Платен отпуск след майчинство

12.02.2018, 09:48 98080 125

#100 | 12.02.2018, 09:48
Публикации: 254 / 17
Не можахте ли да разберете, че ако базов месец е 2015 г., когато заплатата й е била напр. 500 лв, а от 01.01.2018 г. е 750 лв, трябва да и изчислите отпуската на база базовия месец, на основание чл.177, ал.1 КТ и да й изплатите добавка до 750 лв., на база чл.21, ал.2  от НСОРЗ.

От кога приеха наредбата. Трябва ли да минат 100 години, за да може едно ТРЗ да научи нормите, които следва да прилага, дори и да са най-нескопосано формулирани.

Работникът или служителят си получава заплатата, независимо дали е в ПГО или е на работа
#101 | 12.02.2018, 09:51
Публикации: 254 / 17
Не прочетохте ли, че в примера, няма написано да е увеличена заплатата.

Отделно трябва да се съобразявате и с МРЗ. Има тълкувателно решение по темата. Не можете нито ПГО нито пък друго обезщетение, което е възникнало през 2018 г., да изчислите на база под 510 лв., при пълно РВ за длъжността.

Питащата, ако желаете, може да споделите конкретни суми на заплата и конкретни дати на връщане, за да ви кажем каква сума имате право да получите.
#102 | 12.02.2018, 09:56
Публикации: 254 / 17
ПИСМО ИЗХ. № 92-666 ОТ 29.09.2008 Г. НА МТСП ОТНОСНО: РАБОТОДАТЕЛЯТ ЗАПЛАЩА ДОБАВКА КЪМ ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕТО ЗА ОТПУСКА, КОГАТО РАБОТНИКЪТ ИЛИ СЛУЖИТЕЛЯТ КЪМ ИЛИ СЛЕД ДАТАТА, ОТ КОЯТО СА УВЕЛИЧЕНИ ЗАПЛАТИТЕ, ПОЛЗВА ПЛАТЕН ГОДИШЕН ОТПУСК

МИНИСТЕРСТВО НА ТРУДА И СОЦИАЛНАТА ПОЛИТИКА

Съгласно чл. 177 от КТ за времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

Разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ) се прилага, когато работникът или служителят към или след датата, от която са увеличени заплатите, ползва платен годишен отпуск. Посочената разпоредба предвижда, че когато по силата на нормативен акт на Министерския съвет, колективен трудов договор или вътрешен акт на работодателя, от определена дата са увеличени работните заплати, но работникът или служителят към тази дата или след нея е бил в платен отпуск, поради което увеличението не се е отразило в базата, от която се изчислява възнаграждението за платен отпуск по реда на чл. 177 от Кодекса на труда, към възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.

Смисълът на цитираната разпоредба е да "компенсира" работниците и служителите, които поради факта на ползване на платен годишен отпуск не получават увеличената си работна заплата, която биха получили ако не ползваха отпуск. С оглед на това, когато базата за изчисляване на възнаграждението за времето на платен годишен отпуск е месец, предхождащ ползването на отпуска, а работните заплати са увеличени в месец, който не е база за изчисляване и през който се ползва платен годишен отпуск, то се заплаща добавка.

В конкретния случай, базата за изчисляване на възнаграждението на служител, който ползва отпуск през януари 2008 г., е декември 2007 г. (през който има най-малко 10 отработени дни). Тъй като работната заплата е увеличена, считано от 01.01.2008 г., то увеличението не се е отразило в базата. Посочената хипотеза отговаря на изискванията на чл. 21, ал. 2 НСОРЗ, т.е. съществува правно основание за заплащане на добавка, изчислена с процента на увеличение на новото и предишното брутно трудово възнаграждение, определени по трудовото правоотношение.

и хрумката на втората алинея:

"Тази разпоредба въвежда едно ново правило при прилагането на чл.177 от Кодекса на труда относно заплащането на платения отпуск. В разпоредбата на чл.177 КТ се определя реда за изчисляване на възнаграждението, което се изплаща на работника или служителя по време на платен отпуск. Това възнаграждение се изчислява на базата на полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни. На практика, ако работникът или служителят е в платен отпуск по време или непосредствено след увеличение на трудовото възнаграждение и ако през съответният месец не е отработил поне 10 дни, то предприетото увеличение на възнаграждението влиза в сила и се изплаща едва за месеца, в който този работник или служител отработи предвидените в чл.177 от КТ минимум 10 дни. Конкретният повод, който провокира правителството да направи изменение в тази уредба бе осъщественото от 1 юли 2007г. увеличение на работните заплати в бюджетната сфера. Заетите в структурата на Министерство на образованието обичайно ползват платения си годишен отпуск в летните месеци. Така за една голяма част работещи в бюджетната сфера увеличението на трудовото възнаграждение от юли 2007 не можеше да се приложи към базата за изчисляване на възнаграждението за отпуск по правилата на чл.177 КТ. С новата разпоредба на чл.21 ал.2 НСОРЗ, МС реши, че в подобни случаи, на работника или служителя се изплаща добавка, която отразява осъщественото с нормативен акт на МС, колективен трудов договор или акт на работодателя увеличение. "
#103 | 12.02.2018, 09:57
Публикации: 254 / 17
Щом държите на становищата на МТСП, на които аз не държа.
#104 | 22.11.2018, 12:18
Публикации: 3 / 0
 Здравейте!
Въпроса ми е следния : Има ли право работодателя да бави изплащането на полагаемата ми платена годишна отпуска?
Майчинство ми свърши, пуснах си платената отпуска ( с разрешението на работодателя)
В счетоводството ми казаха да очаквам превод на 20.11.2018 (тогава се изплащат заплатите на всички работници във фирмата)
Днес е 22.11.2018 и аз все още нямам изплатена отпуска, а колегите са си получили заплатите...
#105 | 22.11.2018, 12:38
Публикации: 6668 / 658
От коя дата сте в платен отпуск?
#106 | 22.11.2018, 14:03
Публикации: 3 / 0
От 25.09.2018 и все още нямам нищо изплатено
#107 | 22.11.2018, 14:33
Публикации: 6668 / 658
Леко притеснителна е ситуацията. Защо не звъннете да попитате?
#108 | 22.11.2018, 14:52
Публикации: 3 / 0
Звънях днес, казаха ми, че щв ми ги преведат, но кога....
Затова зададох въпроса : има ли право работодателя да бави изплащането на отпуската?
Какъв е закона?
#109 | 12.12.2018, 11:13
Публикации: 13 / 1
Здравейте!
Майчинството ми за отглеждане на дете до 2 год. изтича на 01.01.2019г. Смятам 10 дни по-рано да подам молба за ползване на платен годишен отпуск, считано от 01.01.2019г. За 2016 г., обаче, не съм ползвала отпуск, тъй като в средата на годината излязох в болничен, поради бременност. Имам право да получа и нея, нали? Мога ли да я поискам заедно с другата от 40 дни и да станат общо 60?
#110 | 12.12.2018, 14:22
Публикации: 1302 / 183
Имате право, но подайте с начална дата 02.01, защото 01.01 е почивен ден. :smile1:
#111 | 12.12.2018, 16:26
Публикации: 13 / 1
Имате право, но подайте с начална дата 02.01, защото 01.01 е почивен ден. :smile1:

 :smile1:
Благодаря!
#112 | 17.01.2019, 14:23
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Имам следния въпрос. В отпуск по майчинство съм втора година, който изтича на 08.02.2019, след това искам да използвам натрупалия ми се платен годишен отпуск, но по времето в което съм в майчинство, заплатата ми се е увеличила на 2 пъти, въпросът ми е има ли закон по който заплатата ми може да се актуализира без да се налага да се връщам на работа за 10 дни, а веднага след изтичането на майчинството да изляза в платен годишен отпуск и заплатата ми да бъде актуализирана автоматично?
#113 | 17.01.2019, 15:08
Публикации: 1302 / 183
За да ви пуснат ДС за актуализация на заплатата трябва да имате поне един работен ден.
Ако актуализацията е свързана с годишната промяна на осигурителните прагове ще ви издадат ДС на основание чл. 118 от КТ.
Ако е свързана с други вътрешни разпоредби на фирмата и няма нищо общо с осигурителните прагове ще е на осн. чл. 119 от КТ.
Но никога "автоматично".
Трябва да се види вашата воля и съгласие. :smile1:

След този един работен ден пак можете да си използвате платената отпуска, но въпросът с базата за изчисление е малко специфичен и няма да го обяснявам тук.
#114 | 25.05.2021, 16:16
Публикации: 7 / 0
Здравейте! Надявам се на разяснение от знаещите, казусът ми е такъв:
Върнах се на работа след навършване на 2г. на дете, работя от началото на май месец. Бях назначена на половин щат (по 4 часа) на две места, сега ме накараха да пиша молби - от едното място да бъда преназначена на 8 часа от юни месец, а от другото - че желая да ми бъде прекратен договора в края на месец май.
Интересува ме:
1. при прекратяване на договора, размера на обезщетението за неползван платен отпуск на база последният месец с отработени 10дни ли ще е (януари 2019г) или на база сегашният месец май, в който работя, но още не съм подписвала ДС. Заплатите са били актуализирани 2 пъти в периода на майчинството ми.
2. По Колективен трудов договор (валиден в периода на майчинството ми) основният ми платен годишен отпуск е 22дни и допълнителен платен годишен отпуск - 10 дни. Тъй като там изпълнявах длъжност "управител" не съм плащала членски внос към синдикалната организация - сега на това основание ми отказват да заплатят целия отпуск от 32 дни на година, щели да заплатят само по 20дни на година + пропорционалния за тази година (8 дни). Прави ли са?
#115 | 25.05.2021, 21:37
Публикации: 9297 / 1557
1. при прекратяване на договора, размера на обезщетението за неползван платен отпуск на база последният месец с отработени 10дни ли ще е (януари 2019г) или....
На база м.01.2019, но не по-малко от минималната работна заплата  (650 лв)

По т.2 не мога да коментирам. Не съм наясно за какво е допълнителния отпуск. Не разбирам защо при "основен платен годишен отпуск 22 дни", ще Ви плащат обезщетение само за 20 дни годишно (пропорционално). Ама не разбирам от колективни ТД и синдикати
#116 | 25.05.2021, 23:49
Публикации: 4367 / 719
По т.2 - сигурно в КТД или правилата за членство има условие кога се ползват благата от членството и кога се губят. Щом сте били управител е логично да не сте били в синдикат на работниците и не трябва да се учудвате, че не можете да ползвате повечето дни, съответно няма да ви изплатят обезщетение за тях.
Ако тези 22 дни са по КТД само за членовете на синдиката, а нормално извън синдиката са само 20 - правилно са ви казали. Но ако случайно в трудовия ви договор пише 22 (без да се намесва КТД) - трябва да се гледат те - 22.
#117 | 26.05.2021, 10:10
Публикации: 7 / 0
Благодаря за отговорите!
"На база м.01.2019, но не по-малко от минималната работна заплата  (650 лв)"
Заплатата ми беше 380 лв за 4 часа, предполагам, че ще е на тази база, или е без значение и се взема МРЗ? Бихте ли ми цитирали основание, ако трябва за база да се вземе МРЗ?

"Ако тези 22 дни са по КТД само за членовете на синдиката, а нормално извън синдиката са само 20 - правилно са ви казали. Но ако случайно в трудовия ви договор пише 22 (без да се намесва КТД) - трябва да се гледат те - 22."

По тр.договор са 20 дни, но в КТД един чл. гласи "Страните се договарят за размера на основния платен годишен отпуск, съгласно чл.155 от КТ в предприятието да бъде в размер на 22 работни дни" както и "Работниците и служителите с две живи деца до 18г. възраст имат право на 2 работни дни...". Объркването ми идва оттам, че като управител вече не знам дали спадам към работниците и служителите - аз съм представител на страната по договор, назначена съм с трудов договор и правомощия да я представлявам.
Относно допълнителния отпуск е изрично упоменато, че важи и за управителя, но явно като не съм работила тези 2 години при вредните условия не ми се полага. Странното е, че всички служителки до миналата година си ползваха и допълнителните отпуски след майчинство, може би в счетоводството не са догледали и чак сега се усетиха. Някой идеи има ли начин да се боря поне за 4-те дни, които са в болд?
#118 | 26.05.2021, 10:16
Публикации: 7 / 0
"Някой идеи има ли начин да се боря поне за 4-те дни, които са в болд?" от предходния коментар да се чете:
Някой има ли идея по какъв начин да се преборя поне за двата дни над 20-те основен отпуск и за двата като родител на 2 деца?
#119 | 26.05.2021, 14:48
Публикации: 4367 / 719
Пиша без да зная подробностите, а общо.

Погледнах няколко устава на синдикати - не знам как е при вашия, но общо взето след третия неплатен месец се изключва. Щом дълго време не сте плащали членския внос (независимо дали като управител може да сте член или не) следва, че вече не сте член на синдиката и няма какво да гледате КТД. Гледате какво пише в ТД или ако имате други вътрешни правила извън синдикалните.

Доколкото "управител" е различно от "работодател" ми се струва, че е нямало пречка да продължите да плащате членския внос и да ползвате правата и задълженията по КТД. Тябвало е да проучите навреме.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група