Основна или брутна заплата да е над минималната

01.08.2012, 19:01 16116 8

01.08.2012, 19:01
Публикации: 962 / 103
Преди време видях едно становище на МТСП в отговор на въпрос, от което става ясно, че основната заплата не може да е под минималната, но сега не мога да го открия. Трябва ми нещо подобно за доказателство пред работодател, който твърди, че брутната, а не основната заплата е необходимо да е над минималната.
#1 | 01.08.2012, 19:26
Публикации: 6403 / 1130
Не знам становището, но ако поразсъждаваме - коя заплата пишем в ТК? Мисля, че основната. :hmmm: Значи именно тя трябва да е над минималната. :smile1:
#2 | 01.08.2012, 19:31
Публикации: 962 / 103
Аз съм сигурна, че е така, но ми трябва някакъв нормативен документ или указания, които да покажа на работодателя.
#3 | 01.08.2012, 20:59
Публикации: 20 / 0
"Минимална работна заплата - възнаграждение за най-ниско квалифициран труд при нормални условия и пълно работно време. МРЗ е нациоална заплата. Размерът и се определя от МС и се прилага за всички работодатели. Определя се при повременната система на изплащане. Чл. 244, т.1 Кт във връзка с чл.3 КТ МРЗ се определят от МС след тристранно сътрудничество на рабониците/служителите и работодателите. Недопустимо е уговарянето на основната работна заплата под този размер."
#4 | 01.08.2012, 22:47
Публикации: 20 / 0
НАРЕДБА ЗА ДОГОВАРЯНЕ НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА
Чл. 11.  Минималната месечна работна заплата за страната, определена от Министерския съвет, се гарантира при добросъвестно изпълнение на задълженията и не зависи от постигнатите резултати и платежоспособността на работодателя  ;D. Тя е основа за определяне на минималните размери на социалните и осигурителните плащания.
Чл. 12.  Установената минимална заплата за страната може да се завишава при договарянето в отраслите, предприятията и организациите.  Минималната работна заплата, определена чрез договаряне, не може да бъде по-ниска от тази, определена от Министерския съвет.
#5 | 03.09.2012, 16:53
Публикации: 2 / 0
Vizdam che StefkaG veche Vi e otgovorila na vuprosa. Samo da spodelia che imam sustia problem s rabotodatelia si. Osiguriava me na minimalnata za stranata 290 lv kato mi ia schita i za osnovna i za brutna. S tova me lishava ot klasove prosluzeno vreme i drugi dobavki. I na tezi 290 mi vziam otdruzki. Predstavete si kakvo ostava.  Vizte: Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, в сила от 01.07.2007 г. Приета с ПМС № 4 от 17.01.2007 г. Обн. ДВ. бр.9 от 26 Януари 2007г.
 чл. 4 (2) С колективен или индивидуален трудов договор не може да се заменя основната работна заплата или части от нея с допълнителни или други възнаграждения и плащания;
Ima ia svobodno v Internet i vkliucva vsichki izmeneia vkliuchitelno poslednite ot 1 Juli 2012.
#6 | 03.09.2012, 18:24
Публикации: 6403 / 1130
irinaT, обърнете внимание на т. 3 от правилата на форума - писането на кирилица е наложително!
#7 | 03.09.2012, 18:31
Публикации: 2 / 0
Благодаря за забележката. Съжалявам за грешката с латиницата. Вече ще е само на кирилица. Надявам се лицето което се интересуваше от проблема да разчете предния текст. Поздрави
#8 | 03.09.2012, 19:57
Публикации: 30 / 2
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Чл. 48. (1) Гражданите имат право на труд. Държавата се грижи за създаване на условия за осъществяване на това право.
.
.
(5) Работниците и служителите имат право на здравословни и безопасни условия на труд, на минимално трудово възнаграждение и на заплащане, съответстващо на извършената работа, както и на почивка и отпуск при условия и по ред, определени със закон.



КОДЕКС НА ТРУДА

Регулиране на минималните трудови възнаграждения и обезщетения

Чл. 244. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Министерският съвет определя:

1. минималната работна заплата за страната;

НДРЗ

НАРЕДБА ЗА ДОГОВАРЯНЕ НА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА
.
.
ПРИНЦИПИ, НАЧИНИ И ПРОЦЕДУРИ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА МИНИМАЛНАТА РАБОТНА ЗАПЛАТА ЗА СТРАНАТА

Чл. 10. (1) Минималната работна заплата е най-ниското трудово възнаграждение за отработено време или за извършена работа.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група