Тема за обезщетенията по КТ

05.05.2017, 12:06 94890 290

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.


elilova

  • Публикации: 81 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 140 | 05.05.2017, 12:06
Въпрос за лице ,което има изплатена сума по чл.224 за неизползван платен годишен отпуск.
В Д1 в т.21 сумата е по малка от сумата посочена в т.31 защото обезщетението по чл.224 от КТ е с ДОД и без осигуровки
Как в ГДД ще се разбере , че е от изплатено обезщетение -няма ли да се иска доплащане на осигуровки - никъде не се вижда, че сумата е от по чл.224 /  ?
Има ли проблем в случая?

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 141 | 05.05.2017, 13:52
Няма. Предполага се, че работодателят правилно е определил какъв е характера на съответните начисления и кои от тях подлежат на осигуряване и облагане, в съответствие с нормативната уредба, и го е направил по коректния начин.

bistra52

  • Публикации: 2 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 142 | 07.05.2017, 13:18
Здравейте, имам 11 години и 10 месеца трудов стаж и предстои  да ме съкратят поради намаляване обема на работата. Как ще ми изчислят колко месеца да получавам помощи за безработни?

bistra52

  • Публикации: 2 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 143 | 07.05.2017, 13:25
Здравейте, Предстои ми съкращение поради намаляване обема на работата.Ще получавам помощи за безработни. Въпросът ми е: Имам открита фирма(във връзка с един конкурс), но тя не е започвала дейност въобще. Заради помощите трябва ли да я закрия или може само да я замразя?

Nina87

  • Публикации: 71 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 144 | 12.05.2017, 09:28
Здравейте.Имам служител, който е постъпил на работа на 24.04.2017 г и напуска считано от 09.05.2017 г. Дължи ли се един ден обезщетение по чл.224 за неизползван платен отпуск?

svoboda97

  • Публикации: 85 / 6
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 145 | 12.05.2017, 09:42
Здравейте, имам 11 години и 10 месеца трудов стаж и предстои  да ме съкратят поради намаляване обема на работата. Как ще ми изчислят колко месеца да получавам помощи за безработни?

Имате право на 10 месеца обезщетение !

Hrili

  • Публикации: 1192 / 225
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 146 | 12.05.2017, 09:50
Здравейте.Имам служител, който е постъпил на работа на 24.04.2017 г и напуска считано от 09.05.2017 г. Дължи ли се един ден обезщетение по чл.224 за неизползван платен отпуск?

Не, не се дължи - няма придобит 1 пълен месец трудов стаж. За справка - чл. 42, ал. 3 от НРВПО.

Nina87

  • Публикации: 71 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 147 | 12.05.2017, 10:16
Не, не се дължи - няма придобит 1 пълен месец трудов стаж. За справка - чл. 42, ал. 3 от НРВПО.

Да, аз това го прочетох, но не мога да разбера има се предвид един месец трудов стаж във фирмата или по принцип?

ХХХХХ

  • Публикации: 6088 / 882
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 148 | 12.05.2017, 10:58
Да, аз това го прочетох, но не мога да разбера има се предвид един месец трудов стаж във фирмата или по принцип?
Един месец по този договор, по който ще плащате обезщетението

Nina87

  • Публикации: 71 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 149 | 12.05.2017, 11:32
Един месец по този договор, по който ще плащате обезщетението
Благодаря!

Русинка Стоева

  • Публикации: 1 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 150 | 11.10.2017, 13:52
Здравейте, напускам работодателя си по взаимно съгласие , тъй като на 30.10.2017 трябва да се върна от майчинство, но не ме устройва работата на смени. Мога ли веднага да започна да се осигурявам в фирма след което фирмата да ме съкрати и да ползвам борса. Колко месеца ще ползвам борса и как се изчислява

goldi811

  • Публикации: 11 / 1
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 151 | 16.11.2017, 10:33
Здравейте, имам лице, което няма никакъв трудов стаж в живота си и е назначено на срочен трудов договор за 6 месеца. При освобождаването му, поради изтичане срока на договора дължа ли обезщетение за неизползван отпуск. Благодаря

bobo

  • Публикации: 2773 / 373
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 152 | 16.11.2017, 10:52
Да.

vanyakd

  • Публикации: 6 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 153 | 30.11.2017, 18:49
Здравейте! В момента ползвам минималното 4 месечно парично обезщетение, понеже работя сезонна работа използвам всяка година това обезщетение (цялото без да  прекъсвам). Тази година ме освободиха на 20.09.2017г. и срока на обезщетението е до 20.01.2018г., но този път може да ми се наложи да прекъсна, тоест да започна работа на 04.01.2018 и в този случай ми остават около 11-12 дни от обезщетението, въпроса ми е дали при следващото освобождаване ще трябва да ползвам задължително тези останали дни или ще мога да използвам пак пълни 4 месеца? В агенцията по заетостта ми отговориха, че само при минимум 6 месечно обезщетение трябва да се ползват останалите дни, но и не бяха много сигурни дали е точно така.

vanyakd

  • Публикации: 6 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 154 | 30.11.2017, 19:04
Здравейте! В момента ползвам минималното 4 месечно парично обезщетение, понеже работя сезонна работа използвам всяка година това обезщетение (цялото без да  прекъсвам). Тази година ме освободиха на 20.09.2017г. и срока на обезщетението е до 20.01.2018г., но този път може да ми се наложи да прекъсна, тоест да започна работа на 04.01.2018 и в този случай ми остават около 11-12 дни от обезщетението, въпроса ми е дали при следващото освобождаване ще трябва да ползвам задължително тези останали дни или ще мога да използвам пак пълни 4 месеца? В агенцията по заетостта ми отговориха, че само при минимум 6 месечно обезщетение трябва да се ползват останалите дни, но и не бяха много сигурни дали е точно така.

Извинете, че съм объркала в коя тема да пиша, не мога да изтрия отговора, в бързината не съм обърнала голямо внимание, но все пак ако можете да ми отговорите и да не се повтарям в другите теми ще съм много благодарна.

ХХХХХ

  • Публикации: 6088 / 882
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 155 | 30.11.2017, 19:25
Здравейте! В момента ползвам минималното 4 месечно парично обезщетение, понеже работя сезонна работа използвам всяка година това обезщетение (цялото без да  прекъсвам). Тази година ме освободиха на 20.09.2017г. и срока на обезщетението е до 20.01.2018г., но този път може да ми се наложи да прекъсна, тоест да започна работа на 04.01.2018 и в този случай ми остават около 11-12 дни от обезщетението, въпроса ми е дали при следващото освобождаване ще трябва да ползвам задължително тези останали дни или ще мога да използвам пак пълни 4 месеца? В агенцията по заетостта ми отговориха, че само при минимум 6 месечно обезщетение трябва да се ползват останалите дни, но и не бяха много сигурни дали е точно така.
По сега действащия закон (до нова година), ако работите по новия трудов договор по-малко от 9 месеца, продължавате с остатъка от обезщетението, а акоработите повече от 9 месеца, нямате право на остатъка, но пък може да ползвате нови 4 месеца.
Какво ще е след нова година, мога да кажа само споррд журналистическите коментари. За да имате право на обезщетение (нови 4 месеца) ще трябва да имате 12 от последните 18 месеца с трудов договор.

vanyakd

  • Публикации: 6 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 156 | 30.11.2017, 21:58
По сега действащия закон (до нова година), ако работите по новия трудов договор по-малко от 9 месеца, продължавате с остатъка от обезщетението, а акоработите повече от 9 месеца, нямате право на остатъка, но пък може да ползвате нови 4 месеца.
Какво ще е след нова година, мога да кажа само споррд журналистическите коментари. За да имате право на обезщетение (нови 4 месеца) ще трябва да имате 12 от последните 18 месеца с трудов договор.

Благодаря за бързия отговор! До колкото разбирам ще ми се полагат нови 4 месеца, ако имам договор от 04.01 до поне 04.10 или още няколко дни повече? И след нова година ако има такава промяна не е нужно да имам 9 при положение че ще върнат 18 месеца назад?

ХХХХХ

  • Публикации: 6088 / 882
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 157 | 30.11.2017, 22:17
И след нова година ако има такава промяна не е нужно да имам 9 при положение че ще върнат 18 месеца назад?
Няма да са нужни 9, а цели 12 месеца за да имате право на обезщетение.

Като публикуват измененията, тогава може да получите верен отговор на въпросите си.

Силвия Силвия

  • Публикации: 2 / 0
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 158 | 01.12.2017, 15:00
Здравейте ! Нов член съм във форума и имам нужда от съдействие ( дано да съм в правилната тема ) ! Знаете ли, когато имам заповед с дата за прекратяване на 15 .11.2017 г. кой трябва да ми плати осигуровките (работодател или от НОЙ ще ми ги покрият ? ) Тъй като два месеца не са ми погасявани от работодателя (септемви и октомври ) дали като е среда на месеца....кой ще трябва да ки покрие ?!
Предварително Благодаря !

ХХХХХ

  • Публикации: 6088 / 882
Re: Тема за обезщетенията по КТ
Отговор 159 | 01.12.2017, 15:19
Не е точната тема, но....
До прекратяване на договора осигуровките се дължат от работодателя. От там нататък зависи от онованието за прекраяване на договора, от това, дали ще имате право на обезщетение за безработица и т.н.

В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост


Facebook група с над 20 000 членове!

Харесайте ни във Facebook