИ, ще получа ли полагащото ми се до момента обезщетение за 2 месеца и няколко дни? Предполага се, че за тези два дни взе още не ми е излязло официално разрешението за получаване на обезщетение.
2.Счита ли се този период за трудов стаж при пенсиониране?
Благодаря предварително!

P.G.H.R.

Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 544 | 28.10.2019, 16:03
1. Да
2. Да, нарича се осигурителен стаж. Зачита се, а сумите на обезщетението не влияят върху размера на пенсията.
 :smile1:

di_t

  • Публикации: 359 / 6
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 545 | 29.10.2019, 12:43
Назначен работник на срочен договор  през 2019 г  за 1месец в нашата фирма. Преди това има 5 г. стаж. и не е ползувал борса. Има прекъсване т 1 ден, дакато го назначим при нас.
 Ще го  освободят по чл.71 ал1 КТ, пълна борса ли ще ползува ?

ХХХХХ

  • Публикации: 6273 / 915
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 546 | 29.10.2019, 15:19
Пълна.
Щом е на срочен ТД за 1 месец,  защо не изчакате края на срока и не прекратите договора по чл.325, ал.1, т.4? Пак ще има същите права за борсата, но няма да рискувате с евентуална проверка.

Anilok

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 547 | 29.10.2019, 23:28
1. Да
2. Да, нарича се осигурителен стаж. Зачита се, а сумите на обезщетението не влияят върху размера на пенсията.
 :smile1:
Благодаря!  :smile1: :smile1: :smile1:

mark0nito

  • Публикации: 7 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 548 | 31.10.2019, 13:22
Здравейте,
мой познат има 2 години трудов стаж в Германия, след което е нает в българска фирма за 2 месеца и половина. Първият месец е осигуряван на 600лв, а от следващия месец е осигуряван на 2000лв. Ще бъде освободен по чл.71 ал.1 КТ през изпитателния срок на договора.
Ще има ли право на пълна обезщетение от НОИ и това повишение на заплата би ли довело до евентуална преверка на фирмата?
Благодаря предварително!

ХХХХХ

  • Публикации: 6273 / 915
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 549 | 31.10.2019, 16:05
Би трябвало да има право на пълна.
Не би трябвало да има проблем с увеличението на заплата. По-високата заплата би допринесла за увеличаване на обезщетението с около 35 лв месечно, а платните в повече осигуровки са няколко пъти повече

mark0nito

  • Публикации: 7 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 550 | 04.11.2019, 14:00
Би трябвало да има право на пълна.
Не би трябвало да има проблем с увеличението на заплата. По-високата заплата би допринесла за увеличаване на обезщетението с около 35 лв месечно, а платните в повече осигуровки са няколко пъти повече
Защо само с 35 лв. месечно? Каква е формулата, по която се изчислява размера на обезщетението? Не би ли трябвало да е средно аритметичното от 600 и 2000?   :noexpression:

ХХХХХ

  • Публикации: 6273 / 915
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 551 | 04.11.2019, 19:05
Защо само с 35 лв. месечно? Каква е формулата, по която се изчислява размера на обезщетението? Не би ли трябвало да е средно аритметичното от 600 и 2000?   :noexpression:
60% от средния осигурителен доход с осигуровки за безработица  от последните 24 месеца преди месеца, в който е прекратен договора. За периодите без осигуровки се взема минималната работна заплата.

mark0nito

  • Публикации: 7 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 552 | 04.11.2019, 20:11
60% от средния осигурителен доход с осигуровки за безработица  от последните 24 месеца преди месеца, в който е прекратен договора. За периодите без осигуровки се взема минималната работна заплата.
След като лицето е било осигурявано в Германия, ми бе предоставена информация, че размера на обезщетението се определя върху внесените или дължимите осигуровки от последния работодател в България. Осигуровките от Германия не оказвали влияние върху размера, или поне така казаха от НОИ. Дано наистина се окаже така.

ХХХХХ

  • Публикации: 6273 / 915
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 553 | 04.11.2019, 20:33
За времето, през което сте работили в страна, с която България има двустранна спогждба, се взема ... минималната работна заплата за страната (България).

mark0nito

  • Публикации: 7 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 554 | 04.11.2019, 20:39
Да разбирам ли, че ако ме съкратят в Германия и се запиша в България на борсата, ще получавам обезщетение равно на 60% от минималната заплата тук?

ХХХХХ

  • Публикации: 6273 / 915
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 555 | 04.11.2019, 21:51
Вижте отговори 525, 540, 542

KVD

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 556 | 06.11.2019, 16:20
Здравейте,

Моят казус е:
1. Безработен съм повече от 3м., очаквах подписване на ТД, което не се случи.
2. Не съм се регистрирал в Бюрото по труда, като безработен и не съм подавал документи за обезщетение в НОИ.
3. Имам трудов стаж 20г.+ (последните години на макс. осигурителен доход), не съм се регистрирал, като безработен и не съм получавал помощи през последните 3г.
4. Ще започна работа на трудов договор за около 1 - 2 месеца, който договор може да бъде прекратен по чл. 71, ал. 1 или чл. 325, ал. 1, т. 4 (имам гъвкавостта да го договоря).

Въпроси:
1. Правилно ли съм разбрал от публикациите в темата че: прекъсването на трудовия стаж за повече от 3 месеца ще се отрази единствено на сумата на обезщетението, което ще получавам, не и на правото да получавам обезщетение?
2. Защо ако се прекрати договора по чл. 325, ал. 1, т. 4, рискът от проверка за фирмата е по-малък?
3. Ако имам дялове в ООД и/или АД (не съм управител или член на управителен орган), но не получавам доходи от дружеството, имам ли право на регистрация за получаване на обезщетение?
4. Ако се назнача на ТД в дружество в което съм съдружник/акционер, това ще се приеме ли като конфликт от НОИ?

Благодаря предварително!

ХХХХХ

  • Публикации: 6273 / 915
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 557 | 06.11.2019, 17:40
1. Ако заплатата Ви е била малка, прекъсването няма много да намали обезщетението. Е, ако сте били на висока заплата - ефектът е по-голям. Прекъсване от 6 месеца и повече е фатално.
2. Не мога за кажа защо. Може за е случайно, но е факт.  И двата начина са закони. Просто напоследък от НОИ проверяват всеки случай, който изглежда нагласен. Ако ТД е продължил повече от месец, вероятноста за проверка е много малка.
3. Ако не упражнявате дейност в собственото си дружество, не би трябвало да има проблем. Не трябва да сте подававали декларация за начало на дейност и/или начало на самоосигуряване.
4. Може. Законно е. Дали ще го сметнат за "нагласено" и дали ще проверяват - не мога да гадая. Ако всички документи са наред, не би трабвало да откажат обезщетението.

KVD

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 558 | 06.11.2019, 18:04
Благодаря ви за консултацията!
Приятна вечер.

Ikas

  • Публикации: 11 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 559 | 12.11.2019, 12:12
Здравейте,
След разговор със счетоводителя на фирмата, в която съм назначена, възникна един нос казус и моля за съвет.
Назначена съм на договор,който е безсрочен, като може да бъде променен на срочен, тъй като никъде не фигурира какъв е. Изцяло ме интересува възможно най-дълъг период на борсата с максимално обезщетение, тъй като от нои ме върнаха преди време с абсурдна промяна на условията,които счетоводителите,които питам все още отхвърлят,като възможна. Но в крайна сметка искам да получа ообезщетение, което смятам,че ми се полага и затова съм назначена във фирма за месец.

Затова следва въпроса дали да се промени договора ми на такъв със срок на изпитване и да ме освободят по чл.71, т.1. в даден ден следващата седмица и директно да се запиша в бюро по труда?
Или да остана на безсрочен договор, но задължително ли е да ме освободят с предизвестие или може и без и пак да взимам 'максимална' борса за 10 месеца,според стажа ми. Ако е без предизвестие от страна на работодател, приема ли сед за взаимно съгласие ако не е изплатено обезщетение?
Или това е твърде сложен вариант и има риск отново да намерят недостатък, така че горната опция по чл71 да е най-добър вариант.
Благодаря!

В момента тук са: 0 Потребители и 3 Гости


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook