Допълнително споразумение или заповед след увеличението на МРЗ от 01.01.2018 г.

22.12.2017, 19:02 59974 3

22.12.2017, 19:02
Публикации: 550 / 224
Администратор на сайта
От 1 януари минималната работна заплата (МРЗ) за страната се увеличава от 460 лв. на 510 лв. Размерът на МРЗ се повишава с 10,9%. Увеличението е публикувано в Държавен вестник, брой 102 от 22.12.2017 г., чрез Постановление № 316 от 20 декември 2017 г. за определяне нов размер на минималната работна заплата за страната. Минималната часова работна заплата ще е 3,07 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица. Размерът на минималната месечна работна заплата се определя за пълен работен месец.

Варианти за измение на трудовото правоотношение

В чл. 119 от Кодекса на труда (КТ) е залегнал общият правен принцип по отношение на договорите – те могат да бъдат изменяни по общата воля на страните. Трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните за определено или неопределено време.

Но когато се касае за увеличение на заплатата, то съгласно чл. 118, ал. 3 от КТ работодателят може едностранно да увеличава трудовото възнаграждение на работника или служителя.

За по-бързо и по-лесно изготвяне на документите препоръчваме на нашите потребители две приложения, чрез които могат да изготвят накуп споразумения или заповеди на всички служители по списък:

Приложенията могат да издава документи за множество служители наведнъж чрез импорт от файл, както и служител по служител.

По данни на КНСБ над 400 000 българи работят за минимална заплата, което в национален план означава хиляди допълнителни споразумения или заповеди.




kik info
По-бързо. По-удобно. По-сигурно.*
Хиляди счетоводители се абонираха и ежедневно ползват www.kik-info.com.
#1 | 06.03.2018, 14:23
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Това важи ли и за служителите в отпуск по майчинство?
В случая, аз съм в такъв отпуск от 2015 г.

Благодаря!
#2 | 06.03.2018, 15:37
Публикации: 9326 / 1567
Здравейте,
Това важи ли и за служителите в отпуск по майчинство?
В случая, аз съм в такъв отпуск от 2015 г.

Благодаря!
Минималната заплата  важи за всички, които работят на пълно работно време. При Вас едно подобно увеличение няма нито смисъл, нито ефект, нито полза. Подписването не е нужно до момента, в който тръгнете на работа. Е, не е нито невъзможно, нито забранено увеличаването на заплатата на работник в болнични, майчинство или болничен.
#3 | 07.03.2018, 13:20
Публикации: 2 / 0
Благодаря за отговорът!
Тъй като ще се върна на работа съвсем скоро, но искам да ползвам веднага платената отпуска за миналите две години, без прекъсване с майчинството, те на старите осигуровки ли ще бъдат платени? Задължен ли е работодателят да ги актуализира от 360 на 510 лева?
Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група