Тема за обезщетенията по КТ

21.02.2018, 20:57 102172 307

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


Gergana Stoilowa

  • Публикации: 254 / 17
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 180 | 21.02.2018, 20:57
510+204 е

Има ТР - не може да сте под МРЗ.

Pejcheva

  • Публикации: 7 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 181 | 22.02.2018, 18:44
Здравейте,
Използвам темата, за получа отговор на въпроса :
- Имат ли студентите редовно обучение, обучаващи се в български университет, в 5 годишен курс на обучение, право на обезщетение от Бюрото по труда, защото преди години имаше полемики по този въпрос ?
Какво е положението към момента? Могат ли студентите да се регистрират в БТ.

и

- Влезе ли в сила изискването последния трудов договор да е поне двумесечен, за да може да се получава обезщетение или не го приеха ?

 :wink1:

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 182 | 23.02.2018, 09:19
1. Имат право на обезщетение, категорично, съгласно промените в Закона за насърчаване на заетостта, ако отговарят на общите условия.
2. Не няма подобно изискване, въведено нормативно, нямаше дори и внесен законопроект, а само някакви оповестени мераци за въвеждане на такава промяна.

reader

  • Публикации: 1 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 183 | 28.02.2018, 16:00
Здравейте!
До 28.02.2018 г. бях изпратен от български работодател на обект в чужбина, като бях осигуряван повече от две години на 2600 лв.и съответно брутното ми възнаграждение беше над 4000 лв.  От 01.03.2018 съм в едномесечно предизвестие по чл.328 т.3(поради намаляване обема на работата), което ще изработя в България с брутно трудово възнаграждение 680 лв. Въпроса ми е какво обезщетение по чл.222 за оставане без работа ще получа? Внесените ми от работодателя осигуровки за това обезщетение ще повлияят ли върху обезщетението за безработица(намалят или увеличат), което ще ми се изплаща от НОИ след това?

Благодаря Ви предварително!

Elena8603

  • Публикации: 2 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 184 | 03.07.2018, 15:41
Моля за мнение ..... търся из нета и не намирам нищо по въпроса...

marpan_64

  • Публикации: 5683 / 478
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 185 | 03.07.2018, 15:56
Как да Ви дадем мнение без да знаем подробности? Вие знаете най-добре.

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 186 | 03.07.2018, 17:39
Toва най-вероятно е новата мода, свързана с ходене на борса след кратно назначаване със срок на изпитване при втори работодател и последващо освобождаване по чл. 71 от КТ...
Няма нормативно основание, залегнало в КСО и КТ и изпитването, без значение от неговата продължителност, е абсолютно право на работодателя, но от НОИ явно искат да посплашат фирмите и да облекчат бюджета, та в момента работят по някакви вътрешни указания. Ще направят проверка(колежка твърди, че й назначили две ревизии), ще поискат ведомост, присъствена форма, писмено обяснение, понякога и длъжностна характеристика и диплома, че да видят, аджеба, имало ли основание лицето да заема длъжността...  И ако хубаво си уйдурдисате нещата - ще го разрешат... От март насам ме занимаваха с проверки на шест фирми след подобни услуги...


п.с. От догодина обаче твърде ме съмнява, че ще преработят основанията в КСО, даващи право на "голяма" борса, свързани с продължителността на работа при освобождаване със срок на изпитване.

One665

  • Публикации: 2 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 187 | 05.07.2018, 14:10
Кое основание остава по "безболезнено" за работодателите, при кратковременно наемане на персонал - наемане по чл. 68 ал. 1 т. 2  и прекратяване по чл. 325 ал. 1 т. 4. Макар, че и при него също следват проверки?

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 188 | 05.07.2018, 15:13
При краткосрочно наемане, в светлината на новите "врътки"(непочиващи на никакво нормативно основание), никое не е потенциално безболезнено. Далновидният работодател ще предпочете срок на изпитване и освобождаване по чл. 71, ал. 1, защото никой не може да му държи сметка защо е предприел подобна стъпка, независимо от нечии самодейности. За разлика примерно от "нагазване в самодивско" със срочни договорчета...

One665

  • Публикации: 2 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 189 | 05.07.2018, 22:37
В светлината на новите "врътки" май горим и в двата случая и съвсем нормални работодатели, на които им се налага да наемат в действителност краткосрочно персонал - било заради сезонност или извънредно по големи поръчки.

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 190 | 06.07.2018, 08:58
Ами краткосрочно да си го наемат със срок на изпитване и толкоз. ащото срочните договори, за да са изпипани както трябва, предполагат допълнителни ангажименти, който масово хората си ги спестяват, но в един момент нещата ще се затегнат. По отношение на чл. 71, ал. 1, КТ е съвсем категоричен(а КСО визира други аспекти) - без двсусмислия и условности, така че е удачно и далновидно работодателя да се възползва от него. Каквито и новаторства да измислят отнякъде, нещата са пределно ясни и неангажиращи.
А когато се изчерпи тази възможност, може да се мисли за друго, но с отчитане на ситуацията...

Мегания

  • Публикации: 16 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 191 | 09.07.2018, 18:08
Здравейте имам въпросче към компетентни лице.След приключване на майчинството ми ползвах платения си отпуски подадох молба за напускане.Сега ще бъда назначена за около 2 седмици във друга фирма за да бъда съкратена по член който ще ми позволи да ползвам по дълго време борса със 60% от среднодневното ми трудово възнаграждение като обезщетение.Въпросът ми е по кой член е най-подходящо да бъда съкратена.Благодаря предварително за съдействието

ХХХХХ

  • Публикации: 6313 / 923
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 192 | 09.07.2018, 19:59
По кой член ще прекратят договора, зависи от основанието на сключване. Най-евтините са: назначаване по чл... във връзка с чл.70 и прекратяване по чл.71 по инициатива на работодателя и чл.68, ал.1, т.2 + чл.325, ал.1, т.4.
Имайте предвид следното:
- 60% са от средния осигурителен доход 24 месеца назад. Ако в този период има неплатено майчинството, за него се взема минималната работна заплата. За болничните и платеното майчинство - дохода, от който са изчислени.
- напоследък НОИ проверява работодателите, пратили лице на "пълна борса" само след 5-10 дни работа. Не, че е незаконно, но са решили, че е подозрително.

Мегания

  • Публикации: 16 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 193 | 09.07.2018, 20:57
питах за конкретен член който ще ми свърши работа в случая.В момента съм освободена по взсимно съгласие

ХХХХХ

  • Публикации: 6313 / 923
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 194 | 10.07.2018, 03:10
питах за конкретен член който ще ми свърши работа в случая.В момента съм освободена по взсимно съгласие
Аз пък Ви посочих цели два.

Мегания

  • Публикации: 16 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 195 | 10.07.2018, 08:39
Не съм воидяла къфето трябва благодаря за вариантите от това уточнение имах нужда.

Мегания

  • Публикации: 16 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 196 | 10.07.2018, 21:38
Забравих да попитам ако има прекъсване от няколко дена от напускането ми и назначаване в новата фирма фатслно ли е.Или може да ме наьначат със задна дата

bobo

  • Публикации: 2842 / 386
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 197 | 10.07.2018, 22:37
Не е фатално. Като дойде време за пенсия ще работите няколко дни повече :)
Не може със задна дата.

Мегания

  • Публикации: 16 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 198 | 10.07.2018, 22:58
Благодаря

gmmm

  • Публикации: 1 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 199 | 17.07.2018, 13:09
Добър ден! През 11.2015г. в 7-дневен срок след прекратяване на трудовото ми правоотношение се регистрирах в бюрото по труда като безработен. На 1.02.2016г. ,започнах работа в друга фирма, като не се бях регистрирал в НОИ., и не съм получавал никакво обезщетение за безработица в този период. На 01,06,2018г. отново приключих трудовото ми правоотношение и отново в 7-дневен срок се регистрирах в бюрото по труда като до момента не съм се регистрирал в НОИ. В този случай тъй като последнота ми регистрация в бюрото по труда е била 11.2015г т.е. няма 3 години от последната ще мога ли да получавам 60 % обезщетение имайки предвид ,че последния път не съм имал регистрация в НОИ и не съм ползвал обезщетения?

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 24 000 членове!

Харесайте ни във Facebook