Лични разходи на ЕООД

26.03.2016, 13:13 9466 11

26.03.2016, 13:13
Публикации: 629 / 3
Здравейте мога ли с тези счет операции да осчетов ЛИЧНИТЕ покупки на Собст еоод става въпрос за покупкяа на храна от метро ???

493 - 100                             
4531 - 20                             
         / 401  120 - дост метро   
                                  и  401- метро / 501-каса- 120 
                                  и после 411 клиент - собственика  / 709 -120
      СОБСТВЕНИКА да НЕ внася сумата в касата защото има да ПОЛУЧАВА ДИВИДЕНТ ???

МОЛЯ за съвек мога ли да водя по този начин ???
#1 | 26.03.2016, 13:39
Публикации: 320 / 26
Последната операция - клиент собсвеникът / приход - не е наред, както и ползване на ДДС за лични нужди, разчетът със собственика е по 493 и той ще се закрие, когато възстанови парите във фирмата
#2 | 26.03.2016, 13:48
Публикации: 629 / 3
А как бихте направи ли  ВИЕ котировките
Не се внася сумата зашото има да взина начислен но не изплатен дивидент а прихода ще произлиза от това че като се използва ДДС веднага да се внесе
да дъде включен в дневника за покупки и продажби една и съща сума  100  20 и 100 20
#3 | 26.03.2016, 15:42
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Здравейте мога ли с тези счет операции да осчетов ЛИЧНИТЕ покупки на Собст еоод става въпрос за покупкяа на храна от метро ???

493 - 100                             
4531 - 20                             
         / 401  120 - дост метро   
                                  и  401- метро / 501-каса- 120 
                                  и после 411 клиент - собственика  / 709 -120
      СОБСТВЕНИКА да НЕ внася сумата в касата защото има да ПОЛУЧАВА ДИВИДЕНТ ???

МОЛЯ за съвек мога ли да водя по този начин ???
1. Аз не бих ползвал ДДС за личните покупки на собственика на капитала.
2. Тъй като „разходите“ са отчетени в разчетна сметка е НЕДОПУСТИМО да докладвате приход. Основно правило в счетоводството. Няма разход - няма приход.
3. Не е задължително собственика да възстановява парите в дружеството ВЕДНАГА, но  ако има да получава суми от неразпределена печалба  (Подчертавам, защото само при АД съществува понятието „дивидент“!) МОЖЕ да се извърши прихващане.
4. МОЖЕ БИ НЕ СЕ СЕЩАТЕ, но прихващането на суми, които са част от печалбата на дружеството става САМО с решение на едноличния собственик на капитала. Т.е. това не е СЧЕТОВОДЕН ВЪПРОС.
5. Личният ми съвет е да предупредите този собственик, че счетоводството НЕ Е МЪРЗЕЛИВА работа, което означава, че ТРЯБВА да използва табелка „СЛЕДВАЩ КЛИЕНТ“, когато си пазари луканките, ракията, самобръсначките или превръзките в „Метро“.
6. Съвсем лична молба: Ако решите да създадете дискусия или имате допълнителни въпроси, моля пишете с цели думи и използвайте малки и големи букви.  :wink1:   
#4 | 26.03.2016, 20:58
Публикации: 629 / 3
БЛАГОДАРЯ ВИ за разяснението

могали тези фактрури ВЪОБЩЕ да не ги заприхождавам т.е нито приход нито разход
макар че са на името на фирмата

в последствие няма ли да имам проблеми от НАП ако постъпя така ? - да не ги осчетоводявам
#5 | 26.03.2016, 23:07
Публикации: 110 / 35
ПЕТЪР ПЕТРОВ
Аз бих осчетоводил фактурата като разделя покупките на фирмата от тези на собственика ѝ. Представете си хипотеза, че сумата по фактурата е 9,999.99 лв., от които 19,99 лв. - ножчета за бръснене.  :smile1: Ако фактурата „изчезне“ се създава нереална каса или неравнение с банката. 10-20 подобни фактури и ще се чудите какво да правите с нереалната касова наличност. И това ще бъде малък проблем.  :smile1: Не знам защо, но оставам с впечатлението, че собственика на капитала (извинявам се, ако сте вие!) въобще не държи да има счетоводство?! Дано да не греша, но мисля, че по-скоро му трябва „нещо за пред данъчните“.
#6 | 27.03.2016, 08:15
Публикации: 6403 / 1130
...................
в последствие няма ли да имам проблеми от НАП ако постъпя така ? - да не ги осчетоводявам
Може да попаднете в селекция за ревизия по резултат от насрещна проверка.
За НАП не осчетоводяването на разходни фактури е сигнал за укриване на приходи.
Точно за фактури от МЕТРО ставаше дума при един мой разговор с позната данъчна от сектор "Ревизии".
#7 | 27.03.2016, 13:29
Публикации: 9346 / 1573
Да се вмъкна в темата с един въпрос за фактурите от Метро:
Служител има фирмена карта за пазаруване в Метро. Един ден /или всяка седмица :)/ минава през магазина и си прави седмичните покупки за дома - три кила месо, брашно, храна за кучето, бира, тоалетна хартия, две тениски и т.н. Плаща със собствените си пари. Не представя фактурата в счетоводството. Как се процедира с такива фактури при насрещна проверка?
Фирмата е по ДДС и с предмет на дейност строителство и  изключва употребата на тези стоки.

И още един подобен въпрос - когато същата  покупка е от склад за строителни материали, където нашата фирма ползва отстъпки. Покупката е лична, с лични средства и фактурата не е представена в счетоводството, но материалите са вложими в дейността. В този случай как може да се защитим при проверка?
#8 | 27.03.2016, 14:35
Публикации: 2974 / 397
Вземете картата на служителя :)))
Според мен трябва да представя фактурите, да ги вкарвате в дневника без ДДС и да ги минавате през разчет. Пускате един ПКО, че е възстановил парите на каса.
По същия начин с всякакви други фактури. Макар че тези строителните какво ви пречи да ги вложите някъде? :))
#9 | 27.03.2016, 19:57
Публикации: 6403 / 1130
ХХХХХ,
Честно казано и аз се озадачих от този подход на НАП :blink:
Тук просто споделих какво ми каза данъчната, а тя е от ревизиите от Аксаков...
Предполагам не е нужно нещо повече от една разписка, че картата на еди коя си дата е предоставена на еди кой си служител за лични покупки.
Предложеното от Pupeshche е супер прадпазливо и абсолютно законосъобразно, но и горното би вършило работа, ако не искаме да пълним оборотката с "частни" обороти.
Наистина, от една страна, фактурите са на името на фирмата, но това е проблем само за целите на ЗДДС. От друга страна, какво общо има това с останалата част от счетоводството на фирмата?
#10 | 27.03.2016, 21:22
Публикации: 332 / 38
Според мен трябва да представя фактурите, да ги вкарвате в дневника без ДДС и да ги минавате през разчет. Пускате един ПКО, че е възстановил парите на каса.
Съгласен съм само, че без ПКО защото реално плащането не е с фирмени пари и на касата нищо не се възстановява  :smile1:
Дт Разчет -К-т Достачик
Д-т Доставчик  К-т Разчет
#11 | 28.03.2016, 19:31
Публикации: 629 / 3
БЛАГОДАРЯ ВИ за  СЪВЕТИТЕ и ОТГОВОРИТЕ
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група