Сигурно има някъде разпоредба, но тази сума влиза в брутната заплата, наред с останалите й елементи и в НАП/НОИ се подава общата сума на заплатата.
Ако питате дали тези часове на разположение се добавят към часовете работно време - не знам, но ми се струва, че не.
Ами уточнете какво имат предвид под "издадена", щото явно може да са изтекли 5-те дни от данъчното събитие докато платите.
При мен е подобно с фактурите за ВиК - пращат ми известие, че има издадена фактура №...., но я пращат след плащането. Колко е редно не знам.
Уведомленията следват документите ТД и ДС. Когато се подпишат те и според подписаното - подавате Ув62.
Според мен и още сега може да пуснете ДС за новия срок, особено ако този срок следва от някакви други документи и обстоятелства, които са възникнали сега.
На въпроса може да ви отговори СТМ, логично е да са само личните, но кой знае...
Трудно някой външен човек или организация могат да отговорят на тези конкратни въпроси. Те ще виждат числата, но няма как да знаят призхода им.
Опитайте се, съгласно обясненията на фирмата, да си направите една хронологична екселска таблица с движението на числата - кога какво е начислявано, кога какво е плащано, кога какво е декларирано и т.н.
Щом е минало през ПОС значи е минало и през банката. Дори и да издадете сега КБ нарушението не може да се скрие, най-много да натрупате нереален оборот сега.
А че трябва да ги осчетоводите - разбира се, нали фигурират в банката.
Не съм запознат - как се разбира, че не са издадени КБ? Тези суми фигурират ли в отчета на КА или ПОС не е свързан с КА?
Ако можеше да се договоаря такова нещо - нямаше ли да бъде отчетено от тях?
Обикновено всяка от страните иска изпитването да е (само) в нейна полза и ако отсрещната страна не си го поиска най-често не го получава (а често не го получава дори и да си го поиска). Тъй като реално ТД се изготвя от работодателя това е практиката в 98.9876% от случаите.

Във всеки договор, а и в КТ, е посочена уговорената дата на постъпване, но също така в КТ пише, че "ако работникът или служителят не постъпи на работа в този срок, трудовото правоотношение се смята за невъзникнало...". Пише и че "изпълнението на задълженията по трудовия договор започва с постъпването на работника или служителя на работа, което се удостоверява писмено". Санкции няма, освен, може би, в някакви специфични случаи. Евентуален проблем би имало ако сте си дали книжката предварително и не ви я връщат, или ако са регистрирали уведомлението и се бавят да го заличат... такива неща.

Драмата не е за 20 лв, щото евентуалната глоба за неподаване на декларациите около плащането на наем на ФЛ не е 20 лв. Най-малкото, и ако всичко е на светло.
Става въпрос за постъпване - не мога да знам ще ми хареса ли работата и да ли са свестни... Даже ми паднаха в очите с тази постъпка така да се каже... Как мога да кажа на 100% , че ще почна преди договора да е пред мен? Ами, ако нещо нередно и извън уговорката там и реша да се откажа какво става с този договор, който е обявен?
Ако не знаете дали ще ви хареса работата е трябвало да уговорите и срок на изпитване и във ваша полза. От описаното в първия ви пост не виждам никакви мурафети от фирмата и ви написах защо е така. Даже може да са ви спестили пари и време, ако искате да започнете по-скоро.

И както казаха колегите, ако нещо не ви харесва в договора може да не подписвате, или ако подпишете и чак след това размислите - може да не се явявате на работа. И двете водят до невъзникване на трудовото правоотношение.
Напишете им лично съобщение на хората, които са писали тук, може да получат известие за ЛС в пощите си и да ви отговорят. Кой знае откога не са влизали във форума.
Много просто - ако фирмата са вписали дата на сключване на отпечатания ТД и сте се уговорили да го получите подписани от тях по куриер, те имат тридневен срок за регистрацията му в НАП. Докато куриерът се разхожда към вас и обратно - трите дни минали и фирмата я чака глоба. Това е един от вариантите. Колко е правилно е друг въпрос, Ако ви харесва работата и фирмата са свестни това не трябва да ви притеснява особено.

Имайте предвид, че датата на сключване на ТД и датата на постъпване (започване на работата) са различни неща. Второто може да се случи и доста след първото, принципно.
Не виждам пречка да се пусне заповед, ако промяната е в увеличение.
Е тъй де - законът, в който пише, че се декларират дневните над 1000 лв влиза в сила от 01.01.2024 - значи вече е в сила. И доколкото декларацията се подава през 2024 г., когато законът вече е в сила, изпълнявайки го буквално трябва да ги декларираме.

Ясно ми е, че не са го написали добре и недвусмислено, нито пък се натискам да декларирам, ама що да е така?!? Можеше да добавят едно уточняващо изречение в ЗИД-а, че за 2023 не се подават или че се подават за 2024.
Статията добре, ама не ми се изясни откъде следва това: "Дневните командировъчни пари, когато  са необлагаеми съгл. ЗДДФЛ и при условие че годишният им размер, изплатен на физическо лице, превишава 1000 лв., ще се посочват в справките по чл. 73 ал. 1 и ал. 6 за 2024 г."

От подтекста с разграничението на текстове, които влизат в сила съответно през 2023 и през 2024-та ли?
Принципно някои пощи поддържат или могат да изискват от отсрещната поща автоматичен или ръчен отговор, че мейлът е доставен, Ако не - с потвърждение от получателя, друго не се сещам.
Едва ли някой обръща внимание. Аз не слагам, понеже най-малкото информацията в служебната бележка е "чувствителна" и няма място в класьора с изходящи :)
Пътен лист от единия ъгъл на фермата до другия е малко странно :) , може би да определите разход на курс (ако маршрутът е еднакъв или сходен) и да отчитате по броя курсове, дни или някаква периодичност?
И аз се чудя. За изменението е написано така за §17 т. 1 б. Б от ЗИДЗДДФЛ - "Законът влиза в сила от 1 януари 2024 г. с изключение на § 17, т. 1, буква "б" - относно думите "т. 24, когато годишният размер на дохода, изплатен на физическо лице, превишава 3000 лв.", която влиза в сила от 1 януари 2023 г."
от която разлика си правя извода, че за едните ще подаваме догодина. Ама пък вече сме 2024 и законът е в сила, а в него пише, че трябва да се подава...?!?
Мой познат работи в Община по трудово правоотношение /не е държавен служител/ и от над 10 години им премахнаха клас прослужено време на всички като него. Как става - не знам.
Зачетох се в тоя чл. 107а, който го спомена ХХХХХ и там пише:

(14) Допълнителните възнаграждения на служителите, работещи по трудово правоотношение в държавната администрация, са:
1. допълнително възнаграждение за нощен труд;
2. допълнително възнаграждение за извънреден труд;
3. допълнително възнаграждение за работа през официалните празници;
4. допълнително възнаграждение за времето на разположение;
5. допълнително възнаграждение за постигнати резултати;
6. допълнително възнаграждение за изпълнение и/или управление на проекти или програми по ал. 9.

(18) На служителите, работещи по трудово правоотношение в държавната администрация, не може да се определят допълнителни възнаграждения на основания, различни от посочените в този кодекс. В други закони не може да се определят допълнителни възнаграждения на служителите.

Изглежда "стаж" наистина не им се плаща на работещите по ТД в държавната администрация? Дали общината се води държавна администрация не съм търсил.