Обезщетение на борсата 2018 г.

03.04.2018, 16:57 28249 206

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


delphine

  • Публикации: 7553 / 1260
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 40 | 03.04.2018, 16:57
Това е първото регистриране. На 28.04 регистрирах, че от 20.02 съм освободена. Още нямам излязло решение.

Ако на 16.04.2018 ще Ви връчат първото разпореждане по освобождаването Ви по взаимно съгласие то ще имате определена минимална сума и тя ще важи и за обезщетението ви след второто освобождаване - просто ще получите оставащото Ви обезщетение за времето на борса след първото правоотношение..

marpan_64

  • Публикации: 5199 / 409
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 41 | 03.04.2018, 16:59
Не намирам логика в цялата работа. Защо сте се регистрирали в НОИ на 28.03, при условие, че сте назначена на работа от 27.03?

antb

  • Публикации: 5 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 42 | 09.05.2018, 17:02
Здравейте, извинявам се предварително за зададения въпрос, на който си гурно има отговор. Покой член от Кодекса на труда трябва да бъда освободен от работа за да получа пълното обезщетение за безработица?

delphine

  • Публикации: 7553 / 1260
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 43 | 09.05.2018, 17:17
Вижте чл.54б ал.3 КСО - освобождаването Ви не трябва да бъде по изброените в тази алинея членове.

antb

  • Публикации: 5 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 44 | 09.05.2018, 17:30
Благодаря Ви за точния и наавременен отговор!

pitapak

  • Публикации: 86 / 3
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 45 | 10.05.2018, 11:28
Здравейте!
Назначаваме сезонни работници от март до ноември. Прекратяваме договорите и за останалите три месеца взимат обезщетение за безработица. Сега, според новите изисквания за получаване на мин. обезщетение, трябват 15 месеца осигуряване. Времето, в което са били на борсата се счита за ОС, но дали се счита за стаж с вноски за безработица? Какво имам предвид - тези 15 месеца назад могат ли да включват и времето, в което са били на борса.

pitapak

  • Публикации: 86 / 3
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 46 | 10.05.2018, 11:50
Цитат на: pitapak link=topic=22311.msg136712#msg136712 date=152594
12 месеца ,а не 15
Извинявам се

[/quote

ХХХХХ

  • Публикации: 5113 / 694
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 47 | 10.05.2018, 12:19
12- те месеца са общо, сумарно. Ако прекъсванията са под 6 месеца сумарно през последните 18, ще имат право на обезщетение.
Времето на платената борса е без осигуровки за безработица и не влиза в 12- те месеца. Счита се за стаж само при пенсиониране.
При такава сезонна работа можете да се възползвате и от прекъсване-възобновяване на вече отпуснато обезщетение. Евентуално. Чл.54д от КСО.

pitapak

  • Публикации: 86 / 3
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 48 | 10.05.2018, 12:30
Благодаря ти, ХХХХХ!

chavdu

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 49 | 15.05.2018, 15:38
Здравейте.
Моля за Вашето мнение по въпрос за обезщетение при безработица.
Жена ми се върна на работя след 2 години отпуск по майчинство Септ 2017г.
Но ще се наложи да напусне, за да гледа детето ни.
От 2000г насам работи, с прекъсвания само за раждане и отглеждане на 2те ни деца до 2г възръст.
Ще я назначим в друга фирма, от където ще бъде съкратена ... тук идват двата ми въпроса:
 - В закона пише, че обезщетението се изчислява на база осигурителен доход на който е са плащани обезщетения за безработица за 24 месеца назад. При положение, че е пак на работа от 8 месеца, другите 16 месеца на каква база ще влязат това изчисление, като през тези 16 месеца е получавала обезщетение за бременност и раждане.
 - и второ, по-горе беше споменато, че за да имаш право на обезщетение, трябва да имаш 12 месеца в последните 18, в които си плащани осигуровки за безработица. Докато е получавала обезщетение за гледане на дете плащани ли са и такива осигуровки от държавата и има ли право изобщо на обезщетение за безработица в тази ситуация.
Благодаря, на всички отзовали се.
Поздрави!

marpan_64

  • Публикации: 5199 / 409
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 50 | 15.05.2018, 15:42
- останалите 16 - МРЗ за страната
- няма осигуровки за безработица, но периода се зачита

chavdu

  • Публикации: 2 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 51 | 15.05.2018, 16:07
Много благодаря за бързата реакция.
Предполагам МРЗ актуална за всеки месец, който участва, а не актуалната в момента?

marpan_64

  • Публикации: 5199 / 409
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 52 | 15.05.2018, 16:20
Точно така.

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 53 | 16.05.2018, 16:36
Здравейте!

Днес се случи нещо много странно за мен. Получих писмо с Разпореждане за обезщетение за безработица, изчислен е среднодневния доход, дотук всичко ок. Но за осигурителен стаж ми пише 2г и 11м, съответно срокът за изплащане на обезщетението ще е 4м, а самото прекратяване е на основание чл.328, ал.1, т.3.

Гледам си трудовата книжка и там пише: 11месеца; след това 1г, 1м и 7 дена; после 14 дена (по друг член, за да взимам обезщетение от НОИ); след това 4 месеца от Русо; и последно 1г, 9м и 23 дена. На всичките пише осигурителният стаж е равен на трудовия стаж.

Според вас дали е възможно да са сгрешили?

Мерси!
Поздрави

Hrili

  • Публикации: 1115 / 210
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 54 | 16.05.2018, 16:53
Чакайте сега - последно кога бяхте на борсата - има ли три години от предното отпускане на обезщетение?

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 55 | 16.05.2018, 16:59
Чакайте сега - последно кога бяхте на борсата - има ли три години от предното отпускане на обезщетение?
Току що прочетох, че лица, включени в програми за подкрепа на майчинството и насърчаване на заетостта, не се осигуряват за безработица, а това са първите ми 11м.

Последно бях на борсата през 2009г.

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 56 | 16.05.2018, 17:35
Още един въпрос: обезщетението по чл.222, ал.1 от КТ зачита ли се за осигурителен стаж при изчислване перода за изплащане на обезщетението за безработица?

Благодаря!

Hrili

  • Публикации: 1115 / 210
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 57 | 16.05.2018, 17:36
Да.

ratsa

  • Публикации: 13 / 0
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 58 | 16.05.2018, 17:42
А самото обезщетение за безработица от НОИ зачита ли се за осигурителен стаж при изчислване перода за изплащане на обезщетението за безработица?

Благодаря много!

ХХХХХ

  • Публикации: 5113 / 694
Re: Обезщетение на борсата 2018 г.
Отговор 59 | 17.05.2018, 01:16
Не

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook