Отписване на задължения от 2010г.

25.02.2016, 10:36 9681 24

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
фирма има задължения към доставчик в размер на 181000лв. по фактури от 2010г.
1-ви вариант
Съгласно чл.46,ал.1, т.1 от ЗКПО през 2015г. трябва да ги отпиша задължително.
т.е.съставям си следните сч.операции: 401/791 и 791/123 и така формирам една огромна счетоводна печалба. Ако се извърши  плащане в следващ период по вече отписаните задължения ще си намаля дан.фин.резултат в ГДД с погасената сума./каква сч.операция правя обаче в този случай?/

2-ри вариант
Не ги отписвам счетоводно/т.е.стоят ми в Оборотната ведомост в с/ка 401/, а само увеличавам дан.фин.резултат - разходи за провизии за задължения по чл.38,ал.1.
При плащане в следващ период осч. 401/503 и намалявам дан.фин.р-т със платената сума- чл.38,ал.2 Въпроса ми при този вариант е има ли срок,до кога задълженията могат да стоят провизирани?


KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
моля някой, който е по наясно с казуса да се включи

KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
 :( :(

KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
моля някой да се се включи по темата

irenabrili

  • Публикации: 6006 / 933
Здравейте,
Как ще постъпите зависи от решението на ръководството относно съдбата на това просрочено задължение.
При всички случаи, налице е обстоятелство по чл. 46, ал. 1, т. 1 от ЗКПО, което Ви задължава да увеличите финансовия резултат с цялата сума на неизплатеното задължение.
Ако не възнамерявате да го погасявате, най-добре е да го отпишете като приход.
Ако в плановете на фирмата съществува намерение за плати задължението, само увеличете финансовия резултат при преобразуването, без да правите счетоводни записвания на преобразуването и при погасяване на задължението ще посочите в намаление размерът на платеното. Или също в бъдещ период може да го отпишете на приход, но да намалите финансовия резултат, увеличен сега. 

KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
благодаря irena
значи правилно ли съм разбрала?
доколкото знам фирмата има някакви намерения да плаща,не знам дали цялата сума, но...... В ГДД трябва да увелича резултата /в т.9-Сума на задълженията-чл.46.ал.1/, без да правя никакви счетоводни записвания,така ли?
Ако през следващи  години се извърши плащане-401/гр.50 и съответно в намаление на ГДД.?

KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
а ако сега го отпиша на приход и извърша плащане през следваща година, то това ще ми е непризнат за данъчни цели разход и с него ще трябва на увелича резултата си?

irenabrili

  • Публикации: 6006 / 933
В ГДД трябва да увелича резултата /в т.9-Сума на задълженията-чл.46.ал.1/, без да правя никакви счетоводни записвания,така ли?
Ако през следващи  години се извърши плащане-401/гр.50 и съответно в намаление на ГДД.?
:good:

KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
 и последен въпрос:
намалението по коя точка ще да е?
в т.10 и 11 се говори за чл.46,ал.3,т.1 и съответно т.2, а там става въпрос ако сме увеличавали фин.резултат през предходна година.В случая аз не съм, аз го правя при изтичане на 5-годишния давностен срок.

KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
 ако през 2015 увелича фин.резултат/т.9 в ГДД/,
то при частично  плащане в следващ момент ще имам само един паричен поток - 401/503 без да имам намаления или увеличения в ГДД.
Ако в един момент вече се установи че няма да има плащане, тогава вече ще имам сч.записвания: 401/709 и съответно ще посоча в намаление.
Така мисля аз,уповавайки се на чл.46,ал.3
"Когато ал.1 е приложена през предходна година,то тогава счет.фин резултат се намалява със сумата на погасеното задължение"
В случая аз не съм прилагала ал.1 в предходна година/преди 2015г./, затова смятам, че при частично плащане ще има само 401/гр.50 без да увеличавам или намалявам в ГДД.
Моля поправете ме ако греша :noexpression:

delphine

  • Публикации: 7861 / 1302
ЗКПО

Скрит текст :

В чл.46 точно се визира кога да бъде направено увеличението на финансовия резултат - в годината на настъпване на определено обстоятелство - не по-рано. Ако това е направено по-рано то това е данъчно-непризнат приход и не може да поражда последици за фиска .

" (3) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Когато ал. 1 е приложена през предходна година, при определяне на данъчния финансов резултат за текущата година счетоводният финансов резултат се намалява със:......"

Изказаното мнение е, че тази "предходна" година е годината преди изтичане на давността, но това би било незаконосъобразно съгласно ал.1 / а там е точно определено кога да се увеличи ФР / и не е логично ал.3 да допуска  законово нарушение по прилагането на ал.1 .

Смятам, че за текуща следва да приемаме тази, за която съставяме ГДД, а предходна да е тази преди нея.

KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
и аз така смятам и го разбирам
при последващо плащане /частично/ през 2016/  напр.да си намаля фин.резултат със погасената сума
както и при оконч.отписване на задължението също в намаление

delphine

  • Публикации: 7861 / 1302
и аз така смятам и го разбирам
при последващо плащане /частично/ през 2016/  напр.да си намаля фин.резултат със погасената сума
както и при оконч.отписване на задължението също в намаление

Точно така, ако в годината на изтичане на давността сте увеличили ФР с неплатеното задължение.

KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
 :good:
мисля че това е окончателния отговор на казуса
благодарности

KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
последно уточнение:
 ако сега го отпиша на приход  (401/709 и 709/123) и все пак реша в бъдеще да извърша плащане /частично или цялостно/, то това признат или  непризнат за данъчни цели разход ли е  (629/503) и с него ще трябва ли на увелича резултата си?

delphine

  • Публикации: 7861 / 1302
ЗКПО
чл.46
(3) (Нова - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Когато ал. 1 е приложена през предходна година, при определяне на данъчния финансов резултат за текущата година счетоводният финансов резултат се намалява със:
1. сумата на погасеното през текущата година задължение;

При изтичане на давностния срок 401/709        - данъчно признат приход
При последващо плащане                6.../501,503 - данъчно признат разход

KALINA_TS

  • Публикации: 493 / 8
 :good:

ditzve

  • Публикации: 796 / 38
Пак наближи края на годината и започват терзанията с отписванията на вземания и задължения.
Фирма има задължение по ф-ра от м.05.2011г. Съгласно чл.46 от ЗКПО ,тази година трябва да увеличим ФР,независимо дали счетоводно ще го отпишем или не.Това е така,но тази фирма вече трета година не извършва дейност.Подават се само нулеви СД по ЗДДС.Сумата не е малка-37000лв.Няма стоки,няма пари по каса.банковата сметка е закрита.Вчера говорих със собственика на фирмата.Получи нервна криза и ме обяви за ненормална.Каза,че и без това щял да закрива фирмата.
Нещо да ме посъветвате ?Ако нищо не предприемем и минат още няколко години,при евентуално закриване на фирмата,как би се погледнало на това.Примерно минали са 10г. и се започне процедура по закриване на фирмата.

irenabrili

  • Публикации: 6006 / 933
Здравейте,
Най-вероятно това задължение не е и действително, а е по някаква фиктивна покупка. Иначе би имало дело и търсене на плащане.
Съчувствам.
Няма ли на кого "контрагентът" да цедира вземането от Вашата фирма?
Цесията не изисква издаването на фактура и може да се оформи със стара дата от тази година.
Имате ли контакт с кредитора? Разменяте ли писма за потвърждения на салда?
Помислете в тази плоскост.
Успех :good:

ditzve

  • Публикации: 796 / 38
Кредиторът е фирма на роднина.То,затова и няма дела и т.н. Ама и тази фирма е полу спряла да работи.Няма стока,няма работници. От време на време -тази година три пъти са пускани фактури за някакви услуги с машина.Не знам какво да ги посъветвам.Питат ме,колко години трябвало да минат,че никой да не ги търси за нищо.
То ,ако зависи от мен,никой няма да ги търси,ама не ги решавам аз тези работи.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група

Харесайте ни във Facebook