За промяната относно осигуряване за ДЗПО ?

25.03.2015, 11:33 13350 16

25.03.2015, 11:33
Публикации: 2027 / 254
Привет :) Да Ви попитам , че аз съм на едно мнение , но дали е така не се знае .

След обнародваната промяна в ДВ бр.14 на начина за избор на това дали вноската ти за ДЗПО ще отива в УПФ или в НОИ , според мен ние продължаваме да си превеждаме съответния размер на вноската за ДЗПО по сметката на НАП за ДЗПО и с код 581111 , а вече те ще си разпределят постъпилите пари или към УПФ или към НОИ т.е запазваме си нещата както си бяха до сега ?

Вие как мислите ? Някои твърдят , че трябва сумата за ДЗПО вече да постъпва с банковата сметка на НАП за ДОО ,ако лицето е избрало да отиват в НОИ парите му ?
#1 | 25.03.2015, 12:58
Публикации: 1884 / 384
"(5) Редът и начинът на избор по ал. 3 се определят с акт на Министерския съвет.“
Преходни и заключителни разпоредби
ЗАКОН
за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2015 г"

Те тоя акт го чакам, ама май чакат нещо  та да го напишат!  :wink1:

И аз така правя като теб alfa , на лицата назначени при мен от минала година, по старому си начислявам ДЗПО докато не ми дадат документ, че са избрали да се осигуряват в фонд Пенсии към НОИ или както го нарекат тоя фонд там.
На лицата, които постъпват на работа при мен след 01.01.2015, но имат минал стаж в други предприятия, ги карам да пишат в молбата, че не са променяли избора си за ДЗПО.
На тези, които изобщо постъпват за първи път на работа, също ги карам да пишат първо, че за първи път постъпват на работа и второ, че не са избрали фонд ДЗПО. Техния размер ДЗПО прибавям към фПенсии-това сме задължени да правим. Програмата ми има вече чавка за това.
А иначе много ми се щеше всичката тази каша да не е при нас, а в НОИ-основание-ами те виждат всичката информация за съответния работник дали има избран фонд и къде, дали е подал документ за промяна и тн., но не би.
ЕДно е ясно-че нищо не е ясно още, май не само на мен  :smile1:
 
#2 | 25.03.2015, 13:02
Публикации: 2027 / 254
Да , и мойта програма вече има човка за затова дали ще е в УПФ или в НОИ , но и да е избрал да е в НОИ и да съм турнала чавката , платежното си го пиша пак по сметката за ДЗПО с код 58 11 11 , докато не видя ясно указание по коя сметка следва да се превежда , пък НАП да си ги разпределят сумите след това.

Гледам , че от Микроинвест са написали следното :

• Добавени са полета Фонд Пенсии в размера за УПФ и Фонд Пенсии в размера за УПФ от самоосигуряващи се, в справка Вноски по кодове към бюджета с код за вид плащане 581111. Сумата на ф.Пенсии в размера за УПФ е извадена от редовете със стойности за ДОО, съгласно промяна в Наредба Н-8 от 29.12.2005 г., обн. в ДВ бр. 14 от 20.02.2015 г.;

От това също ме навежда мисълта , че продължаваме да нареждаме платежните с код за плащане 58 11 11 и сметката на НАП за ДЗПО , а не за ДОО .
#3 | 25.03.2015, 13:04
Публикации: 1884 / 384
Проблем са ми новопостъпилите, които за да не си носят трудовата книжка, ми казват че започват работа за първи път, че предния работодател не ги водел на трудов договор и с лекота подписват декларация за това, а след време като видят че имат пуснат трудов договор, уведомление и тн, ми носят трудова книжка от предна месторабота. Ако месецът не е приключил, няма проблем, а ако е - корекции на декларации, фондове, плащания... Недоверието е навсякъде около нас... Вие как процедирате при такива случай?
#4 | 25.03.2015, 13:07
Публикации: 1884 / 384
Е що платежното в 581111, щом има чавка си отива в ДОО, а и програмата ще формира декларация 6 така, тоест в ДОО.
#5 | 25.03.2015, 13:10
Публикации: 1884 / 384
(4) Осигуряването на лицата по реда на ал. 1 и ал. 3 възниква от първо число на месеца, следващ месеца на избора. До тази дата лицата по ал. 1 подлежат на задължително осигуряване във фонд „Пенсии“ с увеличена осигурителна вноска с размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд.
#6 | 25.03.2015, 13:12
Публикации: 2027 / 254
Е що платежното в 581111, щом има чавка си отива в ДОО, а и програмата ще формира декларация 6 така, тоест в ДОО.

Явно не , сега като гледам промените в Декларация 1 и 6 публикувани в ДВ бр.14 само е променено и допълнено наименованието на т.26 от Д1  и т.12 от Д6 като само е допълено  и/или за фонд „Пенсии“ в размера за универсален пенсионен фонд .

Явно НАП ще прави отнасянето на парите дали в УПФ или в НОИ .
#7 | 25.03.2015, 13:13
Публикации: 2027 / 254
Е що платежното в 581111, щом има чавка си отива в ДОО, а и програмата ще формира декларация 6 така, тоест в ДОО.

§ 5. В приложение № 4 към чл. 2, ал. 2 се
правят следните изменения:
1. В таблицата клетка 12 се изменя така:
„12. Дължими вноски за ДЗПО в УПФ и/
или за фонд „Пенсии“ в размера за УПФ.“

Миля , че в Д6 сумата няма да се включи в сумата на ДОО , а пак си остава в т.12 отделно.
#8 | 25.03.2015, 13:30
Публикации: 1884 / 384
Alfa, това е важно което пишеш, би ли пробвала с програмата къде ще отиде тая сума. Проверих в кодовете на НАП, не е описано по фондове, финикийски е написано.
#9 | 25.03.2015, 13:36
Публикации: 2027 / 254
При първа възможност ще актуализирам програмния продукт и ще пробвам.
#10 | 25.03.2015, 15:52
Публикации: 1884 / 384

След обнародваната промяна в ДВ бр.14 на начина за избор на това дали вноската ти за ДЗПО ще отива в УПФ или в НОИ , според мен ние продължаваме да си превеждаме съответния размер на вноската за ДЗПО по сметката на НАП за ДЗПО и с код 581111 , а вече те ще си разпределят постъпилите пари или към УПФ или към НОИ т.е запазваме си нещата както си бяха до сега ?


Точно така излезе на практика, след промяната в Наредба Н-8 с Дв 14,  нещата си остават по старому. Дори очаквайте обновяване на програмите ТРЗ от различните софтуерни компании, някои дори са ги направили.  :good: Благодаря на alfa, че повдигна въпроса, та да го нищим с програмисти, закони и наредби...
#11 | 25.03.2015, 16:02
Публикации: 825 / 178
При първа възможност ще актуализирам програмния продукт и ще пробвам.

Аз пък няма да бързам да актуализирам Про-то, че да не взема да объркам човките и да стане някоя каша.  :wink1:
Като публикуват чаканото документче - тогава. :smile1:
#12 | 25.03.2015, 16:09
Публикации: 5497 / 371
Според мен ние ще продължим да подаваме към НАП, а те съответно ще разпределят по ЕГН - във съответния фонд или в НОИ
#13 | 25.03.2015, 16:15
Публикации: 2027 / 254
Според мен ние ще продължим да подаваме към НАП, а те съответно ще разпределят по ЕГН - във съответния фонд или в НОИ

Точно ката , както си беше до сега , без значение лицето дали е избрало НОИ или става в УПФ , ние превеждаме по сметка и код за ДЗПО към НАП , а разпределянето на получената сума вече си е тяхна отговорност.
#14 | 25.03.2015, 16:18
Публикации: 2027 / 254
Аз пък няма да бързам да актуализирам Про-то, че да не взема да объркам човките и да стане някоя каша.  :wink1:
Като публикуват чаканото документче - тогава. :smile1:

И аз , то даже може да минеш и без актуализация , тъй като промяната в Д1 и Д6 е в наименованието на точката засягаща ДЗПО . Е ако искаш и във фиша за заплата и в РПВ да ти пише "Фонд Пенсии в размера за УПФ" актуализирай ;)
#15 | 25.03.2015, 21:27
Публикации: 723 / 96
И аз смятам, че продължаваме по стария начин - начисляваме суми за ДЗПО и превеждаме парите по параграф 581111 независимо кой какво е избрал . То няма и какво да е избрал след като няма процедура за това. И мисля, че независимо , че в бъдеще ще има избрали НОИ за свой "фонд" то тези пари пак ще имат характера на ДЗПО и ще ги отделяме от фонд пенсии като превод. А за изискване на декларации от наетите - това ми се струва неуместно, защото ги караме да декларират неща, за които още няма утвърден ред как да се процедира.
#16 | 25.03.2015, 23:09
Публикации: 332 / 38
 И мисля, че независимо , че в бъдеще ще има избрали НОИ за свой "фонд" то тези пари пак ще имат характера на ДЗПО и ще ги отделяме от фонд пенсии като превод.
Искрено се надявам да остане така  :good:  Не ми се иска да отделям работниците по фондове или НОИ  :blink:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група