Признаване на приход по програма Млад фермер

31.03.2017, 16:29 2434 2

31.03.2017, 16:29
Публикации: 177 / 10
Здравейте,
Имам получено финансиране по програма Млад фермер през 2010г. Проектът е за създаване на орехова градина 29дка в рамките на 5 години. Приходът от финансиране се признава, когато градината започне да плододава. До момента съм набирала разходите за създаване като разходи за бъдещи периоди.
През 2016г. трябва да заприходя 7 дка като плододаващи, защото се оказа, че това са стари дървета, а останалите 22дка са новозасадени.
Съответно трябва да започна да признавам на приход някаква част от финансирането. Направих така: Първо разделих сумата на разходите за придобиване на 29дка, за да видя колко е разхода на декар и заприходих 7дка. Прилагам себестойностния метод. Заведох градината в счетоводния план. Прочетох, че не се завежда в данъчния, защото няма процент на собствено участие, както е по програмите с техниката (Мярка 121...4.1)
После разделих субсидията пак на 29дка, за да видя колко е плащането на дка и така изчислих каква част от нея е за тези 7дка. Признах приход пропорционално на амортизацията.
Но ме притеснява следното нещо /примерни цифри/: Амортизацията е 300лв., признатия приход 150лв....т.е. формира се резултат.
Някой има ли опит с Млад фермер? В системата Въпроси и отговори на НАП естествено пак нищо по въпроса.
#1 | 31.03.2017, 19:55
Публикации: 6403 / 1130
И какво Ви притеснява?
Ако разходите за актива са двойно по-високи от финансирането е логично да имате резултат в загуба.
#2 | 03.04.2017, 15:00
Публикации: 177 / 10
Тези финансирания са необлагаеми, това ме притеснява.

Ще споделя отговора на въпроса ми, дано да съм полезна на някой друг /цялата дискусия я има във фейсбук групата на сайта кик/
Завежда се в счетоводния план по себестойност
В данъчния - с размера на собственото участие
В ГДД в увеличение са счетоводните амортизации
В намаление данъчните амортизации и прихода от финансиране
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група