Регистрация по чл. 97а от ЗДДС

10.01.2018, 16:49 1698 10

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


nush

  • Публикации: 69 / 0
Здравейте,

имам фирма нерегистрирана по ЗДДС.
Ще получа фактура за услуга от Гугък Ирландия.
Трябва в 7 дневен срок преди услугата да се регистрирам по чл.97а от ЗДДС.
Въпросите са ми следните:
1. Протоколът към фактурата за услуга от Гугъл се вкарва в дневника за покупки без право на данъчен кредит и в дневника за продажби с начилен данък по ДДС, правилно ли разсъждавам и ако да, в кои колони на дневниците по ДДС.
2. За приходите и разходите в България, фирмата действа като нерегистрирано лице по ДДС, нали? Тези фактури посочват ли се в дневниците за покупки и продажби?

Благодаря предварително за отделеното време :)

7777

  • Публикации: 267 / 5
Re: Регистрация по чл. 97а от ЗДДС
Отговор 1 | 10.06.2019, 19:03
Здравейте, наш клиент е регистриран на основание чл.97а от ЗДДС, досега не посочвахме ддс номера му във фактурите, които сме му издали, а само ЕИК, но се замислих, дали е правилно?  Благодаря ви предварително!

gal4eto

  • Публикации: 198 / 18
Re: Регистрация по чл. 97а от ЗДДС
Отговор 2 | 11.06.2019, 14:22
По т.1. Дневник покупки може да не се изготвя при регистрацията по чл.97а, така че няма какво да въвеждате в него.
По т.2 Не се посочват

7777

  • Публикации: 267 / 5
Re: Регистрация по чл. 97а от ЗДДС
Отговор 3 | 12.06.2019, 22:20
Благодаря,а трябва ли да посочваме ДДС номера на клиент регистриран на това основание във фактурата, която му издаваме или го третираме все едно не е регистриран по ддс?

delphine

  • Публикации: 8541 / 1429
Re: Регистрация по чл. 97а от ЗДДС
Отговор 4 | 13.06.2019, 14:29
Благодаря,а трябва ли да посочваме ДДС номера на клиент регистриран на това основание във фактурата, която му издаваме или го третираме все едно не е регистриран по ддс?

Не съм срещнала на практика никъде забрана да се вписва или изискване да не се вписва ДДС номера при регистрация по чл.97А . Единствено следва да не се начислява ДДС и в зависимост от случая да се посочва на какво основание - при доставки с място на изпълнение на територията на страната - чл.113 ал.9, а при услуги с място на изпълнение територията на държава - членка или трета страна - чл.21 ал.2 ЗДДС.

7777

  • Публикации: 267 / 5
Re: Регистрация по чл. 97а от ЗДДС
Отговор 5 | 13.06.2019, 18:20
Благодаря ви! Въпросът ми се породи,по повод това, че имаме клиент регистриран на това основание по ДДС в България и с него възникна спор, защо вписваме ддс номера му във фактурите, които му издаваме, защото не трябвало, трябвало да го считаме, че все едно не е регистриран по ддс и така почнахме да не му вписваме номера в даннте за контраагент, но не съм сигурна в това, дали е правилно? Питах в нап не можаха да ми отговорят. Нали от задължителните реквизити към фактура е и идентификационен номер по чл. 94, ал. 2, но тъй като това е по различна регистрация по ддс и затова се обърках и не знам, кое е правилно?

delphine

  • Публикации: 8541 / 1429
Re: Регистрация по чл. 97а от ЗДДС
Отговор 6 | 13.06.2019, 18:35
Здравейте!
Да видим какво казва чл.94 ал.2 ЗДДС :
Чл. 94. (1) Националната агенция за приходите създава и поддържа специален регистър по този закон, който е част от регистъра по чл. 80, ал. 1 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

(2) С вписването в регистъра лицата получават идентификационен номер за целите на ДДС, пред който е поставен знакът "BG".

Според мене, ако при регистрацията по чл.97А сте вписани в този регистър и имате издаден номер с BG си го вписвате във фактурата. Нямам практика с регистрирани по чл.97А и разсъжденията ми са съвсем теоретични.

Pupeshche

  • Публикации: 2275 / 240
Re: Регистрация по чл. 97а от ЗДДС
Отговор 7 | 13.06.2019, 18:37
Той спори с вас, че не трябва да вписване номера във фактурите, които вие издавате към него?! Впечетляващо ми е за какви неща имат имат енергия хората...

delphine

  • Публикации: 8541 / 1429
Re: Регистрация по чл. 97а от ЗДДС
Отговор 8 | 13.06.2019, 18:42
Той спори с вас, че не трябва да вписване номера във фактурите, които вие издавате към него?! Впечетляващо ми е за какви неща имат имат енергия хората...

Къде го забеляза това , Пъпешче ?  :smile1:
Аз от първия пост останах с впечатление, че става дума за приходните фактури, които издава той, но сега при второто писане го забелязах вече...
Много е изнервящо обаче някой да ти пили на главата с подобни неща и да търсиш как да се обосновеш.

Pupeshche

  • Публикации: 2275 / 240
Re: Регистрация по чл. 97а от ЗДДС
Отговор 9 | 13.06.2019, 19:20
Къде го забеляза това , Пъпешче ?  :smile1:
Аз от първия пост останах с впечатление, че става дума за приходните фактури, които издава той, но сега при второто писане го забелязах вече...
Много е изнервящо обаче някой да ти пили на главата с подобни неща и да търсиш как да се обосновеш.
Ами така го разбрах... ама към вече 11ти час пред компютъра и може и да не съм много на фокус  :blink: :smile1:

7777

  • Публикации: 267 / 5
Re: Регистрация по чл. 97а от ЗДДС
Отговор 10 | 13.06.2019, 20:30
Благодаря, че разсъждавахте с мен! Правилно сте разбрали, не ние, а наш клиент е регистриран на това основание и аз така мисля, че щом има номера с BG трябва да се вписва във фактурите, но и за мен тази регистрация е малко неясна. Дали ако продължа да не го вписвам, за да нямаме пак спорове, бихме имали проблем с НАП, че не коректно са издадени фактурите?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook