КТД

28.02.2012, 06:49 6475 4

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


veska734

  • Публикации: 99 / 1
   Здравейте,
   искам да попитам може ли КТД на Здравеопазване да се използва и от общините,след като не е разпрострян от министъра на труда и социалната политика?Става въпрос за мед.сестри в ясли и детски градини,които са към структурата на общината.Те са упоменати в КТД на здравеопазване в частта за допълнителен отпуск .
   Успешен ден на всички!

Таня-ЛС

  • Публикации: 3167 / 241
Re: КТД
Отговор 1 | 28.02.2012, 08:06
Не, не може да се ползва и не министъра е длъжен да разпостранява КТД-то :) Това е задължение на синдикатите. Всяка община и синдикатите в нея са длъжни да сключат свое КТД на основание КТД между министерство на здравеопазването и синдикати.

premier7008

  • Публикации: 1252 / 119
Re: КТД
Отговор 2 | 28.02.2012, 12:32
До 3 годишна възраст детските заведения вкл. и ДЯ са към отрасъл здравеопазване независимо под чия шапка са разкрити или финансирани, но това няма общо с казусът Ви.
Спомнете си урок № 1 за икономическите специалности: "Каквото и да ви говорят, да знаете, че става дума за пари!"
Проследете пътя на членският внос и той ще ви определи към коя браншова асоциация е съответната синдикална организация и кой браншови /отраслови/ или регионален КТД ще е в сила.
Що касае КТД 2010 в здравеопазването - дните там си стоят от време оно и са на база комплексна оценка на работните места. Дават се при условията на съответният член към който е приложение самата таблица, а в него си пише че са според правилата на НАРЕДБА ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ВИДОВЕТЕ РАБОТИ, ЗА КОИТО СЕ УСТАНОВЯВА ДОПЪЛНИТЕЛЕН ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК http://lex.bg/laws/ldoc/2135514186  , а тя, както и чл. 156 на ТК са променени и никъде не фигурира термина комплексна оценка на условия на труд на работното место.
При тия обстоятелства остава като законно право на работника да ползва отпуската вписана му н ИТД т.к. той стои над всякакви КТД-та, а едностранната му промяна е разрешена само по отношение повишаване на заплатата. :thumbup:

veska734

  • Публикации: 99 / 1
Re: КТД
Отговор 3 | 28.02.2012, 18:09
   Благодаря за отговорите,но за разпростряване на КТД от министъра е разписано в чл.51 б,ал.(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 120 от 2002 г.) Когато колективният трудов договор на отраслово или браншово равнище е сключен между всички представителни организации на работниците и служителите и на работодателите от отрасъла или бранша, по тяхно общо искане министърът на труда и социалната политика може да разпростре прилагането на договора или на отделни негови клаузи във всички предприятия от отрасъла или бранша.
  Т.е.,за това се колебая дали след като има КТД на отраслово или браншово равнище,а не е разпрострян може ли да се прилага от общините,в отдел"Здравеопазване"?

Таня-ЛС

  • Публикации: 3167 / 241
Re: КТД
Отговор 4 | 28.02.2012, 19:52
Не, не може да се прилага. писах Ви кога се прилага. Подписването на браншово равнище, не означава прилагането му навсякъде. Трябва да има присъединяване и сключени КТД на местна ниво.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook