Отписване по давност на задължения към доставчик

18.02.2015, 15:18 41045 33

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Lena12

  • Публикации: 315 / 26
Аз мисля, че не може. Ако сте предали стоките или сте извълшили услугите,  и просто не са платени, не може кред.известие

ira7202

  • Публикации: 34 / 4
Разбирам, но...
ако в основание е посочено услуга по договор, а такъв договор не съществува? - отиваме на нищожност на сделката, или в случая ако издадените от нас фактури не са заведени в тяхното счетоводство - това не води ли пак до извода, че сделка не е имало?

Татяна K

  • Публикации: 31 / 1
Здравейте,

На Ваше място първо бих потърсила контакт със счетоводството на "Х" с цел да уточним салдата по сметките със взаимни вземания и задължения.
Второ, бих предложила за сумата от вземания и задължения, които могат да се прихванат, да се направи протокол за прихващане с конкретно описание на фактурите и той да се осчетоводи във всяка от фирмите.
Трето, останалите салда, които подлежат на отписване могат да бъдат отписани при спазване нормите на ЗКПО както следва:
- по чл. 37 за вземанията;
- по чл. 46 за задълженията.

Разбираемо е желанието на някои собственици да представят финансовото си състояние както им е угодно, но спазването на счетоводното и данъчно законодателство е наша грижа, нали? :smile1:
Здравейте,
и аз да попитам - въз основа на договор за прихващане на вземания възникнали през 2013г. страните се споразумяват, че нямат други вземания на суми помежду си към ноември 2017г. Мога ли да отпиша оставащата сума на наше задължение от порядъка на 100лв. на приход в 2017г. /Дт401/709/ или трябва да изчакам 2018г?

orhideq21

  • Публикации: 179 / 3
здравейте!
ако отписвам сума по договор от 2007 година, става въпрос за лихви по договор заем
законодателството от коя година следва да използвам?

orhideq21

  • Публикации: 179 / 3
и още един въпрос
какво се случва ако съм закъсняла с изписването на лихвите? давността им ако е 3 години , а аз правя отписването с 2 или 3 години закъснение

Stati

  • Публикации: 74 / 6
Здравейте!
към 31.12.2018г. е отписано по давност задължение към доставчик  с/ки 401/709
НО това задължение е било фактурирано като Аванс и осчетоводено 
402    /401
4531/
 на 401 с/ка салдото е коректно, задължението е признато като приход /по-горе/
с/ка 402 е останала със салдото за аванса
Може ли някой да ме насочи какви счетоводни операции да направя?

tihomir.petrov

  • Публикации: 150 / 15
Как беше с аванса. Трябва да има плащане нали? и ако е платено, не би следвало да имате салдо по 401 :)
Иначе отписвайте го и него и не се занимавайте, щом такава ви е политиката.

Stati

  • Публикации: 74 / 6
Да, но аванса не е платен и няма да се плати
и за това се приложи чл.46 ал.2


Stati

  • Публикации: 74 / 6
за авансовата фактура
402/
4531/ 401
не е платен.
След разговор със счетоводството на доставчика, си отписахме съоветните задължения/вземания, на основание чл.46 и 37 от ЗКПО
след това:
401/ 709
НО, е пропусната  с/ка 402, която остава със салдо???

Stati

  • Публикации: 74 / 6
Дали ще е правилно?
Аванса е за материали, има приотокол с който са си ги извели от техния склад. Съответно сме ги получили. Но не знам защо не са се платили шест години /възможно е да има рекламации но не са документирани/. При нас /ако имаше Фактура за материали/ с приспадане на аванса, ще се осчетоводят 601/ 401, 611/601.
мога ли сега 601/402  :blush:
обаче така се оказва - 401/709 например 960лв.
                                          601/ 402                    800лв.
 :blush: :noexpression: :blink:

Stati

  • Публикации: 74 / 6
Да, но аванса не е платен и няма да се плати
и за това се приложи чл.46 ал.2
салдото по 401 е= 0

delphine

  • Публикации: 8708 / 1462
Ако правилно съм разбрала имате фактура за аванс, а аванс няма ?
Ако това е така то самата фактура е неправомерно издадена и не следва да има и отписване на несъществуващо задължение / имам предвид аванса /.
Няма как да се закрие салдото принципно без да имате дебитиране на разходна сметка за материали / за каквито  пишете, че е доставката / .

Stati

  • Публикации: 74 / 6
Да, правилно сте разбрала!
По- горе споменах, че шеста год. не е платено. При разговора със счетоводителя, той каза, че предната /петата/ год. си е признал прихода за разход /явно му е бил осчетоводен като приход, а не в клиенти по аванси/. Понеже няма повече да се работи с този доставчик, към края на год. за да изравня салдата осчет. 401/709.Явно неправилно!
 :blush:Сега това салдо в 402 си остава така!

delphine

  • Публикации: 8708 / 1462
А защо няма издадена фактура от този доставчик / не авансова / ? И защо е издадена авансова без да има плащане ? Последната си е направо неправомерно издадена - тя си е  за анулиране. И все пак имате реална доставка на материали, която не е документирана, но счетоводно поне нямате отражение на този пропуск.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook