Стоков кредит и издаване на фактура

21.08.2017, 14:46 4120 3

21.08.2017, 14:46
Публикации: 93 / 2
Здравейте,

Фирма за търговия на дребно предлага продажба на изплащане на база договор с фирма за стокови кредити.
Въпросът ми е кога следва да издадем фактурата на физическото лице-клиент - при одобрение на стоковия кредит или при доставка на стоките?
Аз съм по-склонна да издам фактурата при доставка, защото тогава е реално данъчното събитие. Проблемът е, че това ще забави плащането към нас. Има ли вариант да фактурираме при одобрение на стоковия кредит? Реално от фирмата за стокови кредити ще ни превеждат парите до 5 дни след представяне на фактурата.
#1 | 21.08.2017, 19:57
Публикации: 6403 / 1130
Текстът на ЗДДС гласи:
Чл. 25. (1) Данъчно събитие по смисъла на този закон е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16.
(2) Данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.

Ако Вие прехвърлите собствеността при одобряване на стоковия кредит, не виждам проблем да фактурирате в този момент.
Чл. 6. (1) Доставка на стока по смисъла на този закон е прехвърлянето на правото на собственост или друго вещно право върху стоката.

#2 | 23.03.2018, 14:53
Публикации: 35 / 0
Как трябва да се осчетоводипродажбата на стоката  при фирмата която издава фактурата на клиента а получава плащането от фирмата предлагаща стоковия кредит.
#3 | 26.03.2018, 21:33
Публикации: 35 / 0
Започвам така 411/4532 , 702
След това 503/411за да закрия вземането от клиента и после............
Моля някои да коментира .
Фактурирам на клиента физ лице а получавам сумата от фирма одобрила стоков кредит за това лице.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група