Приложение №4 към ГДД чл.92

12.03.2014, 16:27 11944 15

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Stoyan Stoyanov

  • Публикации: 4 / 0
Здравейте, въпреки указанието от НАП от 10.03.2014 г. за мен останаха някой неясноти относно попълването на Приложение №4. В случай, че имаме постъпили ДПВ от 2012 година, трябва ли да декларираме връщането на част от ДПВ през 2013г? В случай, че фирма има дългосрочен заем със съпругата на един от съдружниците, сключен през 2008 година и през 2013г. фирмата връща част от главницата и лихви, те трябва ли да се декларират? В случай, че имаме Договор за наем от 12/2012г., между свързани фирми, издават се всеки месец фактури за наем и ел. енергия. Този оборот по фактурите през 2013г. трябва ли да се декларира? В случай, че ЕООД на съпругата купува стоки от ЕТ на съпруга трябва ли да се декларира? Благодаря Ви много за отговора! Предполагам, че с него ще сте полезни и на други колеги!   

ditzve

  • Публикации: 889 / 49
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 1 | 12.03.2014, 18:17
Чаках,чаках пустото указание и вече мислейки че всичко съм разбрала,вчера подадох декларацията.Обаче днес се сетих,че на няколко пъти през годината  съдружниците са внасяли по 5-10000лв. за покриване на червена каса и на следващия месец сумите са им връщани.На края на годината всичко е върнато.Тези суми май трябва да се декларират!?!
Ама кои точно?Примерно месец 03.2013г. съдружник е внесъл 5000лв в касата и през м.04.2013 сумата изцяло му е върната.През м.06.2013 пак е внесъл 8000лв.През м.07.29013 сумата му е върната.Колко трябва да се декларира? 13000лв?И това на ред 6,кол.2.1 ли?

Pupeshche

  • Публикации: 2275 / 240
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 2 | 12.03.2014, 20:01
Трябва да подчертая, че ми е супер неясно, обаче аз каквото разбрах:
1. разчетите не се декларират - във вашия случай електроенергията.
2. не се декларира нищо по отношение на връщането на главници.
3. заемите се декларарат, само ако са получени през 2013
4. лихвите се декларарат, независимо дали са платени или дължими - за това не съм сто процента сигурна :)

ditzve

  • Публикации: 889 / 49
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 3 | 13.03.2014, 08:08
 :blush: Неудобно ми е вече да питам за това Приложение 4,но какво да се прави-не разбрах вноските на съдружниците,както съм питала по горе ,които са внасяни и връщани и на края на годината са изцяло върнати попадат ли в приложението? И коя сума -общо оборота ли?

tanuza

  • Публикации: 22 / 0
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 4 | 13.03.2014, 08:57
Да попадат Паричиния поток не е от значение за Приложението а самите сделки през годината

ditzve

  • Публикации: 889 / 49
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 5 | 13.03.2014, 10:36
Един вид ,това че са върнати няма значение.Т.е м.02.2013 съдружника внася 5000лв и на другия месец му ги връщат.През м.04.2013 внася пак 5000лв. и пак му ги връщат.Трябва да декларира 10000лв. на ред 6 кол.2.1? Аз така го разбирам.
Ами то такъв случай ,ако всеки месец дава по 1000лв.в началото на месеца и в края на същия месец му ги връщат ще трябва да се декларират 12000лв.,въпреки че всъщност се въртят едни и същи 1000лв. :noexpression:

ditzve

  • Публикации: 889 / 49
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 6 | 13.03.2014, 11:18
Преглеждам оборотите на 493-през тази сметка са захранвали касата съдружниците.И хоп нова питанка-в оборота се включват и сумите ,които съдружниците внасят в касата на дружеството ,за да възстановят сумите които се внасят от банката за техните лични осигуровки.И тези суми ли трябва да се декларират?
И в крайна сметка си мисля,че все ще има нещо ,което сме изпуснали -и това ще доведе до евентуални глоби.

Pupeshche

  • Публикации: 2275 / 240
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 7 | 13.03.2014, 11:35
Според мен почти няма да има счетоводители с едно и също мнение по някои въпроси :)

Stoyan Stoyanov

  • Публикации: 4 / 0
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 8 | 13.03.2014, 11:35
Аз си мисля, че ако ДПВ са внесени през годината- 2013 и са върнати през 2013г. трябва да се декларират на код 6, а от друга страна ако ДПВ са внесени през предходни години, а сега само ги връщаме през 2013, мисля че не трябва да се декларират сумите, които връщаме /правя аналогия със заемите от указанието/. Но дали е така? Доколкото разбирам трябва да декларирам Договор за наем между свързани лица, само ако е сключен през 2013г, т.е ако договора е сключен на 30.12.2012 не декларирам нищо, въпреки че през 2013 имаме дванадесет фактури за наем, така ли е?

Pupeshche

  • Публикации: 2275 / 240
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 9 | 13.03.2014, 12:03
Да и аз така го разбирам. Никой не го касае какво сме върнали, само какво сме получили/дали. Само през 2013 г. Само не мога да разбера декларира се целия заем или само преведеното (ако приемем, че има разлика) - на семинар са казали, че се гледат паричните потоци при заемите, обаче в началото на указанието се казва обратното.

radost3

  • Публикации: 6 / 0
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 10 | 13.03.2014, 12:10
За да не отварям нова тема - как да постъпя при следния случай: собственик на ЕООД прави вноска по чл.134 ТЗ през 2009 г. През 2013 г. е върната част от сумата. Сега в т.6 кое да попълним - сумата в началото на 2013, изплатената част или остатъка към 31.12.2013 г.?

Pupeshche

  • Публикации: 2275 / 240
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 11 | 13.03.2014, 12:39
Според мен нищо не попълвате.
Попълвате реда за лихвите, ако има такива

Stoyan Stoyanov

  • Публикации: 4 / 0
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 12 | 13.03.2014, 13:02
и аз мисля така, изхождам от указанието в частта за заемите.

Stoyan Stoyanov

  • Публикации: 4 / 0
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 13 | 13.03.2014, 13:30
Сега говорих с една методоложка. Каза, че според нея, но и те нямат повече указания от нас, че се декларират сделките, т.е има ДПВ от 2012, връщаме в 2013 - не декларираме. Вземаме ДПВ 2013 - декларираме.

radost3

  • Публикации: 6 / 0
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 14 | 13.03.2014, 13:46
Много ви благодаря! Вчера питах на националния телефон, но не получих отговор на въпроса, само констатация че и те разполагат само с това указание.

create

  • Публикации: 1857 / 356
Re: Приложение №4 към ГДД чл.92
Отговор 15 | 13.03.2014, 14:12
 "Доколкото разбирам трябва да декларирам Договор за наем между свързани лица, само ако е сключен през 2013г, т.е ако договора е сключен на 30.12.2012 не декларирам нищо, въпреки че през 2013 имаме дванадесет фактури за наем, така ли е?"
Мисля, че следва да се декларират наемите, независимо кога е сключен договорът. Имаме предоставяне/получаване на цялата/част престация от сделката. Изпълнението е по-продължително време от рамките на календарната година.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook