Обезщетение на борсата 2018 г.

05.09.2018, 16:01 170955 581

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Vanesaignatova

  • Публикации: 1 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 260 | 05.09.2018, 16:01
Здравейте, моля за малко съдействие!
Предполагам сте запознати с обявяването на ЗК “Олимпик” в несъстоятелност....
От въпросната кмпания казаха на мъжа ми, че за да получи обещетение при съкращение (в размер на 1 работна залата), трябва да отиде  на борсата за поне месец за да получи обещетението. Проблемът е, че намери работа която да започне след като го съкратят и е невъзможно да отиде на борсата за месец или повече.
Коректно ли е?
Обещетение от компанията не се ли получава дори и ако не се запише на трудовата борса и трябва ли да се обърнем към някоя институция.
Благодаря Ви!

n_alex76

  • Публикации: 1525 / 167
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 261 | 05.09.2018, 16:18
Vanesaignatova, погледнете чл.222, ал.1 от КТ.
Скрит текст :

Anavaro95

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 262 | 12.09.2018, 00:33
Здравейте, преди месеци се върнах от Англия и желаех да кандидаствам за борса. Всичко е навреме, изисках У1 и го занесох в НОИ, приеха го и ми казаха да очаквам решение. Някой може ли да сподели, колко време отнема всичко това??

Благодаря

Милото

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 263 | 12.09.2018, 16:52
Здравейте,искам да попитам следното,брат ми е на платена максимална  борса за 10 месеца. Кое е по добрия вариант - да използва цялата борса до края на периода и тогава да бъде назначен на трудов договор или да остави два месеца на пр. И ако си използва цялата платена борса , след колко месеца трудов стаж ще има отново право на платена борса?

marpan_64

  • Публикации: 5686 / 479
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 264 | 12.09.2018, 17:00
Здравейте,искам да попитам следното,брат ми е на платена максимална  борса за 10 месеца. Кое е по добрия вариант - да използва цялата борса до края на периода и тогава да бъде назначен на трудов договор или да остави два месеца на пр. И ако си използва цялата платена борса , след колко месеца трудов стаж ще има отново право на платена борса?

Уникален въпрос! А не се ли замисляте, че има и друг вариант - да започне работа и да не мисли за обезщетение за безработица.

Милото

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 265 | 12.09.2018, 17:06
Благодаря за изчерпателния отговор!!!

Anavaro95

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 266 | 12.09.2018, 20:09
Здравейте, явно само аз не получавам отговор на въпроса. Някой може ли да сподели, как се сформира самата борса, примерно си работил 9 месеца в България и 3 месеца в чужбина, каква сума ще се вземе??? Последната работа ли се гледа или изцяло за тези месеци на осигуряването?

ХХХХХ

  • Публикации: 6318 / 925
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 267 | 12.09.2018, 20:14
КСО, чл.54б, 54в и нататък. Четете и анализирайте

do_ra

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 268 | 13.09.2018, 10:15
Здравейте, през м.07.2018 се дипломирах и в края на месец 07 започнах работа по чл.67 ал.1 т.1 във връзка с чл.70 ал.1 от КТ. Подадох заявление за прекратяване на тр.договор -предизвестие считано от 15.10.2018г. Имам ли право да се регистрирам в Бюрото по труда и  на евентуално обезщетение?

n_alex76

  • Публикации: 1525 / 167
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 269 | 13.09.2018, 10:45
Правото на паричното обезщетение за безработица на лицата, чието осигуряване е прекратено след 31 декември 2017 г., се определя както следва:

Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по КСО или законодателството на друга държава, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда.
(чл. 54а, ал. 1 КСО)


http://www.noi.bg/en/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso

do_ra

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 270 | 13.09.2018, 10:57
във връзка с въпроса ,  забравих да пиша, че имам 3 г.стаж

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 271 | 13.09.2018, 11:41
Mоже да имате и 33 - без значение е, след като трудовото правоотношение се прекратява по Ваша инициатива.
https://www.kik-info.com/forum/index.php?action=search

мрън

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 272 | 13.09.2018, 12:15
Здравейте, извинявам се предварително ако не е правилната тема, но бих искал да попитам следното:
Работя във фирма по ТД от 12години (без прекъсване) като в момента ми се предоставя възможност да започна друга работа въпросът ми е има проблем ако пусна заявление за напускане примерно на 26 този месец и съответно не се водя на работа от следващия на 27, а започна работа на 1? Другият въпрос е свързан с това ако евентуално нещата с новата работа не потръгнат и след 4-5 месеца реша да напусна или бъда освободен тези дни между двете работи ще окажат ли влияние върху получаването на обезщетение от НОИ, (съответно минималното ако е по взаимно съгласие или пълното ако съм освободен)? Благодаря предварително!

marpan_64

  • Публикации: 5686 / 479
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 273 | 13.09.2018, 12:22
Първо опитайте със заявление за напускане по взаимно съгласие, считано от 01.10.
Ако не се приеме от работодателя Ви да се счита за предизвестие.
Напускате на 01.10 и плащате на работодателя обезщетение за не спазено предизвестие.

мрън

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 274 | 13.09.2018, 12:32
Първо опитайте със заявление за напускане по взаимно съгласие, считано от 01.10.
Ако не се приеме от работодателя Ви да се счита за предизвестие.
Напускате на 01.10 и плащате на работодателя обезщетение за не спазено предизвестие.

извинявам се грешката е моя подам края на този месец примерно на 25-26 и след спазване на предизвестието започна на 1.11 проблем ли ще бъдат няколко дни без стаж и това ще окаже ли влияние ако след 4-5 месеца бъда освободен или сам напусна за обезщетението от НОИ, като трябва да отбележа, че ще бъда назначен без изпитателен срок.

marpan_64

  • Публикации: 5686 / 479
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 275 | 13.09.2018, 12:34
Съществена грешка, но няма да има проблем за тези няколко дни.

Bro0z3r

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 276 | 19.09.2018, 21:41
Здравейте, изчетох цялата тема, но не намерих отговор на моя проблем. А той е следният:
Преди около месец се завърнах от Великобритания и се регистрирах в бюрото по труда, спазвайки срока от 7 дни, но не съм се регистрирал в НОИ за получаване на обезщетение за безработица. Получих предложение за временна работа, което смятам да приема. Съответно трябва да отида в бюрото по труда с лична карта и копие на трудовия договор, това ми е ясно.
Въпросът ми е мога ли да се регистрирам отново на борсата след приключване на работата и дали евентуалното обезщетение за безработица (може и да не стигна въобще до там) ще се изчислява по каналния ред?
Благодаря предварително на отзовалите се!

ADAV

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 277 | 20.09.2018, 10:24
Здравейте!
Казусът, за който бих искала да попитам е следният: На 10.10.2018 ще бъде прекратен временен трудов договор по взаимно съгласие,  стартирал на 16.05.2018 г. В същото време лицето има доход месечен от наем. В този случай лицето има ли право да се регистрира на борсата?

Fenix42

  • Публикации: 131 / 21
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 278 | 20.09.2018, 10:30
Здравейте!
Казусът, за който бих искала да попитам е следният: На 10.10.2018 ще бъде прекратен временен трудов договор по взаимно съгласие,  стартирал на 16.05.2018 г. В същото време лицето има доход месечен от наем. В този случай лицето има ли право да се регистрира на борсата?
Да, ако са спазени всички други условия, за да има право на борса.
Това, че лицето получава доход от наем на имот, няма никакво значение, когато се отнася до отпускането на обезщетение за оставане без работа..

ADAV

  • Публикации: 3 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 279 | 20.09.2018, 10:37
Да, ако са спазени всички други условия, за да има право на борса.
Това, че лицето получава доход от наем на имот, няма никакво значение, когато се отнася до отпускането на обезщетение за оставане без работа..
Благодаря за бълзия отговор. Бих искала да попитам и още нещо. Лицето, за което питам всъщност е имало прекъсване на осегурителния стаж от 1 месец, преди началота на тази работа, която сега напуска с едномесечено предизвестие. През месец април то не е работило и не е било и на борсата. В тази връзка има проблем да се регистрира на борсата, независимо от този 1 месец, в който не е работило никъде и не се регистрирало на борсата?
Благодаря!

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook