Автор Тема: Бланка: Сметка за изплатени суми по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ  (Прочетена 44668 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Airini

• Регистриран
  • Публикации: 225
  • Рейтинг: 7
Мдааа, верно че беше така. Благодаря много!

Неактивен Katya

В бланката СИС 2014 в сайта днес добавихме по желание, които иска да включи служебна бележка (новия образец) само за дохода по тази СИС. Това е полезно, когато лицето има само този доход от предприятието за цялата година и съответно няма да обобщава няколко различни сметки.

В последствие ще направим отделен модул в сайта за бланка за обобщаваща служебна бележка от много издадени през годината сметки.

Неактивен silsteton

• Регистриран
  • Публикации: 1
  • Рейтинг: 0
Здравейте, как може да се изключат 10% нормативно признати разходи- получателят е чуждестранно лице. Предварително Ви благодаря

Неактивен Katya

Не трябва да се изключват от бланката за СИС никакви проценти за  нормативно признати разходи. Това е така, защото СИС по чл. 45, ал. 4 се издава само за доходите по чл. 29 или чл. 31 ЗДДФЛ. От написаното от Вас предполагам, че се касае за доход на чужденец от наем. Ако е така, то това е доход по чл 37, ал. 1, т. 4 и не издавате тази сметка.

Неактивен kl_new

• Регистриран
  • Публикации: 1
В тази форма на бланката на СИС липсва полето за попълване на банковата сметка. Също така преди имаше поле, в което се описваше за какъв период е плащането- ОТ... ДО. Пропуск ли е или...?

Неактивен Katya

Не е пропуск. В новата утвърдена бланка няма изисквания за информация за банковите сметки на НАП, както и за период. Има и други разлики, затова сравнете новата и старата бланка.

Неактивен ani8101

• Регистриран
  • Публикации: 2
Здравейте,

Има ли възможност в новата сметка да не се генерират задължително дата на издаване и на договора, а тези полета да имат и опция да бъдат празни с възможност за допълнително попълване на ръка?

Като Ви благодаря предварително за отговора,

Оставам с поздрав, Ани Александрова

Неактивен Katya

Здравейте,

Има ли възможност в новата сметка да не се генерират задължително дата на издаване и на договора, а тези полета да имат и опция да бъдат празни с възможност за допълнително попълване на ръка?

Като Ви благодаря предварително за отговора,

Оставам с поздрав, Ани Александрова

Готово - направено. Предложението Ви е разумно и го направихме веднага.
Поздрави,
Катя

Неактивен Katya

Здравейте,
не виждам къде е указан месеца, за който се отнася СИС. Попълвам месеца във формата, но в разпечатката не се вижда

Днес сме правили корекция в текста на реда от СИС "През месец mmmm 2014г. съм осигурен върху максималния осигурителен доход:". Ако това е бил проблема, то вече е ОК.

Неактивен ani8101

• Регистриран
  • Публикации: 2
Готово - направено. Предложението Ви е разумно и го направихме веднага.
Поздрави,
Катя

Благодаря на Вас и на целия Ви екип за професионализма! Изключително полезни и точни сте във всичко, което правите!

Хубав ден, Ани Александрова 

Неактивен Bojidara

• Регистриран
  • Публикации: 93
  • Рейтинг: 2
Здравейте, използвайки модула за СИС на сайта, формирах за всеки месец от 2013г. тъй като всеки месец сме плащали наем, съответно сметка и служебна бележка.
Правилно ли е така, при условие че като гледам служебната бележка от сайта на НАП там има посочено първо, второ, трето и четвърто тримесечие, което ме навежда на мисълта, че следва да има само една Служебна бележка за цялата година.
Грешно ли е, ако има служебна бележка за всеки месец както аз съм направила?

Неактивен Katya

Аз предпочитам една обобщена годишна служебна бележка и ще направим модул за обобщена до края на месеца.

Все пак вижте ЗДДФЛ, какво казва:

Чл. 45, ал. 4 и ал. 8.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Предприятието или самоосигуряващото се лице, платец на доходи по чл. 29 или 31, издава за изплатените доходи и удържания данък по реда на чл. 43 и 44 сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци, които предоставя на лицето, придобило дохода.

(8) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Служебните бележки по ал. 4 и 7 се издават при поискване от лицето, придобило дохода, а когато лицето не е поискало издаването им - в срок до 15 април на следващата година.

Неактивен Bojidara

• Регистриран
  • Публикации: 93
  • Рейтинг: 2
Като изчета ал.4 това "сметка за изплатени суми и служебна бележка по образци" по скоро ме кара да мисля че е правилно една служебна бележка, както е представена от НАП, показваща дохода за годината по тримесечия.

Неактивен Katya

Не Ви разбрах, защо слагате акцента на "образци" и от това съдите, че е годишна. По образци, означава, че формата е нормативно определена, а не свободен текст. Освен това едно лице може да получи доход от фирмата само през Януари и да не е необходимо да се издават повече нищо.

Аз по-скоро залагам на алинея 8, и ако лицето поиска, то му издаваме служебна бележка всеки път, ако не поиска, то му издаваме една годишно, за да си я препише в данъчната декларация. Ако му издаваме много служебни бележки през годината, било то и с натрупване, то повече рискуваме да го объркаме, отколкото да му помогнем като си попълва личната годишната декларация, каквато е идеята с обобщаването в една служебна бележка.

Затова предлагам:
1. СИС при всяко плащане
2. Ако периодът за който се плаща е по-дълъг, то отделна СИС за всеки месец, в момента на пащането обаче.
3. Служебна бележка веднъж годишно с натрупване.
4. Ако услугата е еднократна и няма да работим повече с това лице, то може и служебна бележка, заедно със СИС през годината.

Неактивен biserb

• Регистриран
  • Публикации: 24
Здравейте,
Попълвам данните за доход от извънтр. правоотношения за м.10 2013г. Когато избера отметката, че доходът се отнася за 4-то тримесечие, в т.2 на СИС /нормативно признати разходи/ стои сума 0,00/нула/, въпреки че преди това съм избрал % НПР.
PS
Ако не се сложи отметката за 4-то тримесечие, сумата по т.2 се попълва

Неактивен pmihaleva

• Редовен потребител
  • Публикации: 598
  • Рейтинг: 38
Първо уточнете защо избирате четвърто тримесечие - ако ще плащате сега за работа, която е извършвана през месец октомври 2013 г., не е четвърто тремесечие, а е първо за 2014 г. Гледа се датата на плащане.

Неактивен biserb

• Регистриран
Първо уточнете защо избирате четвърто тримесечие - ако ще плащате сега за работа, която е извършвана през месец октомври 2013 г., не е четвърто тремесечие, а е първо за 2014 г.. Гледа се датата на плащане.
Доходът е изплатен на 26.11.2013, отнася се за м.10 2013г. Тогава са издадени СИС и СБ, но сега не мога да ги намеря и искам да ги генерирам отново, за да ги изпринтя :)

Неактивен pmihaleva

• Редовен потребител
  • Публикации: 598
  • Рейтинг: 38
Вижте уточнението в сметката: "Когато сумата се изплаща през четвъртото тримесечие на годината, на основание чл. 65, ал. 12 от ЗДДФЛ авансов данък не се удържа и внася. В тези случаи се попълват само редове 1, 5, 6 и 9!"

Затова в конкретния случай, за който питате ред 2 не е попълнен.

Неактивен biserb

• Регистриран
Вижте уточнението в сметката: "Когато сумата се изплаща през четвъртото тримесечие на годината, на основание чл. 65, ал. 12 от ЗДДФЛ авансов данък не се удържа и внася. В тези случаи се попълват само редове 1, 5, 6 и 9!"

Затова в конкретния случай, за който питате ред 2 не е попълнен.

Благодаря, това уточнение ми убягваше, а ТРЗ и ЛС Про попълваше суми в т.2 и това ме подведе допълнително :)

Неактивен Снежана

• Регистриран
  • Публикации: 9
Здравейте,
попълвам СИС за доходи от наем. Използвала съм бланката и преди и не съм имала проблем. Днес обаче в ПДФ файла ми се генерира бял лист. При мен ли е проблема? Преди малко генерирах СИС да доходи от извънтрудови правоотношения и излезе нормално.
Благодаря предварително.

Следете ни във Facebook

Последни теми

Последно в Новини

Говорилня

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.

Най-активни

Тази функционалност на форума е само за регистрирани потребители.
Регистрирай се или влез в своя профил.