Документи и срокове за прехвърляне на майчинството ( 1 - 2 год) на бабата

19.04.2016, 13:49 41979 40

#20 | 19.04.2016, 13:49
Публикации: 74 / 0
Това е отговор само на точка 3, а останалите?
3
Не ми е публикавало всичко
#21 | 19.04.2016, 13:52
Публикации: 3326 / 256
Вие го цитирахте как да не е публикувало всичко?
#22 | 19.04.2016, 13:53
Публикации: 3326 / 256
Има много допълнителни въпроси, на които трябва да отговорите преди това.
1. Вие в момента ползвате ли отпуск за гледане на дете от 1 до 2-годишна възраст на детето?
2. Вие сте - СОЛ, работеща на трудов договор, свободна професия и т.н.?
3. Бабата осигурена ли е в момента за фонд Общо заболяване и майчинство?

#23 | 19.04.2016, 14:00
Публикации: 74 / 0
Писах,но не е излязло.значи детето е вавършилж 1г,аз работя на безсрочен труд договор,бабата също е на тред договор
#24 | 19.04.2016, 14:11
Публикации: 3326 / 256
Вие ползвали ли сте досега обезщетение за гледане на дете? Кога изтекоха 410дни?
#25 | 19.04.2016, 15:12
Публикации: 74 / 0
Вие ползвали ли сте досега обезщетение за гледане на дете? Кога изтекоха 410дни?
Да,все още го използвам.410 изтекоха през декември 2015.
#26 | 19.04.2016, 15:16
Публикации: 3326 / 256
Вие декларирате промяна в обстоятелствата и от същата дата бабата попълва прил.7 и го представя в фирмата. Оттам счетоводството ще се оправи.
#27 | 19.04.2016, 15:37
Публикации: 74 / 0
Вие декларирате промяна в обстоятелствата и от същата дата бабата попълва прил.7 и го представя в фирмата. Оттам счетоводството ще се оправи.
Благодаря,Елена😀значи подавам прилож 12 за прекъсване на майчинство при работодателя и нямам работа в нои
#28 | 19.04.2016, 15:38
Публикации: 3326 / 256
От Вас се иска да си подадете нужните декларации при работодателите си и те си знаят какво да си подадат.
#29 | 22.05.2016, 14:10
Публикации: 1 / 0
Здравейте,върнах се на рабоа преди месец остават ми още 5месеца до втората година майчинство.Счетоводителк ата ни не ни каза да попъчня Завлението за 50% обезщетение,имам въпрос.След каъо съм се върнала вече мога ки да прехвърля майчинството си на майка ми,която е неосигоряващи се лице и е безработна.Ако тива няма как да стане то поне дали има втзможност да попълня сега приложение за изплащане на 50%.Благодаря
#30 | 23.05.2016, 12:07
Публикации: 3326 / 256
Няма да може да прехвърлите майчинството на майка си след като не е назначена по трудов договор, но може да попълните заявление за 50% майчинство.
#31 | 04.01.2017, 15:19
Публикации: 1 / 0
Осиновихме дете на 1г и 4 м. бащата излезе в отпуск за гледане на дете до 2 г. , може ли да се прекъсне на бащата обезщетението за гледане на дете до 2 г. и майката да ползва този отпуск.
#32 | 20.01.2017, 15:21
Публикации: 2 / 0
Здравейте. Искам да прехвърля майчинството на бабата след първата годинка на детето. Интересува ме какви документи се подават, мога ли декларациите да ги изтегля от някъде и да ги попълним, или трябва да си вземем бланките от съответните фирми, в които  работим? И в какъв срок трябва да подадем документите? Благодаря предварително!
#33 | 20.01.2017, 15:25
Публикации: 6682 / 662
А бабата работи ли на трудов договор?
#34 | 20.01.2017, 15:27
Публикации: 5497 / 371
Отпускът за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 164, ал. 3 от КТ се ползва въз основа на писмено заявление от бащата, бабата или дядото, отправено до неговия осигурител. Предприятието е длъжно да разреши отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, предприятието е длъжно да го уведоми за това незабавно, като мотивира отказа си.

Към заявлението се прилагат декларация - приложение № 2 към чл. 46, ал. 3 от наредбата и справка - приложение № 3 към чл. 46, ал. 3 от наредбата.

Декларацията се попълва от майката (осиновителката), даваща съгласие за прехвърляне на отпуска за отглеждане на дете, и от лицето, което поема отглеждането на детето и ще ползва отпуска. Декларацията се попълва в два еднообразни екземпляра и се представя и съхранява от осигурителите на майката (осиновителката) и на лицето, поело отглеждането на детето.

Справката се попълва от предприятието, където работи майката, в два еднообразни екземпляра и също се представя и съхранява от осигурителите на майката (осиновителката) и на лицето, поело отглеждането на детето.

Приложение № 2 към чл. 46, ал. 3
(Предишно приложение № 1, изм., бр. 54 от 2001 г.)



ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл.164, ал.1 и 3 и чл.165, ал. 1 от Кодекса на труда от бащата (осиновителя) или от един от родителите на майката (осиновителката)
или бащата (осиновителя)


Подписаните: 1. ;
трите имена по документ за самоличност
2. ;
трите имена по документ за самоличност
заявяваме, че първият от нас като майка (баща, настойник) е съгласна (съгласен), а вторият като баща (баба, дядо) приема да ползва допълнителния платен (неплатен) отпуск за отглеждане на
трите имена на детето
род. на ........................ ......... 19... г./20... г., считано от ..................... 20... г. до ........................ .... 20... г. Задължаваме се при смърт на детето, при даването му за осиновяване или при настаняването му в детска ясла или в друго детско заведение да уведомим предприятието, за да прекрати разрешения отпуск. Известно ни е, че за неверни данни носим отговорност по чл.313 от Наказателния кодекс и че дължим възстановяване на неоснователно изплатените ни суми заедно със законната лихва.



гр.(с) ........................ ....... Декларатори: 1. ........................ ........
........................ ...... 200... г. 2. ........................ ........


Приложение № 3 към чл.46, ал.3
(Предишно приложение № 2,
изм., бр. 54 от 2001 г.)



СПРАВКА ОТ ПРЕДПРИЯТИЕТО, В КОЕТО РАБОТИ
МАЙКАТА (БАЩАТА, НАСТОЙНИКЪТ)



Ръководството на
наименование на предприятието
удостоверява, че
трите имена по документ за самоличност на майката, бащата, настойника
работи като осигурен (а) за всички осигурени социални рискове с безсрочен (срочен) до ........................ .. 20... г. трудов договор и е ползвал (а) отпуск по чл.164 и 165 от КТ за отглеждане на детето (децата) си ,
род. на ........................ ........ 19... г./ 20... г., в размер ................. дни, считано от ................ 20... г., и остава да ползва още ........................ ..... дни.





гр.(с) ........................ ......... Длъжностно лице: ........................ ...
........................ ........ 20... г. подпис и печат


#35 | 21.01.2017, 11:11
Публикации: 2 / 0
Благодаря ви за отговорите. Бабата е на трудов договор поне от 20 години  :good:
Само да задам доуточняващи за мен въпроси - до коя дата трябва да подадем съответните документи? Детенцето ми е родена на 15.02.2016. Като дата, от която бабата влиза в роля - 16.02. ли трябва да запишем. И тази декларация мога ли сама да си я разпечатам и попълня? Благодаря ви отново :)
#36 | 01.03.2017, 18:28
Публикации: 1 / 0
ЗдравейТе!
Детето ми в края на декември навърши една година.До тогава взимах социално майчинство,а от февруари взимам само детски,защото нямам нужния стаж за майчинство за втората годинка.Искам да започна работа,а майка ми (която в момента работи) да спре работа и да гледа малкия.Възможно ли е да й се прехвърли на нея майчинство  (защото тя има необходимия стаж,а и е на трудов договор) и как се процедира,колко време отнема,ако е възможно? Много ще съм благодарна,ако някой е запознат и сподели тази информация :) Хубав ден
#37 | 02.03.2017, 09:23
Публикации: 6682 / 662
Не. Вие нямате право на отпуска за гледане на дете и няма какво да прехвърлите на майка си.
#38 | 25.01.2018, 15:38
Публикации: 24 / 0
Здравейте, имам колебания относно сроковете, в които се подават документите в НОИ при прехвърляне на майчинство и затова моля за насоки от ваша страна.
Ситуацията е следната: отпускът за бременност и раждане изтича в края на този месец. Майката от първия ден на отпуска по чл.53 от КСО прехвърля майчинството за отглеждане на дете до 2г. на бабата. Т.е. бабата започва да ползва отпуска през този месец (януари), което означава по моему, че документите от страна на осигурителя на бабата, трябва да се подадат до 10-то число на месеца, следващ месеца, за който се иска обезщетението?
Правилно ли разсъждавам или греша някъде в интерпретацията на сроковете? Чуденката ми идва от там, че от предприятието на майката са казали, че ние (осигурителят на бабата) трябва да подадем нашите документи в 3-дневен срок от деня, в който започва да тече отпуска по чл.163 ал.3 от КТ. Този срок нали е при промяна в декларирани обстоятелства, а от наша страна промяна няма - ние тепърва заявяваме обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение по чл.53 от КСО?

#39 | 25.01.2018, 16:12
Публикации: 6682 / 662
По принцип срока за подаване на данните в НОИ е до 10-то число на месеца, следващ този в който лицето е подало необходимите документи при работодателя. Това за 3-те дни го зарежете.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група