актуална версия

НАРЕДБА ЗА ФОРМАТА, СЪДЪРЖАНИЕТО, СРОКОВЕТЕ, РЕДА И НАЧИНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ ПО ЧЛ. 8, АЛ. 1 ОТ ЗАКОНА ЗА ФИНАНСОВОТО УПРАВЛЕНИЕ И КОНТРОЛ В ПУБЛИЧНИЯ СЕКТОР

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С наредбата се определят формата, съдържанието, сроковете, редът и начинът за представяне на информация за функционирането, адекватността, ефикасността и ефективността на системите за финансово управление и контрол в организациите от публичния сектор, наричани по-нататък "състояние на системите за финансово управление и контрол".

Чл. 2. Наредбата се прилага от ръководителите на организациите по чл. 2 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор, с изключение на Висшия съдебен съвет и Сметната палата.

Чл. 3. (1) Целта на наредбата е създаването на линия за докладване и отчетност на състоянието на системите за финансово управление и контрол и изпълнение на управленската отговорност. Информацията, представена по реда на наредбата, има за цел осигуряване на публичност и прозрачност на състоянието на системите за финансово управление и контрол в публичния сектор.

(2) Всеки ръководител на организация - разпоредител с бюджет от по-ниска степен, на търговско дружество с над 50 на сто държавно участие в капитала, на държавно и на общинско предприятие, се отчита и докладва за състоянието на системите за финансово управление и контрол в своята организация пред горестоящия разпоредител с бюджет, съответно пред съответния ръководител на организация, който упражнява правата на собственост, чрез изготвяне и представяне на информация при условията и по реда на глави втора и трета.

(3) Ръководителите на търговските дружества с над 50 на сто общинско участие в капитала, както и ръководителите на техните дъщерни дружества се отчитат и докладват за състоянието на системите за финансово управление и контрол пред общинския съвет при условията и по реда на глави втора и трета.

(4) Всеки ръководител на организация - първостепенен разпоредител с бюджет, изготвя и представя информация за състоянието на системите за финансово управление и контрол при условията и по реда на глави втора и трета, като включва и получената информация от организациите по ал. 2 и 3.

Чл. 4. Всеки ръководител на организация по чл. 2 носи отговорност за пълнотата, верността и актуалността на представената информация.

Глава втора.
ФОРМА И СЪДЪРЖАНИЕ НА ИНФОРМАЦИЯТА

Чл. 5. Информацията, представяна по реда на наредбата, се изготвя под формата на доклад за състоянието на системите за финансово управление и контрол съгласно приложението. Докладът включва данни за контролната среда, управлението на риска, контролните дейности, информацията, комуникацията и мониторинга в организациите.

Чл. 6. (1) Докладът по чл. 5 съдържа следните части:

1. самооценка на ръководителя за общото състояние на системите за финансово управление и контрол в съответната организация;

2. предприети действия за развитие и подобрение на финансовото управление и контрол в съответната организация;

3. области на финансовото управление и контрол, които се нуждаят от развитие и подобрение;

4. източниците на информацията, използвана за изготвянето на доклада.

(2) Самооценката по ал. 1, т. 1 може да бъде "много добра", "добра", "задоволителна" или "незадоволителна". Ръководителят на организацията определя оценката на системите за финансово управление и контрол в своята организация въз основа на дадените отговори във въпросника по чл. 7 и на анализ на информацията, получена от доклади на вътрешните одитори, на Сметната палата и на инспектората и от други подходящи източници.

(3) Всеки ръководител на организация изготвя доклада и въпросника за организацията, която ръководи, като включва в тях и информацията от докладите и въпросниците, получени от ръководителите на организации от по-ниска степен, търговските дружества по чл. 2, ал. 2, т. 8 и 9 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор, държавните и общинските предприятия към него.

(4) Докладът на първостепенните разпоредители с бюджет съдържа и допълнителна част в съответствие с чл. 9, ал. 7.

Чл. 7. (1) Министърът на финансите ежегодно до 1 декември утвърждава въпросник за самооценка на системите за финансово управление и контрол и указания за годишното докладване за състоянието на системите за финансово управление и контрол в организациите от публичния сектор.

(2) Утвърденият въпросник за самооценка и указанията за годишно докладване се изпращат до ръководителите на организации - първостепенни разпоредители с бюджет, и се публикуват на интернет страницата на Министерството на финансите в срок до 10 дни от утвърждаването му.

Глава трета.
РЕД, СРОКОВЕ И НАЧИН ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ИНФОРМАЦИЯТА

Чл. 8. (1) Ръководителите на организации - първостепенни разпоредители с бюджет, създават организация за изпълнение на изискванията на наредбата - линия на докладване, отговорни лица и срокове.

(2) За търговските дружества с над 50 на сто общинско участие в капитала докладването се извършва по реда на чл. 9, ал. 6.

Чл. 9. (1) Ръководителите на организации - разпоредители с бюджет от по-ниска степен, представят докладите и попълнените въпросници на ръководителите на организации - второстепенни разпоредители с бюджет, в срок до 1 февруари на следващата година.

(2) Ръководителите на организации - второстепенни разпоредители с бюджет, анализират информацията по ал. 1, изготвят доклад за състоянието на системите за финансово управление и контрол в организацията и попълват въпросник за самооценка. В доклада и въпросника се включва и информация за състоянието на системите за финансово управление и контрол във всички разпоредители с бюджет от по-ниска степен. Докладът и въпросникът за самооценка се представят на ръководителите на организации - първостепенни разпоредители с бюджет, в срок до 28 февруари на следващата година.

(3) Ръководителите на търговски дружества, чийто капитал е собственост на търговски дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала, представят доклад и въпросник за самооценка на ръководителите на търговските дружества - собственици на капитала им, в срок до 1 февруари на следващата година.

(4) Ръководителите на търговски дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала и на държавните предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон представят доклад и въпросник за самооценка на съответния ръководител на организация, който упражнява правата на собственост, в срок до 28 февруари на следващата година. В доклада и въпросника се включва обобщена и анализирана информация за състоянието на системите за финансово управление и контрол в организациите по ал. 3.

(5) Ръководителите на търговски дружества, чийто капитал е собственост на търговски дружества с над 50 на сто общинско участие в капитала, представят доклад и въпросник за самооценка на ръководителите на търговските дружества - собственици на капитала им, в срок до 1 февруари на следващата година.

(6) Ръководителите на търговски дружества с над 50 на сто общинско участие в капитала представят доклада и въпросника за самооценка на общинския съвет в срок до 10 февруари на следващата година. В доклада и въпросника се включва обобщена и анализирана информация за състоянието на системите за финансово управление и контрол в организациите по ал. 5. Общинският съвет представя информацията на кмета на съответната община в срок до 28 февруари на следващата година.

(7) Ръководителите на организации - първостепенни разпоредители с бюджет, изготвят доклад и попълват въпросник за самооценка. В доклада и въпросника се включва обобщена и анализирана информация за състоянието на системите за финансово управление и контрол в разпоредителите с бюджет от по-ниска степен, търговските дружества по чл. 2, ал. 2, т. 8 и 9 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор и държавните и общинските предприятия към него.

(8) Ръководителите на организации - първостепенни разпоредители с бюджет, представят изготвения доклад и въпросника от самооценката на ръководителя на вътрешния одит за становище относно съответствието на подадената информация с резултатите от извършената одитна дейност през отчетната година в срок до 25 март на следващата година.

(9) Ръководителите на организации - първостепенни разпоредители с бюджет, включват в доклада по ал. 7 становището по ал. 8 на ръководителя на вътрешния одит. Становището се отразява в допълнителна част на доклада.

Чл. 10. Ръководителите на организации - първостепенни разпоредители с бюджет, представят доклада и попълнения въпросник по чл. 9, ал. 7 на министъра на финансите в срок до 31 март на следващата година по електронен път чрез модул "Годишно докладване" в Информационната система за финансово управление и контрол и вътрешен одит.

Чл. 11. Министърът на финансите използва информацията, получена по реда на чл. 10, за:

1. изготвяне на консолидирания годишен доклад за вътрешния контрол в публичния сектор по чл. 20 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор;

2. актуализиране и доразвиване на методическите насоки и указания, издавани от министъра на финансите, и за подпомагане на обучението в областта на вътрешния контрол.

Приложение към чл. 5

ДОКЛАД

за състоянието на системите за финансово управление и контрол за 20....... г.

 

в ........................................................................................................................................................................

(наименование на организацията)

 

І. Общо състояние на системите за финансово управление и контрол

В тази част ръководителят на организацията по чл. 2 извършва самооценка относно общото функциониране, адекватността, ефикасността и ефективността на системите за финансово управление и контрол.

ІІ. Области на финансовото управление и контрол, в които са предприети действия, насочени към развитие и подобрение

В тази част се описва какви конкретни действия, насочени към развитие и подобрение на финансовото управление и контрол, са предприети през годината, която се отчита.

ІІІ. Области на финансовото управление и контрол, които се нуждаят от развитие и подобрение

В тази част се извършва анализ и се описват онези елементи от финансовото управление и контрол, които според съответния ръководител е необходимо да бъдат доразвити или подобрени. Тук трябва да се извърши анализ на обстоятелствата, които представляват проблем или трудност, и да се посочат мерките, които е необходимо да бъдат предприети за тяхното преодоляване.

ІV. Източници на информацията, използвана за изготвянето на доклада

В тази част се посочват както извършената самооценка по въпросника, така и одитни доклади на вътрешните одитори и на Сметната палата, проверки на инспектората или други контролни органи и други източници на информация, използвана за изготвянето на доклада.

V. Допълнителна част

В тази част се отразява становището на ръководителя на вътрешния одит за съответствието на подадената в доклада и въпросника за самооценка информация с резултатите от извършената одитна дейност. В случай че към датата на изготвяне на доклада в организацията не са назначени вътрешни одитори, това обстоятелство се посочва.

 

Дата ................................                                     Подпис на

                                                                               ръководителя: ..............................

 

Статии от КиК

Абонамент 2024

Абонамент 2024

8269
Уважаеми потребители, Платформата е актуализирана и подготвена за работа за 2024 година. ➤ Препоръчваме да...
Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Отчет за собствения капитал

49
Имаме спор за попълването на ОСК В края на 2022 имам непокрита загуба от мин години 43 и печалба 81  В ОСК за 2023 ги посочвам с...

Пропусната декларация по чл. 55 от ЗДДФЛ

252
Благодаря за отговорите

Срок на договор

77
Здравейте в уведомление по чл.62 за рег. на ТД в срок на договора се пише първия неработен ден. В приложение 9 за болничните - в...

ГДД чл 50 и доход лихва в приложение 6

102
delphine  благодаря от сърце  за бързият отговор
Още от форума