Смяна на осигурител по време на майчинство

24.09.2015, 12:55 5721 14

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Andi88

  • Публикации: 101 / 5
Здравейте,
днес назначих нова работничка. В последствие разбирам, че тя е освободена от предишния работодател преди изтичането на 410 ден. Тоест тя е в майчинство. Няма претенции към стария си работодател, тъй като фирмата била продадена и нямало кой да й пусне декларацията за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. На 28 септември й изтича обезщетението до 410 ден. В нашета фирма майката ще подаде молба за отпуск за ползване на майчинството до навършване на 2 годинки на детето. От страна на новия работодател няма проблем. Въпросът ми е от наша страна ние си пускаме документите от 29 септември и лицето няма да има проблем да си получава майчинствтото, нали? Трябва ли старият работодател да представи пред НОИ приложение 12 за промяна на обстоятелствата и какво се случва с тези няколко работни дни до края на 410 -я ден на майката, в който тя вече е освободена, но в същото време отново осигурена при новия работодател

marpan_64

  • Публикации: 5665 / 474
След като е освободена от предишния работодател какви документи за гледане на дете до 2-годишна възраст. Тя няма да има дори и 1 ден в осигуряване?
Дори и да е освободена тя има право да си получи обезщетението от НОИ до 410-тия календарен ден.

Andi88

  • Публикации: 101 / 5
Тя е освободена от старата, но днес я назначих в нашата фирма. След като е осигурена в новата фирма няма ли право на отпуск за гледане на дете до 2 години??

Andi88

  • Публикации: 101 / 5
Може би аз не съм се изразила правилно. Фирмата, в която майката е получавала майчниство е продадена на човек от малцинството и вече нямат счетоводител. Именно затова, майката е назначихме в нашата фирма, за да може да излезе в отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. Майката ще има 3 отработени дни при нас, преди да излезе в майчинство от 29 септември.

marpan_64

  • Публикации: 5665 / 474
Независимо от това, че договора на майката с предишната фирма е бил прекратен то тя има право да получи обезщетението да 410-тия календарен ден от НОИ. В конкретния случай настъпва промяна - прекратява се ползването на отпуската по чл.163 (до 410-тия ден) и лицето "започва" трудова дейност, за която подлежи на осигуряване. Мисля, че трябва да се подаде приложение № 12 за промяна на обстоятелствата.

Andi88

  • Публикации: 101 / 5
Да, старият работодател трябва да подаде приложение 12 или ние? Тя реално започва работа, но за да използва новия осигурител, за да ползва майчинството, а не за да започва реално работа

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Да, старият работодател трябва да подаде приложение 12 или ние? Тя реално започва работа, но за да използва новия осигурител, за да ползва майчинството, а не за да започва реално работа

вие подавате прил.12 /защото няколко дни ще я "водите"на работа/ След това ще подадете съответните приложения, за да продължи да получава от НОИ

Andi88

  • Публикации: 101 / 5
Много благодаря за информацията. Значи ние подаваме приолжение 12, като в графата "с настоящата декларирам за настъпване на следните обстоятелства", че лицето се осигурява при нов работодател?

Andi88

  • Публикации: 101 / 5
вие подавате прил.12 /защото няколко дни ще я "водите"на работа/ След това ще подадете съответните приложения, за да продължи да получава от НОИ

Извинявам се, но как новият работодател (ние) ще подаде промяна на обстоятелствата при положение, че майчинството не е било при нас. Какво ще променяме/спираме? Не трябва ли да се подаде от стария работодател? Обърках се доста и немога да се свържа и с НОИ... И ако старият работодател не подаде приложение 12 нас касае ли ни? Както казах по горе, фирмата вече няма счетоводител...

dalila

  • Публикации: 5550 / 366
Извинявам се, но как новият работодател (ние) ще подаде промяна на обстоятелствата при положение, че майчинството не е било при нас. Какво ще променяме/спираме? Не трябва ли да се подаде от стария работодател? Обърках се доста и немога да се свържа и с НОИ... И ако старият работодател не подаде приложение 12 нас касае ли ни? Както казах по горе, фирмата вече няма счетоводител...

Независимо, че майката е прекратила трудовото си правоотношение, тя ще продължи да получава обезщетение до 410-я ден. Затова няма основание старият работодател да подава прил.12.
При вас ще "започва" работа и на основание, че започва трудова дейност, вие подавате прил.12

t_margaritova

  • Публикации: 79 / 1
Независимо, че майката е прекратила трудовото си правоотношение, тя ще продължи да получава обезщетение до 410-я ден. Затова няма основание старият работодател да подава прил.12.
При вас ще "започва" работа и на основание, че започва трудова дейност, вие подавате прил.12

Здравейте,
Имам следния казус, с молба за съвет:
Назначавам на 07.10.2019 нова служителка.
До 04.10.2019 вкл. тя се води на осигуряване при стария си работодател, но е в отпуск до 410 ден по чл. 163 и ползва обезщетение за майчинство. Освободена е от там, считано от 07.10.2019.
На 03.10.2019 детето и е навършило 1 год. В НОИ, тя има информация от стария работодател, че се води в майчинство до 13.10.2019.

Аз като нов работодател кога (сега ли или след 13.10.2019) и какво (прилож. 8 ли само) трябва да подам към НОИ?


Предварително благодаряности!

marpan_64

  • Публикации: 5665 / 474
От въпроса Ви разбирам, че лицето ще работи и няма да ползва отпуска по чл.164 от КТ за гледане на дете до 2-годишна възраст или греша?

t_margaritova

  • Публикации: 79 / 1
От въпроса Ви разбирам, че лицето ще работи и няма да ползва отпуска по чл.164 от КТ за гледане на дете до 2-годишна възраст или греша?

Да, ще работи.

Pupeshche

  • Публикации: 2314 / 245
Страният работодател ще подаде промяна на обстоятелствата.
Вие подавате каквото се отнася за вас, в случая - 50% от постъпването в длъжност на лицето.

marpan_64

  • Публикации: 5665 / 474
Трябвало е да я назначите след като приключат 410-тте календарни дни. Сега се получава така, че за няколко дни от м.10 трябва да подадете приложение № 2а и след това приложение № 8.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook