Тема за обезщетенията по КТ

31.07.2019, 14:32 100826 306

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.


Rainrainrain

  • Публикации: 8 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 280 | 31.07.2019, 14:32
Здравейте! Ползвам правото си на платен годишен отпуск след две години майчинство, който е в размер на 20 работни дни. Възнаграждението, което ми изплащат за този отпуск не се равнява на среднодневното брутно трудово възнаграждение при този работодател, при условие, че имам изработен пълен работен месец. Изчислили са го на база минимална работна заплата за страната за този период. Според изчетеното от мен, това е неправомерно. Моля за коментар и съдействие. Благодаря предварително!

ХХХХХ

  • Публикации: 6278 / 918
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 281 | 31.07.2019, 14:41
Имате отработени един месец след майчинството и преди платения отпуск? Този месец отработени  месец е от 1-ви до 30-ти, от 10-ти до 10-ти другия месец или от 20-ти до 20-ти?

Rainrainrain

  • Публикации: 8 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 282 | 31.07.2019, 15:31
Отработения месец е преди да изляза в болничен ( бях болничен през целия период на бременността). От 1 до 30 число на месеца съм била на работа + един ден от следващия месец. След 2те години майчинство използвам 20 дни платен отпуск без да съм се връщала на работа.

ХХХХХ

  • Публикации: 6278 / 918
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 283 | 31.07.2019, 15:35
Заплата Ви тогава колко е била? Под или над 560 лв?

Rainrainrain

  • Публикации: 8 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 284 | 31.07.2019, 15:44
Двойно над 560лв.

ХХХХХ

  • Публикации: 6278 / 918
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 285 | 31.07.2019, 15:54
Значи има някаква грешка. Говорете с шефа и/или със счетоводителя

Rainrainrain

  • Публикации: 8 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 286 | 31.07.2019, 16:30
Благодаря за отговора, но многократно разховарях със счетоводството, за тях това е правилното възнаграждение. За това си позволих да попитам тук и да потърся съдействие в решаването на този казус.

Pupeshche

  • Публикации: 2315 / 246
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 287 | 31.07.2019, 16:46
За жалост ние не можем да съдействаме за решаването му. Можете да се обърнете към ИТ, но това няма да ви донесе точки с работодателя. Възможно е да става дума за съвсем несъзнателна грешка от страна на счетоводството. Кажете им да погледнат чл. 19, ал. 2 от Наредбата на структурата и организацията на РЗ:
Размерът на среднодневното брутно трудово възнаграждение при изчисляване на платения годишен отпуск и обезщетенията по Кодекса на труда при пълен работен ден не може да бъде по-малък от този, който се изчислява при възникване на съответното основание от размера на установената за страната минимална работна заплата.
Възможно ли е да не се водите на пълен работен ден?

Rainrainrain

  • Публикации: 8 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 288 | 31.07.2019, 17:30
На 8ч./ 5дена ми е сключен ТД. За съжаление не е несъзнателна грешка- трети месец  се опитвам да получа правилното възнаграждение, но според счетоводството  то се изчислява на база минимална работна заплата. Категорично отказват да се коригират. Може би трябва да се обърна към адвокат по трудово право и да разваля отношенията си с работодателя. Благодаря още веднъж за отговорите.

e_dim

  • Публикации: 1 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 289 | 01.08.2019, 10:39
Здравейте, мой близък ще бъде евентуално дисциплинарно уволнен.Не искам да коментирам причината.
Във фирмата където работи е от 11г. има и неизползван отпуск от 2017г. ,2018г. и текущата година.
Въпросът ми е, ако правилно съм разбрала, е че има право на обезщетение 4м, на бюрото по труда?

ХХХХХ

  • Публикации: 6278 / 918
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 290 | 01.08.2019, 11:18
Да. 4 месеца по около 200 лв на месец.
Освен ако не е пенсионер или подлежи на осигуряване на друго основание

Vesimaneva87

  • Публикации: 2 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 291 | 30.08.2019, 09:59
 Здравейте.искам да попитам за обезщетение от чужбина.

marpan_64

  • Публикации: 5667 / 474
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 292 | 30.08.2019, 10:03
Здравейте.искам да попитам за обезщетение от чужбина.

И какво искате да питате?

Vesimaneva87

  • Публикации: 2 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 293 | 30.08.2019, 10:05
На 11.11.2018г.подадохме документи за обезщетение от чужбина но ни достигна стажа от НОИ ни казаха да поработи още 6 месеца.в момента ги имаме.от Белгия имаме 6м.и 14 дни.сега като подам пак.документи.как да си сметна.12 месеца.трудов.стаж

Irena67

  • Публикации: 3 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 294 | 29.09.2019, 22:49
Здравейте. Бих искала да получа помощна имформация, с която толкова помагате на хората,
Преди време последното парично обезщетение ми беше отпуснато от 29.08.2016 до 09.12.2016 (7,20 лв.)
След това работих на граждански договори към фирми, които правеха отчисления към държавните институции ( предполагам и към фонд "Безработица"). 
След това работих на трудов договор 12.06.2017 - 22.11.2017 , освободена по  чл.71,  ал.1 от КТ.
Последно бях назначена със срочен трудов договор на едно предприятие, считано от 25.05.2018 и ще бъда освободена на 22.10.2019, както и много мои колеги, по чл. 325, ал.1, т.4 от КТ . В момента в същото предприятие ползвам неплатен отпуск от 9.09.2019 до 21.10.2019, който по закон, доколкото знам, се зачита като трудов и осигурителен стаж.
Въпросът ми е колко месеци/дни ми трябват до получаването на следващото обезщетение, което да е пълно, 60 % от з/п.
Благодаря предварително.
 

ХХХХХ

  • Публикации: 6278 / 918
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 295 | 29.09.2019, 23:38
От м. 08,2016 до сега са минали три години, така че това не е проблем.
За да получавате обезщетение за безработица  трябва да имате 12 месеца от последните 18 с осигуровки за безработица (отработени по трудов договор, вкл. неплатения отпуск, зачетен за стаж). Гражданските договори не влизат в сметката, защото по тях няма осигуровки за безработица.
Ако имате право на обезщетение за безработица, то ще е според стажа и дохода, ако не сте напуснали по свое желание, по взаимно съгласие или поради ви овното Ви поведение.

ПП Обезщетението за безработица не е обезщетение по Кодекса на труда, а по Кодекса за социално осигуряване

Irena67

  • Публикации: 3 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 296 | 30.09.2019, 11:06
Здравейте,

Относно въпроса и отговора 294 и 295.
Благодаря много за отговора, но все пак искам уточнение. Трите години след получаване на обезщетението се смятат от мес. 08.2016 ( от началото на получаване обезщетението)  или мес. 12.2016 ( крайната дата на обезщетението)?
Предварително благодаря!


ХХХХХ

  • Публикации: 6278 / 918
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 297 | 30.09.2019, 11:10
От началото. Точната формулировка е " от датата на отпускане на обезщетението"

Irena67

  • Публикации: 3 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 298 | 30.09.2019, 11:19
Благодаря Ви!

Jozefina66

  • Публикации: 1 / 0
Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 299 | 15.10.2019, 16:57
   Здравейте,

   Бях обезщетена за безработица от 15.01.2018 до 15.01.2019 г.
Започнах работа на 01.07.2019 г., но нещата не потръгват.
Имам ли право отново да бъда регистрирана и най-вече обезщетена, ако напусна сега, три месеца по-късно?

   Предварително благодаря!

В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook