Разход несвързан с дейността

20.03.2017, 12:50 1733 20

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Krasimira Georgieva

  • Публикации: 592 / 10
Здравейте !
Фирма има актив, който не се използва за дейността. (Не се ползва ддс, няма амортизации).Посочва се в увеличение на финансовия резултат в ГДД.
Трябва ли да се начисли данък върху разходите в натура( при положение, че всички разходи за него се посочват в увеличение) ?

delphine

  • Публикации: 6532 / 1080
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 1 | 20.03.2017, 12:59
...актив, който не се използва за дейността. (Не се ползва ддс, няма амортизации).Посочва се в увеличение на финансовия резултат в ГДД.

При това положение какво точно давате в увеличение ?

bobo

  • Публикации: 1929 / 238
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 2 | 20.03.2017, 13:01
Кои разходи имате предвид да се посочват в увеличение? Амортизациите ли?

irenabrili

  • Публикации: 5682 / 831
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 3 | 20.03.2017, 13:52
Доколкото разбирам, има някаква кола, която се води на фирмата и разходите се поемат от дружеството, но после се дават в увеличение на финансовия резултат като данъчна постоянна разлика.
Ако правилно съм разбрала, нищо друго не правите. Никакви данъци върху разходите в натура, след като не признавате разходи.

Krasimira Georgieva

  • Публикации: 592 / 10
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 4 | 20.03.2017, 14:13
Да, точно така е.

delphine

  • Публикации: 6532 / 1080
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 5 | 20.03.2017, 14:18
В една своя публикация по повод данък уикенд Л.Мермерска пише :
" При изясняване на обстоятелството, че новият данък е неприложим, веднага се преминава към следващ по вид данък върху разходите или се счита, че е достатъчно разходът в полза на физическото лице да се посочи, като разход несвързан с дейността и проблемът с облагането и осигуряването на физическото лице е решен."

Та обмислете нещата внимателно.

ira

  • Публикации: 25 / 0
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 6 | 20.03.2017, 15:11
Искам да използвам темата, за да задам въпрос, че нещо съвсем се омотах с разходите за лични нужди. Увеличавам ли с тях ФР в годишната декларация, съгласно чл.26, т.1 ЗКПО или това са ми данъчно признати разходи съгласно чл.206 и нищо не давам в увеличение, а само си начислявам 10% данък върху тях?

Krasimira Georgieva

  • Публикации: 592 / 10
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 7 | 20.03.2017, 15:27
Тези разходи не се дават в увеличение.
Признаване на данъка върху разходите


Чл. 206. (1) Разходът и данъкът върху него се признават за данъчни цели в годината на начисляване и не формират данъчна временна разлика по реда на глава осма.

(2) Данъкът върху разходите е окончателен.

Krasimira Georgieva

  • Публикации: 592 / 10
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 8 | 20.03.2017, 15:30
irenabrili, има ли разяснение или член от закона, което потвърждава написаното от вас - щом не признаване разходите - няма данък върху разходите.

p.i

  • Публикации: 96 / 24
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 9 | 20.03.2017, 15:53
irenabrili, има ли разяснение или член от закона, което потвърждава написаното от вас - щом не признаване разходите - няма данък върху разходите.

Ами това е данък върху разходите, ако не ги признавате - значи ги облагате към общата данъчна основа (тоест увеличавате я), ако ги признавате за разход - данъчната основа не се увеличава, но плащате 10% на самите разходи. С други думи сумата от двата данъка е една и съща. Не е така ако сте на загуба. Данък върху разходите за лично ползване се плаща и тогава.

За Вас големият риск е не данъка, който така или иначе ще платите, а как ще се тълкува този "доход" от страна на ползвателя. Ако лицето е част от персонала - като доход в натура, ако е собственик - като скрито разпределение на печалбата.

Моят съвет е да погледнете на възможността на признаете разхода за лично ползване на автомобили 50:50. Щом не ползвате данъчен кредит на разходите - няма да е необходимо да доказвате документално ползването. Така ще платите данък само на 50% от разходите си и ползването няма да се третира като доход на лицето.

Разбира се може и да бъркам ... :)

Приятна работа

delphine

  • Публикации: 6532 / 1080
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 10 | 20.03.2017, 16:03
За Вас големият риск е не данъка, който така или иначе ще платите, а как ще се тълкува този "доход" от страна на ползвателя. Ако лицето е част от персонала - като доход в натура, ако е собственик - като скрито разпределение на печалбата.

С това последното не съм много съгласна . Прикачвам една полезна по въпроса статия на Л.Мермерска.

p.i

  • Публикации: 96 / 24
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 11 | 20.03.2017, 22:02
Здравейте,

Не успях да разбера несъгласието Ви:

Ако един разход признат като разход несвързан с дейността е направен в ползата на собственик, то да бъде признат като скрито разпределение на печалбата е най-естественото продължение на законовите разпоредби. В това се крие големия риск.

Ако смятате, че може по някакъв начин да го защитите - с радост ще прочета доводите Ви.

Не виждам да има противоречие с г-жа Мермерска, която дори е по-крайна като смята, че няма как да избегнете скрито разпределение на печалбата, ако актива се ползва само за лични цели. Аз лично не съм така краен и смятам, че използвайки опцията 50:50 за леките автомобили и това, че не се ползва данъчен кредит води до липсата на необходимост от документално доказване на отношението лично/служебно ползване. А от тук и невъзможност за доказване на ползването само за лични цели на автомобила. А след като не се ползва само за лични цели - то няма и как да се обложи като скрито разпределение на печалбата.

Ако можете запознайте се и с указнието на НАП за идентифициране на скрито разпределение на печалбата. Също е интересно четиво - третират се не само разходите, но изплатени суми и т.н.

Приятна вечер.

delphine

  • Публикации: 6532 / 1080
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 12 | 20.03.2017, 22:21
Здравейте,

аз пак ще цитирам болднатото по-горе :
" За Вас големият риск е не данъка, който така или иначе ще платите, а как ще се тълкува този "доход" от страна на ползвателя. Ако лицето е част от персонала - като доход в натура, ако е собственик - като скрито разпределение на печалбата."

от материала на г-жа Л.Мермерска  :

ползватели на данък натура са :
- работници и служители по трудов договор по смисъла на КТ;
 - лица, наети по  договор за управление и контрол; и
 - собственици и съдружници, полагащи личен труд по смисъла на т. 26, б. „и“ от § 1 на ЗДДФЛ.

Коментирахме разходите за лично ползване и данъкът върху тях, а не разходите, несвързани с дейността в полза на съдружник.  :smile1:

"Ако можете запознайте се и с указнието на НАП за идентифициране на скрито разпределение на печалбата. Също е интересно четиво - третират се не само разходите, но изплатени суми и т.н."

https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,18665.20.html

Коментирали сме и това , но не съм срещнала еднозначни отговори, а по-скоро опити да се действа предпазливо с цел и фиска да не е ощетен и ние да не сме потърпевши. Лично моето мнение е, че с различните тълкувания и указания яснотата не става по-голяма. :smile1:

Иначе съм съгласна с Вас, че облагането 50/50 е за предпочитане пред ползването на актива изцяло за лични нужди.

delphine

  • Публикации: 6532 / 1080
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 13 | 20.03.2017, 22:29
Да се допълня само с още един цитат от материала :
"И накрая няма начин да се избегне чрез облагане с някой от посочените в чл. 204, ал. 1 от ЗКПО данъци върху разходите третирането и облагането като скрито разпределение на печалбата на:
•   какъвто и да е разход от личен характер в полза на собственици и съдружници, както и свързани с тях лица, които не полагат личен труд в дружеството, както и
•   ползването на служебни активи изцяло за лични нужди от собственик и съдружник, без значение дали собственикът или съдружникът полага или не полага личен труд."

Последното го разбирам, че за скрито разпределение на печалбата би могло да се говори / евентуално / в случая не когато даден актив се ползва само за лични нужди, а това ползване изцяло за лични нужди е от собственика/съдружника. В случай на лично ползване на фирмен актив от всички имащи право на това лица-ползватели не виждам приложимост на последното твърдение , че личното ползване само на съдружника би било скрито разпределение на печалбата.

Тази материя стана като опасно ходене по тънък лед и не мисля, че някой се чувства сигурен.

p.i

  • Публикации: 96 / 24
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 14 | 21.03.2017, 07:51
Здравейте,

"Коментирахме разходите за лично ползване и данъкът върху тях, а не разходите, несвързани с дейността в полза на съдружник.  :smile1: "

Всъщност коментираме точно разходите несвързани с дейността и риска от тяхното използване. А той е именно признаването им като скрито разпределение на печалбата.

Аз също смятам, че материята не е съвсем изчистена и най-добрия начин да се защитиш е признавайки тези разходи за лично ползване (там където е възможно разбира се). Всичко друго са необосновани рискове.

Приятно приключване ... :) :) :)


Pupeshche

  • Публикации: 2069 / 215
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 15 | 21.03.2017, 08:36
Защо просто тези суми не се дадат изначално на разчет със собствник и се спести цялото това чудене и притеснения? В някаквъ период салдото се изчиства, а ако не се изчиства - собственикът да си обяснява пред НАП защо и къде са парите...

Krasimira Georgieva

  • Публикации: 592 / 10
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 16 | 22.03.2017, 08:58
Одитор ме посъветва да начисля само данък върху разходите, а да не ги посочвам в увеличение...
Мнения.

aneliakoleva

  • Публикации: 15 / 2
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 17 | 28.03.2017, 10:35
Защо просто тези суми не се дадат изначално на разчет със собствник и се спести цялото това чудене и притеснения? В някаквъ период салдото се изчиства, а ако не се изчиства - собственикът да си обяснява пред НАП защо и къде са парите...
Имам абсолютно същият въпрос.
Ако при възможност разходите за лично ползване са за сметка на съдружника, както и начисленото ДДС върху тях, няма ли да е по-простичко. И в такъм случай трябва ли да му се издава фактура?

Pupeshche

  • Публикации: 2069 / 215
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 18 | 28.03.2017, 11:09
Принципно всякак не е правилно лични разходи да минават през фирмената сметка. Данъчните могат да ги третират от скрито разпределение до необявени доходи. Но някои управители са с дебели глави.

aneliakoleva

  • Публикации: 15 / 2
Re: Разход несвързан с дейността
Отговор 19 | 28.03.2017, 17:21
Не виждам скрито разпределение на печалбата, след като съдружника си внася парите и дефакто сам си плаща сметките. Друг е въпроса защо използва фирмената сметка.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook