Извършване на услуга на територията на ЕС

12.10.2015, 18:16 2573 10

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


miloika81

  • Публикации: 3 / 0
Здравейте, може ли да ми помогнете със следния казус:
Българска фирма, регистрирана по ДДС, сключва договор, като доставчик, за изработка, доставка и монтаж за обект, намиращ се в Брюксел, с друга българска фирма, също регистрирана както и в България, така и в Белгия по ДДС.
До тук е ясно- ние издаваме фактура без ДДС  на основание чл.21, ал.4, т.1 с белгиския ДДС номер на фирмата получател
В НАП не могат да ми кажат като каква сделка да отразя фактурата?
Знам, че не се подава ВИЕС декларация, но те не знаят в коя колона да осчетоводя сумата като продажба???
Моля за помощ къде да отразя продажбата в справка-декларацията?


irenabrili

  • Публикации: 5666 / 816
А защо не се издава VIES?
Доколкото ми е известно, не се подава към български контрагенти, но не и ако са регистрирани по ДДС в друга държава членка :hmmm:

Според мен - колона 22 на дневник продажби и клетка 17 на СД.

Евето

  • Публикации: 400 / 5
И аз подкрепям, този отговор.

miloika81

  • Публикации: 3 / 0
Благодаря за вашето съдействие и получените отговори
Но защо да не отразя фактурата за доставката на стоката в клетка 15 на СД, при положение, че доставям стока, а на услуга- т.е ВОД без ДДС
За самият монтаж може би ще бъде в клетка 17

irenabrili

  • Публикации: 5666 / 816
Благодаря за вашето съдействие и получените отговори
Но защо да не отразя фактурата за доставката на стоката в клетка 15 на СД, при положение, че доставям стока, а на услуга- т.е ВОД без ДДС
За самият монтаж може би ще бъде в клетка 17
Защото поставихте така въпроса си. :smile1:
Прочетете, че сте посочили като основание във фактурата чл. 21, ал.4, т.1, а не чл. 53

miloika81

  • Публикации: 3 / 0
Да права си
Още веднъж благодаря за съдействието и полезните отговори

myselff

  • Публикации: 60 / 3
Здравейте,
по повод извършването на услуга по строителен обект на територията на друга държава членка от ЕС различна от България, и във връзка с чл.21 ал.4 ЗДДС , някой сблъсквал ли се е какви доказателства се прилагат или използват , за да се докаже, че мястото на услугата е в дадена държава или, че получателя е регистриран в дадена държава членка? 
Благодаря предварителноЛ(

dijit

  • Публикации: 478 / 45
Ами, като начало се сещам за договор между фирмите, проверка в система "VAT" за валидност, командировъчни, транспортни и всякакви други документи които сте събрали. Фактура за нощувки (примерно) на служителите и т.н.

myselff

  • Публикации: 60 / 3
Благодаря, вече съм представила  договорите между фирмите- наредени са по веригата подизпълнители, но има договор упоменаващ, че услугите са за ЕС; за определен период фирмата възложител, не е била регистрирана по ДДС и от там тръгва и проблема, да се докаже,че обекта е извън България иначе, ще го третират , като облагаема сделка. И аз тръгнах в посока документ за нощувки, но данъчния заяви, че няма да свършат работа и да се конкретизирам върху обекта.  По обекта имам само префактуриране на услугата, която е извършена по него- примерно изграждане на вик система и в коя държава. има пуснати командировъчни, но са платени нощувки от възложителя. Затова си блъскам главата, какъв документ може да послужи за доказателство. Освен да търся, регистрация на обекта или документ за собственост?? луда работа

Pupeshche

  • Публикации: 2048 / 213
Т.е. проблемът е, че възложителят не е регистриран по ДДС - бил ли е поне в процес на регистрация?

sonche82

  • Публикации: 1 / 0
Здравейте ! Имам следното питане : Фирмата ни извършва ВОД към Гърция. Транспорта се извършва от бълг.спедиторска фирма. Те ни фактурират транспорта с начислено ДДС. Ние префактурираме транспорта към гърците, т.е. във фактурата за ВОД имаме стоката и на отделен ред транспорта. Въпросът е – транспортът трябва ли да се раздели и да влезе в колона 22 от дневник продажби или цялата сума в колона 20 ?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook