Майчинство без никакъв тудов стаж

19.02.2013, 16:34 10379 4

19.02.2013, 16:34
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
 искам да попитам дали някой е запознат с майчинството без трудов стаж. В момента съм студентка на 19г., първа година т.е. от 1 октомври 2012г., а преди това съм била ученичка и както се сещате вече нямам нито един месец трудов стаж. Казаха ми, че трябва да се осигурявам 1 година за да вземам майчинство от 240лв.Сега съм във 2 месец и ако почна да се осигурявам ще станат само 7 месеца и ще ми трябват още 5. Някой ми спомена, че от както съм студентка за този период мога да си купя стаж!!! Това значи че докато родя ще имам 1 година стаж, но дали е така, а за социалното майчинство май за малко няма да мога да го вземам ако подпишем граждански брак с приятелят ми!!! Някой знае ли как точно стоят нещата, че вече не знам кое е вярно и кое не е и какво трябва да правя???
#1 | 19.02.2013, 16:48
Публикации: 6682 / 662
Студентка редовно или задочно обучение?
#2 | 19.02.2013, 16:49
Публикации: 3326 / 256
Трябва да имате 12 месеца стаж като сте осигурявана за ОЗМ (общо заболяване и майчинство) за да имате право на обезщетение. Ако сега започнете да се осигурявате, правото на обезщетение ще го придобиете по време на болничните и все пак ще Ви плащат, като до датата на придобиване на право за обезщетение ще получавате от социалните с декларация прил.3 към чл.10а ал.2 т.2 и чл.25 ал.2 т.2 от ППЗСПД. Но ако не започнете да се осигурявате ще имате право на 100лв. от социалните до изтичането на 410 дни, но за майчинството след 410 дни няма да получите нищо ако не сте назначена на ТД. Гражданския брак не влияе на обезщетенията от социалните. Т.е. дори и сега да нямате стаж по-добре веднага да започнете осигуряване по ТД (стига да имате тази възможност).
#3 | 19.02.2013, 18:07
Публикации: 2 / 0
редовно
#4 | 20.02.2013, 09:50
Публикации: 5497 / 371
Еднократна парична помощ за отглеждане на дете до навършване на една година от майка студентка, учаща в редовна форма на обучение - 2880 лв.

   Отпуска се когато майката (осиновителка) е студентка, учеща в редовна форма на обучение. Правото за получаване на еднократната помощ възниква от датата на раждане на детето и/или от датата на записване в редовна форма на обучение на майката. Помоща може да бъде поискана в срок до навършване на една година на детето, като изплащането и започва от месеца на подаване на молбата.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на майката.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група