Допълнителни споразумения при промяна на работодателя

06.12.2013, 13:23 8602 6

06.12.2013, 13:23
Публикации: 16 / 2
Здравейте,
трябва ли да се сключат допълнителни споразумения между фирмата и работниците при промяна на работодател - чл. 123а, ал. 1 При сключване или прекратяване на договор за отдаване на предприятието или на обособена част от него под наем, аренда или на концесия?
Има пусната официална заповед за това - може ли тази заповед да служи за основание, че работника преминава от един работодател към друг или трябва да направя и допълнително споразумение. Питам, защото служителите, които минават към новия работодател са 160 човека и дали мога да си спестя писането на допълнителни споразумения или мога да копирам 160 пъти заповедта и да я приложа към всяко едно досие.
Благодаря Ви предварително за отговорите!
#1 | 06.12.2013, 13:31
Публикации: 16 / 2
ПС: Само да добавя, че работниците имат сключен колективен трудов договор със стария работодател и след приключване на концесиятата се очаква да преминат пак към стария си работодател.
За първи път ми се случва този казус, моля ако някой знае нещо, което да ме насочи, ще бъда благодарен!
#2 | 06.12.2013, 13:34
Публикации: 5497 / 371
Имала съм прехвърляне по чл.123. Подадох само У-ние по чл.62.
ДС не съм пускала.

#3 | 06.12.2013, 14:40
Публикации: 16 / 2
Благодаря Ви за отговора,
и аз пуснах уведомление по чл. 62.
Приятен ден Ви желая!
#4 | 23.03.2016, 15:06
Публикации: 10 / 4
При прехвърляне на предприятие на ЕТ по чл. 15 от ТЗ към ЕООД чрез продажба и заличаване на ЕТ от ТР прилага ли се чл. 123 ал. 1 от КТ? Ако отговорът е да, в коя точно хипотеза попада, моля?
1. сливане на предприятия;
2. вливане на едно предприятие в друго;
3. разпределяне на дейността на едно предприятие между две или повече предприятия;
4. преминаване на обособена част от едно предприятие към друго;
5. промяна на правноорганизационната форма на предприятието;
6. смяна на собственика на предприятието или на обособена част от него;
7. преотстъпване или прехвърляне на дейност от едно предприятие на друго, включително прехвърляне на материални активи.

Според адвоката попада и трябва да подам уведомление за промяна на работодател. Но какъв код да посоча в 2. Основание на промяната на работодателя, моля?
#5 | 23.03.2016, 15:08
Публикации: 6679 / 661
Според мен 5, но знае ли човек.
#6 | 23.03.2016, 15:27
Публикации: 10 / 4
Благодаря за бързия отговор, marpan_64!

Според мен със сигурност изключвам хипотезите по т. 1, 2, 3, 4 и 7. 

Доста неща има за самото прехвърляне на предприятието в мрежата, но най-вече от гледна точна на ЗДДС,  ЗДДФЛ и осчетоводяванията. За договорите с работниците не намерих. Адвокатът е сигурен, че попада в чл. 123 ал. 1 от КТ и с подаването на уведомлението за промяна на работодател приключват нещата.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група