Осчетоводяване на неизтекла застраховка каско на продаден автомобил

12.03.2015, 19:00 10704 10

12.03.2015, 19:00
Публикации: 67 / 9
Здравейте, въпросът ми е посочен в темата. но все пак малко по-ясно:
фирма притежава автомобил, сключила е едногодишна застраховка каско през август и плаща цялата стойност на полицата веднага. през декември продава автомобила. как следва да се осчетоводи частта от застраховката, отнасяща се за следващата година, след като от евентуално застрахователно събитие ще се възползва купувачът?
моето мнение е, че цялата стойност на полицата следва да се признае за разход в годината на продажбата, но не бих могла да се обоснова. само следвам логическото си мислене. дали съм права?
#1 | 12.03.2015, 20:14
Публикации: 6403 / 1129
Евентуално бъдещо застрахователно събитие какво отношение има към разхода за застраховка? Той се признава при извършването му.
#2 | 12.03.2015, 20:55
Публикации: 67 / 9
може да е старомодно :), но след като застраховката обхваща период от две счетоводни години(в случая 2014 и 2015), в общия случай(ако автомобилът продължава да си е собственост на дружеството и през двете години) за разход през текущата година отнасям част от застрахователната премия, пропорционално на дните до края на текущата година. останалата част признавам за разход в следващата година. затова сега се чудя. но след като в 2015 вече автомобил няма, не виждам начин частта за 2015 да бъде призната в 2015. затова смятам да осчетоводя тази част за разход през 2014.
#3 | 12.03.2015, 21:36
Публикации: 721 / 96
http://www.moitepari.bg/Spravochnik/art/Advices/validni-li-sa-zastra~f24a7d8acb104590bafa49c872d1a197/

При смяна на собственика автокаското вече не е валидно за стария. И тази сума по 613 / разходи за бъдещи периоди / следва да бъде отписана и преобразуван резултата с нея ми се струва.
#4 | 12.03.2015, 22:44
Публикации: 67 / 9
колибри, видно от написаното в цитираната статия, изобщо не е вярно. че каското не е валидно. има значение, разбира се, дали в срок новият собственик е направил стъпките за преоформяне на правата си по платено вече каско. но мен не ме е грижа всъщност дали той(новият собственик) има права. интересува ме ситуацията при продавача.
а на какво основание смяташ, че следва да се преобразува фин.резултат?
според мен няма такова. мисля, че просто застраховката е излязла на продавача по-скъпо, отколкото е смятал. но данъчна норма за размер на застраховката няма. а си е разход, напълно свързан с дейността.
#5 | 12.03.2015, 23:50
Публикации: 67 / 9
иска ми се обаче да чуя и още мнения.
#6 | 13.03.2015, 06:59
Публикации: 721 / 96
от статията

"В случай, че срока за явяване на новия собственик е пропуснат, застраховката обикновено се прекратява на основание на "Общите условия" на застраховката, считано от датата на прехвърляне на собствеността. "

Видно от статията със смяна на собственика автокаското за СТАРИЯ собственик е вече невалидно.

#7 | 13.03.2015, 09:09
Публикации: 11932 / 2174
С продажбата на автомобила "неусвоената" част от застраховката автокаско вече няма да представлява данъчно-признат разход за продавача . Същият няма да черпи "ползи" от нея и няма да има обстоятелства за ползването и поради факта, че МПС-то, за което се отнася това автокаско не е вече собственост на фирмата-продавач. Не става дума в питането няма ли префактуриране на това автокаско, което е отнесено за бъдещи периоди от продавача ? Или пък дали застрахователят няма да възстанови направените вноски по застрахователни премии на същия за сметка на такива от вече новия собственик ?
#8 | 13.03.2015, 09:55
Публикации: 67 / 9
никаква част от каското не е изрично префактурирана на новия собственик. ако беше, нямаше да се чудя какво да правя. а и разбира се, застрахователят не е склонен нищо да възстановява на бившия собственик. А именно мислите в посока казаното от делфин ме карат да се колебая и да чудя какво да направя с останалата част на застраховката за 2015. От друга страна пък може ли със сигурност да се твърди, че определената продажна цена не съдържа в себе си елемента на платеното каско(ако не се брои като евентуална "принадлежност", защото една от точките в договора гласи, че МПС-то се продава "ведно с всички принадлежности"), без това да е изрично споменато?
#9 | 13.03.2015, 10:02
Публикации: 67 / 9
от статията"
Видно от статията със смяна на собственика автокаското за СТАРИЯ собственик е вече невалидно.
колибри, ясно е, че за продавача каско-ползи след продажбата не може и да има. но защо не продължи още малко с четенето на статията, а и цитираното от теб изречение хич не илюстрира мисълта ти, че каското е прекратено по презумпция(поне така разбирам коментара ти).
ето и продължението :
В случай, че срока за явяване на новия собственик е пропуснат, (ами ако не е пропуснат?)застраховката обикновено се прекратява на основание на "Общите условия" на застраховката, считано от датата на прехвърляне на собствеността.

Ако новият собственик се яви при застрахователя след изтичане на този срок, се издава нова застрахователна полица със срок една година. Платената по старата полица премия, изчислена пропорционално за оставащите пълни месеци от прекратяването до изтичането на срока на старата полица, се приспада към премията на новата полица.

За издаване на Анекса за промяна на собствеността на МПС, новият собственик следва да представи всички изискуеми документи съгласно "Общите условия" по застраховка "Автокаско" на МПС, които са неразделна част от застрахователната полица, както и Договора за покупко-продажба на МПС.
#10 | 13.03.2015, 10:11
Публикации: 721 / 96
Полина, прочетох цялата статия. И изводът от нея е, че след продажбата на МПС автокаското за продавача вече е невалидно за НЕГО. Ако купувачът е спазил срока е прехвърлено на него, а ако не е - е прекратено за продавача. Така или иначе нямате право вече на този разход за данъчни цели.

Нямате префактуриране , нямате възстановяване от застрахователя, остава Ви да защитите, ако можете , че е в продажната цена.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група