Прекратяване на ТД по чл.68 ал.1,и ал.4 във връзка с чл.70 ал.1 от КТ

18.05.2017, 13:48 884 7

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Панайот Арсов

  • Публикации: 3 / 0
На 24,04,2017 назначавам работничка по горепосоченият чл. 68 ал.1,и ал.4 във връзка с чл.70 ал.1 от КТ.На 13,05,2017.година Същата ми заявява че е бременна в 6-та седмица и че няма да идва на работа и че ще започне да ми носи болнични .Днес на 18,05,2017, ми носи болничен с днешна дата че е отпуска до 31,05,2017,който е с диагноза Радикулопатия който според мен не отговаря на истината. Въпроса ми е дали мога да прекратя трудовият договор въпреки че има болничен лист.
Благодаря ви предварително.

ХХХХХ

  • Публикации: 4254 / 532
Теоритично може. На практика е добре да изчакате болничния да свърши.
Имайте предвид, че болничните, отпуските и другите отсъствия удължават срока на изпитване.

Панайот Арсов

  • Публикации: 3 / 0
Съгласен съм вас но теоретично ако 01,06,2017 ми донесе друг болничен и така докога?ще я караме аз  ще чакам а тя ще си ми носи болнични.

svoboda97

  • Публикации: 64 / 5
Изчакайте да свърши болничния отпуск и на следващия ден прекратете тр.договор на основание чл. 71 ал. 1  от КТ.

caspar1976

  • Публикации: 6 / 1
Не посочвате какъв е срока на изпитание и в чия полза е,ако е в полза на Работодателя,
и в зависимост от срока на изпитание,на 01.06.веднага може да я уволните по чл.71ал.1,преди да Ви е донесла друг болничен,само при безсрочен трудов договор,даже работника да е уволнен,работодателя е задължен да подава болничния до 6 месеца

ХХХХХ

  • Публикации: 4254 / 532
даже работника да е уволнен,работодателя е задължен да подава болничния до 6 месеца

Това на какво основание?

Панайот Арсов

  • Публикации: 3 / 0
Пропуснал съм да кажа че договора за срок от 6-месеца и за двете страни.

ХХХХХ

  • Публикации: 4254 / 532
Пропуснал съм да кажа че договора за срок от 6-месеца и за двете страни.
В случая няма разлика. Работодателят има право да се възползва от чл.71. Няма забрана (или поне аз не зная такава) договорът да се прекрати по време на болничен. Трябва само да можете да връчите заповедта по надлежен начин (с обратна разписка, напр.)
Изчакването на края на болничния е по-добрият и практичен вариант, но не е задължителен.
Тъй като става въпрос за бъдеща майка, нещата опират не само до пари, но и до човещина. Тук не мога да дам съвет, тъй като не познавам ситуацията.

При Вас забелязвам и нещо друго: ТД е по чл.68, ал.1, което значи срочен ТД. Не сте посочил точката, но няма значение - рано или късно този договор трябва да бъде прекратен с изтичане на срока, завършване на работата или връщането на титуляра. Много неприятно за майчето ще е, ако това стане докато е в болничен или в майчинство. Особено в момент, когато няма възможност да отработи поне един ден по друг ТД. Може би прекратяването на договора при Вас в момент, в който все още може да работи, да се окаже в нейна полза.
Най-добре е да разговаряте и да се разберете.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook