Програма за изчисляване на запор

29.11.2017, 09:47 25094 16

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

КиК Инфо

• Публикации: 421 / 121
  • www.kik-info.com
  • Администратор на сайта
С помощта на този калкулатор можете лесно да изчислите сумата, която следва да удържите в случаите на запор по чл. 446 от Гражданския процесуален кодекс. Предвидени са случаите на удръжки и при запори за издръжки.

www.kik-info.com/kalkulatori/zapor-po-chl-446.php

dalila

• Публикации: 5543 / 364
Чудесно! Благодаря :)
И аз така ги смятам запорите, а не както някой беше пуснал тук програмка, където от разликата до МРЗ се смяташе частта по чл.446

Катя Крънчева

:) Знаем за споровете около смятането и затова се обърнахме към НОИ (по телефона) как ще смятат пенсиите от 01.11.2017 г. Отговорът с пенсия 910 лв., без деца бe, че сумата на удръжката по запора е 303.33 лв. Затова заложихме тази логика на смятане в калкулатора.

За това, което даваха като аргумент колегите в другите теми, с тълкувателно решение на ВКС № 2 от 26.06.2015, то трябва да се каже, че там не е посочено, 1/3, 1/4 и тн.. да се смятат върху разликата между полученото възнагаждение и минималната. Говори се само, че минималната е гарантиран доход.

dora7109

• Публикации: 1 / 1
Може ли да поясните, защо не излиза другата тема за програма за изчисляване на запор? Дори при търсене с Гугъл линка препраща към настоящата тема. Само евентуално кешираната версия дава възможност да се прегледа предишната тема?Или може би аз нещо не се  справям с търсенето. Защото има и друга гледна точка по въпроса с удръжките, както и тълкуване на ЧСИ-та също по телефона, но в подкрепа на приспадане на МРЗ преди изчисляване на размера на удръжката.

ХХХХХ

• Публикации: 5222 / 728
Има си я и другата тема. Вижте в Раздели > Счетоводство и данъци > Бланки и материали.

Марина Лудиева

• Публикации: 8 / 0
Важи ли това изчисляване върху стари запори към ЧСИ или само за нови , след тази дата

ХХХХХ

Важи ли това изчисляване върху стари запори към ЧСИ или само за нови , след тази дата
Изчисляването на удръжката по запора се прави при всяко плащане. След влизането в сила на поправката в чл.446 удръжката от всяко плащане, върху което е наложен запор, се изчислява по новите правила.

delphine

• Публикации: 7713 / 1277
има и друга гледна точка по въпроса с удръжките, както и тълкуване на ЧСИ-та също по телефона, но в подкрепа на приспадане на МРЗ преди изчисляване на размера на удръжката.

Много актуален стана този въпрос и наболял, защото няма нищо по-болезнено от това да олекне на някого джоба и то благодарение на нашите изчисления и разбирания по въпроса. До момента, в който ще излезе някакво официално разяснение от институциите аз смятам да продължавам изчислението , както съм го правила до момента - от нетното възнаграждение изваждам МРЗ и тогава прилагам разпоредбите на чл.446 ГПК. Коментирала съм това и с ЧСИ - не съм имала разногласия. То всъщност това последното май е най-важно.

Катя Крънчева

Задали сме въпроса писмено в НОИ. И в другата тема писах, разговарях с НОИ по телефона преди да пуснем калкулатора. Попитах ги дали при изчисляването на удръжките на запорите от пенсиите вадят първо МРЗ преди отделянето на 1/3, 1/4 и тн. Отговорър беше НЕ. Попитах и с пример. Казаха - на пенсия 910 лв, (без деца) запорът е 303.33 лв. След като ни изпратят отговора си по имейл ще го публикувам.

was2014

• Публикации: 89 / 3
Задали сме въпроса писмено в НОИ. И в другата тема писах, разговарях с НОИ по телефона преди да пуснем калкулатора. Попитах ги дали при изчисляването на удръжките на запорите от пенсиите вадят първо МРЗ преди отделянето на 1/3, 1/4 и тн. Отговорър беше НЕ. Попитах и с пример. Казаха - на пенсия 910 лв, (без деца) запорът е 303.33 лв. След като ни изпратят отговора си по имейл ще го публикувам.
А ако пенсията е 680 лв. /без деца/?

delphine

• Публикации: 7713 / 1277
След като ни изпратят отговора си по имейл ще го публикувам.

Благодаря, че се ангажирате !  :good:

Аз не бих се учудила да получим някакви указания как следва да удържаме едни големи пари от едни малки заплати и пенсии. И след като законотворците не са помислили за социалния "ефект" от тези неща може все по-чести да са делата в съда по тези въпроси.

Catch-22

• Публикации: 209 / 22
А ако пенсията е 680 лв. /без деца/?
по цитираната методика на НОИ - 220 лв

еее

• Публикации: 1 / 0
Имам въпрос относно лице което получава заплата чисто 547.52 лв. и пенсия 293.77 лв., колко трябва да му се удържи запор.
Благодаря предварително!!!

Катя Крънчева

Както обещах, публикувам отговора на НОИ по нашето запитване за изчислението на запорите по чл. 446 от ГПК. Вижте тук:
https://www.kik-info.com/novini/novini-i-akcenti/Otnosno-Izchislenieto-na-zaporite-sled-promenite-na-chl.129962.php

горка

• Публикации: 10 / 0
Здравейте, имам запор на заплата по чл.466 ал.1, но моята нето заплата не надвишава 510 -МРЗ за в момента. Каква сума може да ми удържа счетоводителката. Аз внасям на ръка всеки месец по това дело. Благодаря!

ХХХХХ

моята нето заплата не надвишава 510 -МРЗ за в момента. Каква сума може да ми удържа счетоводителката. - никаква. Освен ако запора не е за издръжка.

Hrili

• Публикации: 1194 / 222
И кратко допълнение. Независимо, че не може да се удържа от трудовото ви възнаграждение, постъпвате  далновидно, като си внасяте сама ежемесечно чуми към ЧСИ. По този начин парирате в известна степен опити за събиране на вземането от други източници и демонстрирате добросъвестност по изпълнението.

п.с,
Имам въпрос относно лице което получава заплата чисто 547.52 лв. и пенсия 293.77 лв., колко трябва да му се удържи запор.
Благодаря предварително!!!

Работодателя не е изясняващ орган лицето пенсия в какъв размер получава, той прилага удръжката, позовавайки се на ГПК и за изплатената от него сума...

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост

Facebook група

Харесайте ни във Facebook