Ваучер за храна

14.06.2012, 22:32 25686 10

14.06.2012, 22:32
Публикации: 8 / 0
в момента съм в платен отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст.Имам ли право да получам ваучери за храна на стойност до 60 лв.месечно?
#1 | 18.06.2012, 18:44
Публикации: 4400 / 737
Аз бих ти дал.
#2 | 18.06.2012, 20:25
Публикации: 3145 / 253
Нямате право на ваучери за храна докато сте в отпуск за отглеждане на дете. Тези неща се дават само на тези, които действително работят. Зависи и какво е приело вашето ръководство и какво пише във ВПРЗ.
#3 | 18.06.2012, 20:39
Публикации: 18 / 2
на мен лично ми беше интересна тази статия:
Ваучерите за храна не зависят от изработените дни
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1039817
#4 | 18.06.2012, 20:47
Публикации: 3145 / 253
А как се раздават средствата от фонд СБКО и как се образуват? Има ли фонд РЗ докато работника е в неплатен, в болнични и от къде да се вземат тогава? Да се дадат на отсъстващите в неплатен, болнични, това значи да се ощетят тези, които действително са работили. Още нещо- тези средства се раздават и дават така, както е решило общото събрание на работниците, ако тези ваучери са от този фонд,bonou2
И не виждам автора на статията, а на ЕЖК не вярвам.
#5 | 18.06.2012, 20:57
Публикации: 18 / 2
действително има много "ако", затова и тази статия както казах е доста "интересна"-поне за мен.
затова я предложих на питащата.
а иначе вариантите са два- да, полага се или не -не се полага.
#6 | 18.06.2012, 21:44
Публикации: 3145 / 253
Да  :ok: права си, докато не се види какво е решението на общото събрание, ако са от фонд"СБКО", а ако не са, какво пише във ВПРЗ
#7 | 19.06.2012, 10:05
Публикации: 530 / 19
27-05-2012 
 Гергана Дянова   
Въпрос : имам ли право на валчери за храна по време на майчиство от фирмата в която се водя на работа и от която излязох в майчинство ?

30-05-2012 
Eмил  Мирославов - Директор дирекция "Трудово право и обществено осигуряване"

Отговор:
"Уважаема госпожа Дянова,
Съгласно чл. 14 от Наредба № 7 от 9.07.2003 г. за условията и реда за издаване и отнемане на разрешение за извършване на дейност като оператор на ваучери за храна и осъществяване дейност като оператор, ваучери за храна се предоставят при условия, уговорени между работодателя и представителя/ите на работниците и служителите и/или на представителя/ите на национално представените синдикални организации в предприятието. Предоставянето на ваучери за храна може да бъде извършено по реда на чл. 294 от КТ със средствата за социално-битовото и културното обслужване на работнините и служителите, тъй като ваучерите за храна са социални придобивки, предоставени в натура на работниците и служителите, когато са предоставени по реда и начина, определен в чл. 293 от КТ. Мнението ни е, че за дните, в които работниците и служителите действително не са полагали труд, не им се полагат ваучери за храна. ЕКБ"


 11-08-2011 
Нина   
Въпрос:
Във фирмата има социална програма: ваучери за храна - 60 лева на месец и карта за гр. транспорт ц.г.м. Излизам в майчинство. Полагат ли ми се тези придобивки (2те или една поне от тях):
-по време на болничния 135дни
-по време на майчинство до 1г
-по време на майчинство до 2г
-по време на непл. отпуск 6 месеца гледане на дете 2-8?
Ако не, защо?

22-08-2011 
 Eмил  Мирославов - Директор дирекция "Трудово право и обществено осигуряване"
Отговор:
"Съгласно чл. 14, ал. 1 и 4 от Наредба № 7 от 9.07.2003 г. за условията и реда за издаване и отнемане на разрешение за извършване на дейност като оператор на ваучери за храна и осъществяване дейност като оператор, ваучери за храна се предоставят при условия, уговорени между работодателя и представителя/ите на работниците и служителите и/или на представителя/ите на национално представените синдикални организации в предприятието. Всеки ползвател, който е получил ваучери за храна, е длъжен да върне на работодателя неизползваните ваучери за храна при прекратяване на трудовото правоотношение или договора за управление. ЕКБ"

 

 


 

 
#8 | 20.06.2012, 20:48
Публикации: 4400 / 737
Отговори на НАП относно данъчно третиране на ваучерите за храна:
http://www.tita.bg/danatsi_tita/edition/14/article/143

Допълнение по повод отговорите на Емил Мирославов - по решение на ОС работодателят може да не даде ваучери на всички, може да не даде по равно, това КТ го позволява и в този смисъл отговорът е верен.
Но разходът ще трябва да се обложи по ЗКПО и внесат ДОО.
#9 | 21.06.2012, 13:13
Публикации: 530 / 19
Отговори на НАП относно данъчно третиране на ваучерите за храна:
http://www.tita.bg/danatsi_tita/edition/14/article/143

Допълнение по повод отговорите на Емил Мирославов - по решение на ОС работодателят може да не даде ваучери на всички, може да не даде по равно, това КТ го позволява и в този смисъл отговорът е верен.
Но разходът ще трябва да се обложи по ЗКПО и внесат ДОО.


От счетоводна гледна точка сте прав. Предполагам, че няма счетоводител, които да не се е запознал със становищата на НАП по въпроса, но нека не объркваме питащата мама, която не я вълнуват данъчните аспекти на поставения въпрос, а само нейните права относно получаването на ваучерите.  :ok:
#10 | 22.06.2012, 16:02
Публикации: 4400 / 737
Да, така е, но за нейното право никой във форума не може да даде сигурен отговор. Ако се абстрахираме от данъчното облагане, може да има право, може и да няма. Трябва да се поинтересува за решението на общото събрание.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група