Тема за обезщетенията по КТ

18.03.2019, 15:16 92331 279

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Tamaranova

  • Публикации: 4 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 260 | 18.03.2019, 15:16
Разбирам - изпитателния срок ще бъде прекратен точно в срок. Въпросът ми беше по какъв точно начин трябва да бъда освободена, за да мога да ползвам 1 година обещетение безработица на трудова борса.

delphine

  • Публикации: 8460 / 1416
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 261 | 18.03.2019, 15:36
Разбирам - изпитателния срок ще бъде прекратен точно в срок. Въпросът ми беше по какъв точно начин трябва да бъда освободена, за да мога да ползвам 1 година обещетение безработица на трудова борса.

Точно по този начин - да бъде прекратен договорът му преди изтичането на изпитателния срок.

Tamaranova

  • Публикации: 4 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 262 | 26.03.2019, 16:15
Здравейте, бих искала да знам какви документи ще ми бъдат необходими да изискам от настоящия си работодател, с който имам срочен 6 месечен договор, за да мога да получавам обещетение безработица 1 година?
Ще спазя регламента договора да бъде прекратен преди срока на изпитването.
Благодаря

ХХХХХ

  • Публикации: 6008 / 875
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 263 | 26.03.2019, 16:22
"Срок на изпитване" не означава "срочен договор".
Ще спазя регламента договора да бъде прекратен преди срока на изпитването  - хм, какъв е този "регламент"?
За да ползвате максималнополагащото Ви се обезщетение, договорът трябва да е прекратен по инициатива на работодателя в срока на изпитване или с изтичане срока на договора, завършване на работата или връщане на титуляра /при срочен договор/
Дали срокът на обезщетението ще е 1 година или по-малко, зависи от стажа Ви слез 2012 г.
Документи- същите като при прекратяване на всеки трудов договор: заповед и оформена трудова книжка. При работа на непълно работно време - и УП3

Tamaranova

  • Публикации: 4 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 264 | 26.03.2019, 16:46
Какво точно значи: "договорът трябва да е прекратен по инициатива на работодателя в срока на изпитване?" Трябва ли да бъде вписано по определен член или псочена причина на прекратяване на договора?
Трудовият ми стаж е 16 години без прекъсване на пълно работно време.
Благодаря

bobo

  • Публикации: 2740 / 367
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 265 | 26.03.2019, 19:07
Вписването в ТК на член от КТ за прекратяване показва кой е инициатора - дали работника или работодателя. Ако е прекратяване по време на предизвестие трябва да е споменат чл. 71 и да е споменато, чее по инициатива на работодателя.


MariyaDim

  • Публикации: 1 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 266 | 27.03.2019, 16:17
Мога ли да попитам някого за следния казус:
На 20 януари детето ми направи две годинки, но на работата положението е зле и ме пуснаха за един месец в отпуск, през което време ми течеше предизвестие за напускане по чл. 328 ал. 1
До момента са ми изплатили само времето, в което бях в отпуск и сега предстои да ми изплатят и обезщетения по чл. 224 и 222
Възнаграждението ми винаги си е било едно и също, без бонуси и др. такива.
На каква база ще се изчислят и какъв процент са удръжките от брутната заплата, която се дължи  по чл. 222

P.G.H.R.

Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 267 | 27.03.2019, 16:35
Ето отговорите, прочетете си ги, написани са ясно, макар и малко дългичко. :smile1:

desita

  • Публикации: 102 / 2
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 268 | 29.05.2019, 10:55
Здравейте, интересувам се дали при съкращение на основание чл.328,ал.1,т.10 от КТ - придобиване на право на пенсия, дължи ли се обезщетение по чл.222 ал.1 ?

S.T.N.

  • Публикации: 18 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 269 | 29.05.2019, 11:13
Дължите обезщетение по чл. 222, ал.3 от КТ /брутно тр.възнаграждение за срок от 2 месеца или ако работник е работил през последните 10 години при същия работодател - бр.тр.възнаграждение за срок до 6 месеца./
А също и обезщетение по чл.224, ал.1 от КТ за неползван ПГО, ако има такъв.

desita

  • Публикации: 102 / 2
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 270 | 29.05.2019, 11:26
Благодаря :good:

ГаляП

  • Публикации: 1 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 271 | 01.06.2019, 21:10
Здравейте,имам едно въпрос че.На борсата съм до ноември месец,намерих си работа
и ще я прекратя за втори път.Началото на годината започнах работа за един месец.
Та въпроса ми е,ако не станат нещата дали ще мога да се върна на борсата за втори път
и да си използвам оставащите ми 5-6 месеца.Предвсрително благодаря.

ХХХХХ

  • Публикации: 6008 / 875
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 272 | 01.06.2019, 22:23
Според мен - да. Само трябва да спазите процедурата  - отпидване в 7-дневен срок, рабона под 12 месеца, регистрация в Агенцията по заетостта в 7-дневен срок.

a/b/v

  • Публикации: 7 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 273 | 18.06.2019, 14:51
Във връзка с обезщетенията, моля за съвет:
От 2015 г. бях възпитател към учебен център в гр. Плевен. Юни 2017 год. родих и след болничните ползвах отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст. Междувременно 2018 г. центъра за обучение в Плевен беше закрит и моите документи продължиха да ги оформят от централата в София.
 След навършване на 2-те год. на детето ми, деловодителката от София ми се обади, за да си пусна молба за платен отпуск и да си напиша? молба за напускане.
Аз разбирам моят статус като работник с работодател, без работно място.
Имам ли право на платен отпуск, неплатен отпуск за отглеждане на дете до 3 год. възраст, на обезщетение за оставане без работа и какви са  най-правилните за мен постъпки от тук на татък.
Предварително благодаря, ако ми помогнете в сложната главоблъсканица


tihomir.petrov

  • Публикации: 101 / 10
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 274 | 18.06.2019, 16:38
Не ви знам, какви ви са отношенията. Но според мен е правилно да пишете молба за напускане. По скоро те трябва да ви прекратят и евентуално да имате право на обезщетение за безработица в по-висок размер.

marpan_64

  • Публикации: 5565 / 455
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 275 | 18.06.2019, 16:42
Не ви знам, какви ви са отношенията. Но според мен е правилно да пишете молба за напускане. По скоро те трябва да ви прекратят и евентуално да имате право на обезщетение за безработица в по-висок размер.


Тук има противоречие между второ и трето изречение.

bobo

  • Публикации: 2740 / 367
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 276 | 18.06.2019, 16:50
Би трябвало да се чете "Но според мен не е правилно"?

tihomir.petrov

  • Публикации: 101 / 10
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 277 | 18.06.2019, 16:51
Извинявам се. Така както бобо казва е.

a/b/v

  • Публикации: 7 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 278 | 19.06.2019, 11:09
До тук благодаря - значи НЯМА да пиша молба за напускане. А имам ли "право" да отлагам във времето, докато си търся работа - да ползвам натрупалия се платен отпуск за предходните години и евентуално после 6+5 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г. възраст

marpan_64

  • Публикации: 5565 / 455
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 279 | 19.06.2019, 11:11
До тук благодаря - значи НЯМА да пиша молба за напускане. А имам ли "право" да отлагам във времето, докато си търся работа - да ползвам натрупалия се платен отпуск за предходните години и евентуално после 6+5 месеца неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г. възраст

Да с разрешение на работодателя.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook