Дарение към персонала

05.01.2012, 22:56 3712 3

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


lora_jump

  • Публикации: 7 / 0
Здравейте! Моля за вашето становище по следния казус:
Предприятие за производство на готови храни в края на годината предоставя на
персонала си като подарък продукция, която то произвежда . Консервите са годни за консумация, но не могат да се реализират на пазара, тъй като са с леки външни дефекти , напр. леко надраскване на кутиите. /Не са бракувани./ Как следва да се осчетоводи този разход за предприятието и как да се обложи?  "Персонала" не попада в кръга на лицата , към които даренията се признават за разход. Социален разход ли е по своята същност и следва ли да се начисли 10% окончателен данък? Начислява ли се ДДС и в двата случая / дарение ; социален разход/
Благодаря  предварително на отзовалите се

irenabrili

  • Публикации: 6190 / 985
Re: Дарение към персонала
Отговор 1 | 06.01.2012, 08:09
Каква е причината да не бъдат бракувани щом не могат да се реализират на пазара?

irenabrili

  • Публикации: 6190 / 985
Re: Дарение към персонала
Отговор 2 | 06.01.2012, 08:48
Ако държите да ги оформите като дарение ще трябва да приложите чл. 23, ал. 2, т. 1 вр. чл. 26, т. 7 от ЗКПО. Няма да имате печалба, нито загуба, защото ще прехвърлите продукцията по себестойност, значи няма да имате и 10% корпоративен данък от тази сделка. Единствено ще трябва да начислите ДДС съгласно чл. 6, ал.3.

Bubu17

  • Публикации: 11 / 7
Re: Дарение към персонала
Отговор 3 | 06.01.2012, 13:21
Дарението си е разход, т.е. чиста загуба.

1. За дарената продукция
609 / 303 - Непризнат разход по чл. 26, т.7 - ЗКПО

2. За възстановяване на ползвания ДК, правиш Протокол по чл. 117 - ЗДДС във връзка с чл.6(3), т. 2.
609 / 4532 - Непризнат разход по чл.26, т.3 - ЗКПО.

Внимавай като правиш ОПР-то, за да ти се равни, трябва да спазиш т.21.3. от СС 1.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook